Chrome OS: Google'a destek veren dev isimler

Google'ın sürpriz işletim sistemini destekleyecek ilk firmalar açıklandı. Listede hangi devler var?

  • Halil Mollaoğlu
Chrome OS: Google ortak firmaları açıkladı
Chrome OS: Google daha şimdiden birkaç ortak kazandı (montaj: engadget.com)

Herkesi şaşırtan duyurudan bir gün sonra Google, Chrome OS'a iyi bir pazar başlangıcı yapmada yardımcı olacak firmaları tanıttı. En çok göz çarpan netbook ortakları arasında Asus var: Koreli firma Google'ın işletim sistemini çıkacak olan Eee-PC serisinde ön yüklü olarak sunmak istiyor.

Google tarafından yayımlanan liste henüz tamamlanmış değil; şimdilik en büyük ortakların kimin olacağı duyuruldu. İnternet devi yeni ortaklıklara açık olduğunu bildirdi. Yayımlanan blog girdisinde Asus'un dışında Acer, Adobe, Hewlett-Packard, Lenovo, Freescale, Toshiba, Qualcomm ve Texas Instruments'ten bahsedildi. Dell'in hala listede olmaması ise dikkat çekti; zira firma kısa bir süre önce netbook'larında işletim sistemi olarak Windows XP'nin yanında Ubuntu'yu da sunacağını açıklamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

woowvvvv windows un dizleri titremeye başladı:)

microsoft daima pazarda lider olacaktır. google boş işlerle uğraşıyor

süper haber gelirse microsoftun başına bela olur.

Freescahle, Texas Instrument benim bildiğim telefonlara işlemci üretiyordu...

adobe de var mac kızmasın bu işe :D

insallah olur hıc dusunmem yuklerım yani cok iyi beklıyoruz chrome os :)

En iyisi pardus bence parduse destek verilmeli...

Linux tabanlı olduğu sürece windowsu geçemez.Linux e kastım yok ama şu bir gerçek ki linuxde yapılacak şeyler windows dakine göre kısıtlı olması google ın işletim sistemini olumsuz yönde etkileyecekdir.

bence google bu konuda(alternatif işletim sistemi) geç kaldı çünkü linux dağıtımları artık daha çok biliniyor ve ubuntu bu alanda lider. google nin şu avantajı olabilir adobe nin desteklemesi yani adobe dreamweaver , flash, ps vs programlarını Chrome os için de çıkaracak olursa hem linux kullanıcıları hemde windows kullanıcılarından chrome os a göç başlıyacaktır..
hatta windows kullanıp arayış içinde olan kullanıcılar linux a geçmek yerine chrome os a geçerler bu da linux için sonun başlangıcı olur..
windowsa geleceek olursak rakipleri kralını yapsa önümüzdeki 50 yıl içinde windowsun pazar payı %55 in altına düşmeyecektir..

oyunlara destek olmadığı sürece ulaşacağı yer linux le aynı

Linux bile gelişemedi Google'In gelişmesi zor.

Linuxu geçer ve ona göre de oyun geliştirirler.Google çok büyük bir şirket kesinlikle bu işletim sistemi çok yaygınclaşacak.Ben windows yerine chrome yüklü bir işletim sistemi olan bir netbook tercih ederim.Ama notebook da windows 7 i tercih ederim tabiki de..

bence güzel bir olay piyasada farklı alternatiflerin olması. Rekabet çeşitlilik kaliteyi getirir, ucuzluğu getirir. Piyasada farklı ve güçlü oyuncuların olması her zaman bizim gibi son kullanıcıların işine gelir. google a işletim sistemi çıksın bakayım ms 250 dolara işletim sistemi satabilir mi. linux diye bir işletim sistemi olmasa idi ms vista ve w7 şimdiki gibi olurmuydu yada daha basit bir işletim sistemi mi olurdu. ben kendim sırf linuxa destek olsun diye lisanslı vistayı kaldırdım ubuntu kullanıyorum ve kullanacağım belki pardus u da eklerim. Şunu belirtmek isterim iki tekelci firma var bir tt biri ms ikiside dayatmacı. tencere ve kapak gibiler.

Microsoft gibi bir devle anca Google gibi başka dev yarışabilir.tahminim o ki google bu iştede dikiş tutturabilir.

google bence kendi alanında kalsın en güzeli herkesin iyi bir işi var google aramayala dursun microsoft işletim sistemleriyle enmantıklısı bu ama google Chrome OS ile pazarda pek atıcağını sanmıyorum

Linux tabanlı olursa beş para etmez ve ben yeni bir işletim sistemi olarak değil tema paketi olarak yorumlarım. microsoft dışında işletim sistemi yapanların hepsi linux tabanına tema üretiyor. kendi yeni çekirdeği ve kendi yeni sistemiyle bir işletim sistemi yaparsa arkasındayım ama linux kopyası görmekten bıktım artık

azizim bunun adı cloud computing.. uzak masa üstü benzeri net üzerinde tarayıcı vasıtasıyla çalışan donanımdan kismi bağımsız bir işletim sistemi mantıgı..hani bildiğiniz desktop tarzı değil.

tam olarak çıkması düşünülen windows azure mantıgında.. gerçi windows azure ne durumda o konuda bir bilgi akışıda yok şu sıralar..bu mantıga yakın hali hazırda vmware spahre cloud computing kismi olarak başlatmıştı ama o tam bir cloud computing sayılmazdı.. windows azure ile bu işe start verecekti.. aslında bu bir devrin sonu bir devrin baslangıcıda sayabiliriz.. yeni bir teknolojinin önü açılıyor..

milllet hemen atlamış hiç düşünmez yüklerim.. kullanırım

pardon neyi hiç düşünmüyorsun.. windows düşmanılıgı gözleri öyle kör etmişki (sanki linux babaların malı gibi)mantıgıda atmış millet..

bu işletim sistemi kanalıyla tüm bilgilerin ayarların kişilel ıvır zıvırın hepsi ne var ne yok bu işletim sistemi sınırlarındaysa googlenin sunucularında olacak.. yani bilgisayarını arkadaşına teslim ettiğini düşün.. tam olarak olmasada benzetme tüm verilerin uzakta bir sunucuda ve sen bu bilgilerine net üzerinden erişiyorsun.. bilgilerin alayı başkalarına ait sunucularda.. ve sen düşünmüyip atlıyorsun.. hemen kullanırım.. kullan kardeşim.. bu ayrıca yeni tip hackinglerin kapısınıda aralayacaktır..!!

diğer bir husus hala millet windows alternatifleri hayallerinde.. geçiniz.. bu işleri burakın azizim.. BÜKEMEDİĞİNİZ BİLEĞİ öpmeyi bileceksiniz..

değil google dünyadaki tüm bilişim firmaları bir olsada bir windows alternatifi ya-pa-maz-lar..

böyle konuşma sebebim rakiplerinin windows yada firma bazında microsoft olmasından değil zira bu iş artık firmayı aştı.. işletim sisteminide aştı.. zira rakip sadece microsoft yada windows değil rakip bir işletim sistemi kültürü..bünyesinde binlerce uygulama barındıran ve onlarca kullanıcısı olan bir kültür.. biz yılların birikiminden söz ediyoruz.. kolay değil bu.. bu iş mail kutusu olanağı sağlayan sağlayıcı değiştirmeye benzemiyor.. bu sunucu değiştirmeyede benzemiyor..

sıradan 3. part bir tarayıcı denilen progragcıgın ie karşısında kısmi başarısı asla ama asla işletim sistemi paralelinde düşünülmeli..bu tıpkı kullanıcın evinin oturma odasını değiştirmeye benzer.. siz ülke değiştirmekten bahsediyorsunuz bu o kadar kolay değil.. onlarca DOT .net yazılım uzmanı var. onlarca CAD yazılımları var.. onlar sistem programları var.. bunlar windowsa göbekten bağlı.. kurumsal bazda windowsu terk etme olayı kişisel bazda terk etme olayından daha karışık daha maliyetli.. kolay değil.. kimse çok sevidiğinde microsoft göbekten bağlanmış değil..

işletim sistemini sadece firmanın sattıgı yazılım olarak görmeyin.. o bir kültür.. etrafında barındırdıgı tüm alt yapı ve sistemleriyle.. dikkat edin kıytırık bir muldimedya oynatıcı değil değiştirmek istediğiniz..

mesala planlamada kullanılan netcad arcgis gibi yazılımların ciddi performans isteyen gis yazılımları ve sadece windowsta var.. kı*ı kırık wine uygulamasıyla performs alacağınızda yok.. sonuç windows.. öyle bedeva beleş meleş ayagına linux yada diğer işletim sistemlerine geçemezsinzi..

kullandıgınız bir nero yada bir tarayıcı değil ki alternatif ayaklarına yatsanız..!!

sonuç...

windows bu sektörün dinomosudur..bu saatten sonrada geçileceği yada ezileceği hayallerine kapılmaktan ziyade barışık içinde kalmayı deneyin..artık o yıkılması zor bir dev..!!! hele bu saatten sonra..

google microsoft olacak uyduruk oluşumu yer bitirir...

linux tabanlı bir os la microsoft a kafa tutmak mı güldürmeyin beni.

Ubuntuyu hiçbir linux paketi geçemez.

kesin sade bir iştim sitemindir vista ve sevende ki gibi gözü rahatsız eden imgeler yoktur

Tamamen sunucu üzerinde çalışan bir programın korsanı da olamayacağından satın almak zorundasınız. :)
Gelecekteki internet bağlantı hızı ve bilgisayarlar da elverirse bütün programlar (en ağırları dahil) sunucu üzerinden çalıştırılarak korsana son verilemez mi? çünkü hiç bir yer de indirilerbilir bir kod ve kurabileceğiniz bir işletim sistemi olmayacak. Mecbur satın alacak ve her şeyi "onlara" emanet edeceksiniz.

Büyük bir olayın ayak sesleri gibi eğer google bir cloud computing işletim sistemi ona odaklı uygulamalardan bassediyorsa ve bunu yaygınlaştırılırsa windows un sonu gelebilir.İnanmıyorsanız cloud computing ve onlıne işletim sistemleri hakında biraz bilgi almaya bakın bana hak vereceksiniz ama öyle değilse ve saçma sapan birşeyse windows yenilmezdir söyliyim

Milletimiz Windows meraklısı olmuş. Eziyet çekmekten, virüslerden bıkmadılar galiba. Yaşasın açık kaynak, yaşasın GoogleOS, yaşasın Ubuntu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir