Chrome OS'la ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Google'ın yeni işletim sistemi Chrome OS'u mercek altına aldık. İşte bilmeniz gereken her şey...

Chrome OS'la ilgili bilmeniz gereken 10 şey

İnternetin bir numaralı arama motoru ve dünyanın en çok ziyaret edilen portalı olan Google, artık bilindiği gibi sadece bir arama motoru değil, aynı zamanda sunduğu çok sayıda servisiyle de geniş kulvarlara ulaşabilen bir şirket.

Google Docs ile Microsoft'un Office paketinin güçlü bir alternatifi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve Microsoft'un yeni Office paketinin internet tabanlı olacak olmasının altındaki en büyük nedenlerden biri olan Google, bunun yanı sıra bir süre önce Beta sürecinden çıkardığı Gmail ile de kullanıcılarına e-posta hizmeti veriyor.

Bu iki servis dışında Google'ın pek çok servisi daha bulunuyor. Ancak Google, gözünü biraz daha yükseklere dikmiş olacak ki, şimdi de işletim sistemiyle adından söz ettirmeye başlamış durumda.

Bilindiği üzere işletim sistemi dendiğinde bilgisayarların neredeyse %90'ında kurulu bulunan Windows işletim sistemiyle Microsoft, hiç tartışmasız bu alanın lideri konumunda. Ancak Google'ın bu büyük farka pek aldırdığını söyleyemeyiz; zira web tarayıcı pazarının %70'ini elinde bulunduran Internet Explorer'a karşı Chrome isimli web tarayıcısıyla çıkan Google, bu alanda da rekabete açık olduğunu herkese ispatlamıştı.

Chrome OS tam olarak neyi ifade ediyor?

Zaten bir süredir Google'ın yeni bir işletim sistemiyle kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlandığı konuşuluyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Google'dan gelen resmi açıklama, bu spekülasyonları da bir bakıma teyit etmiş oldu.

Chrome OS ismini alacak olan Google'ın yeni işletim sistemiyle ilgili şimdilik bilinen çok bir şey yok. Bu nedenle bu makalemizde öncelikle Google'ın kullanıcılarına sunacağı bu yeni işletim sistemiyle ilgili bilmeniz gereken 10 önemli noktayı masaya yatıracağız. Böylece Chrome OS'la ilgili kafanızdaki soru işaretlerine de bir bakıma cevap vermiş olacağız.

1. Chrome OS tam olarak neyi ifade ediyor?

Google Chrome OS, aslında Google'ın işletim sistemi bazında attığı ilk adım olarak da görülebilir. Güçlü bilgisayarlar için geliştirilen ve Android'in mobil platformlarda gösterdiği başarının ardından, aynı başarının bilgisayarlara taşınabileceğini uman Google, Google Chrome OS'un anahtar noktalarının hız, sadelik ve güvenlik olduğunun altını çiziyor.

Şüphesiz Google'ın Chrome ve benzeri araçlarını kullanan her kullanıcının tahmin edebileceği gibi, Google genel olarak yazılımlarında sadeliğe ve hıza son derece önem veriyor. Bununla birlikte internetin bir numaralı ismi olması, elbette güvenlik tedbirlerini de maksimum seviyede sağlama zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

Google'a göre bir işletim sistemi sadece birkaç saniye içerisinde açılmalı ve bu Chrome OS ile mümkün olabilecek.

Chrome OS ne zaman kullanıcılara sunulacak?

2. Chrome OS ne zaman kullanıcılara sunulacak?

Google'ın yeni işletim sistemiyle ilgili yaptığı resmi açıklamayla birlikte, Chrome OS'un ne zaman kullanıcılara sunacağı da netlik kazandı. Şimdilik tam olarak gün vermek istemeyen Google'dan Sundar Pichai, Chrome OS'un çıkış tarihinin 2010 yılının ikinci yarısı olabileceğini söylemekle yetindi.

"Bu yılın ardından kodları açık hale getireceğiz ve Google'ın Chrome OS'unu kullanan netbook'ları önümüzdeki yıldan itibaren görmeye başlayacağız" diyen Pichai, Google olarak vizyonlarını toplumun her kesiminden insanla paylaşmak istediklerinin altını çizdi.

3. Microsoft, Chrome OS'tan çekiniyor mu?

Microsoft, karşısına her fırsatta yeni servis ve ürünleriyle çıkan Google'a aslında yabancı bir şirket değil. Bu nedenle Google'ın yeni işletim sistemiyle ilgili dedikodular ve ardından Google'dan gelen son açıklamanın ardından gözler Microsoft'a çevrilmiş durumda. Ama Microsoft'un bu durumdan çok da hoşnut olmadığı sır değil...

Elbette Google'ın Chrome OS'la birlikte öncelikle netbook pazarını hedef aldığı söylenebilir. Hız, sadelik ve güvenilirlik noktalarını baz alarak kendi eşkenar üçgenini oluşturan Google, işletim sistemini diğer servisleriyle de donatarak Chrome OS'un mümkün olduğunda çok internetten faydalanabilmesini sağlayacak.

Ancak her şey bir yana, Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 7'yi Ekim ayında satışa sunacak ve Google'ın bu tarihten itibaren en az 9 ay beklemesi gerekecek; zira Google'dan gelen açıklamaya baktığımızda, Chrome OS'un 2010'un ikinci yarısından önce kullanıcılara sunulması pek mümkün değil. Bu 9 aylık süre ise Windows 7'nin kullanıcılara doğru ve etkin bir şekilde tanıtılması ve yaygınlaşması için yeterli bir süre.

Diğer bir deyişle Google, aslında Windows 7'den aylarca geç çıkarak maça 1-0 yenik başlıyor da denilebilir. Tabi bunun yanında Microsoft'un Windows 7'yi daha satışa sunmadan özel RC sürümlerini kullanıcılarına sunması ve kullanıcılarına Windows 7'yi deneme imkanı vermesi, Microsoft'u yine Google'ın bir adım önüne geçiren önemli bir nokta.

Chrome OS her bilgisayarda çalışabilecek mi?

4. Chrome OS her bilgisayarda çalışabilecek mi?

Kullanıcıların en çok merak ettiği noktalardan biri de Google'ın yeni işletim sisteminin kendi bilgisayarlarında çalışıp çalışmayacağı. Google'dan bu konuda gelen açıklamaya göre Chrome OS, x86 ve ARM yongalarının ikisinde de sorunsuz bir şekilde çalışabilecek.

Uyumluluk ise Google'ın fazlasıyla önem verdiği bir diğer bölüm. Google, Chrome OS'un hemen her bilgisayarda sorunsuz bir şekilde çalışabileceğini ifade ediyor.

5. Chrome OS yeteri kadar güvenli olacak mı?

Chrome OS ile ilgili merak edilen bir diğer şey ise Chrome OS'un kullanıcılara hangi seviyede güvenlik sağlayacağı. İnternetle tamamen entegre halde çalışacak olan bir işletim sisteminin güvenliği de bu paralelde oldukça önemli.

Google'a göre Chrome OS yeteri kadar güvenli olacak ve kullanıcıların virüs, Trojan ve malware ve can sıkan güncelleştirmelerle uğraşmasına gerek kalmayacak.

Chrome OS nerede geliştiriliyor?

6. Bu işletim sistemi tam olarak nerede geliştiriliyor?

Google'ın yeni işletim sistemi Chrome OS, aslında spesifik bir yerde geliştirilmiyor. Açık kaynak kodlarıyla uğraşan bir kesimin arkasında bulunduğu bu geniş kapsamlı proje, Linux kernel üzerine kurulmuş durumda.

"Yapacak çok işimiz var; bu nedenle projeye dahil olan herkesten vizyonumuza ulaşabilmek için yardım istiyoruz." diyen bir üst düzey Google yetkilisi, bir süre önce kullanıcılara sunulan Chrome web tarayıcılarının da bu işletim sistemine entegre edileceğini ifade etti.

7. Chrome OS ne kadar kullanışlı olacak? Kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Google'ın yeni işletim sisteminden ilk beklentisi, öncelikle sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi. Chrome OS ağırlıklı olarak web tabanlı olacağı için, kullanıcılar birçok işini aslında internet üzerinden gerçekleştirecek.

Hız, sadelik ve güvenliği üç altın anahtar olarak gören Google, yeni işletim sistemlerinin birkaç saniyede açılmaması için hiçbir nedenin bulunmadığına dikkat çekiyor.

Bunun dışında Google Chrome OS'u kullanan bir kullanıcı, e-posta servisine en hızlı şekilde ulaşabilirken, Restart yani işletim sisteminin yeniden başlatılması da artık kullanıcıların dakikalarca beklediği o can sıkıcı anlardan biri olmayacak.

Google'ın kullanıcılarının dikkatine sunduğu bir diğer önemli şey ise Chrome OS'un kullanıcılara fazlasıyla kullanım kolaylığı sağlayacağı ve bu bağlamda kullanıcıların yeni donanım almaları ya da donanımlarını işletim sistemlerine tanıtmaları gibi bir gereksinimin artık olmayacağı.

Chrome OS'un gelmesi, Android için ne ifade ediyor

8. Chrome OS'un gelmesi, Android için ne ifade ediyor?

Google'ın daha önce mobil platformlar için kullanıcılarına sunduğu açık kaynak kodlu işletim sistemi Android, her ne kadar netbook'larda da görülüyor olsa da, Chrome OS'la birlikte Android'lerin kullanım alanının tamamen cep telefonlarıyla sınırlı kalacağı söylenebilir.

Chrome OS'un Android'den farklı ve yeni bir proje olduğunun altını çizen Google yetkilileri, Android'in daha çok telefonlar için tasarlandığına dikkat çekiyor ve ekliyor: "Google Chrome OS, gün içinde vaktinin çok büyük bir bölümünü internet üzerinde geçiren kullanıcılar tarafından hazırlanıyor ve Chrome OS'un netbook'lardan büyük ölçekli masaüstü sistemlere kadar hemen her platformda çalışabilmesi amaçlanıyor."

Ubuntu ve Fedora'nın sonu gelecek mi?

9. Ubuntu ve Fedora'nın sonu gelecek mi?

Google, yeni işletim sistemini aslında sadece Windows 7'nin karşısına değil, aynı zamanda Linux'un kollarından biri olan Ubuntu ve diğerlerinin de karşısına çıkaracak. Elbette bu noktada en önemli beklenti, kullanıcıların yeni işletim sistemine ne tepki vereceği.

Bilindiği gibi netbook'larla birlikte kullanıcılarına ulaşan Linux kolları, Chrome OS'un sahneye çıkmasıyla birlikte bu durumundan olumsuz yönde etkilenebilir.

10. Chrome OS'un kullanıcılara maliyeti ne olacak?

Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olacak olan Chrome OS, kullanıcılara hemen hemen ücretsiz sunulacak da denilebilir.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Göreceksiniz cloud computing olacak. Windows Azure a rakip olacak

Google Chrome OS çıkana kadar windows 7 sp1'i bile çoktan yayınlamış olur.ama google kaliteli bir iş çıkarırsa burum bir miktar değiştebilir.ki kaliteki bir iş 9 aydan fazla alır...

Google bir işi yapmaya kalktığı zaman güzel işler yapan bir şirket.
Umudum var.

google işletim sisteminin piyasaya cıksında ole devirsin fedorayı bılmemde ubuntu sıkar pro ekıp lazım hele bi 2 3 sene gecsın gorelım gıdısatını

cloud olacak elbette. düz linux olacak olsaydı adı google os olurdu. chrome os olması chrome altında çalışacak olmasından ileri geliyor. fakat ileri seviye kullanıcıları tatmin etmiyeceği aşikâr

eğer oyun falan desteklemezse gerçekten çok işe yaramaz ama yine de çıktığı zaman anında kuracağım

çok teşekkürler chip bu yazı için :)

Ya zaten netbook ile anca internete girilir, DVD seyredilir, müzik dinlenir. Windows'ta kullandığınız programların alternatifleri de olur Chrome OS için. Bence yeterli. Güzel bir işletim sistemi olacağa benziyor. Oyun desteklemiyorsa diyenler bir kere netbook oyun oynamak için gerekli olan donanımlara zaten sahip değil ki. Mesela GTX295 gibisinden ekran kartı mı var ? Radeon X800 performansı bile yok yani. Anca mynetten tavla oynanır...

Netbook için Chrome OS yeterli. Ama normal bir PC için tabiki de Windows'u tercih etmemiz lazım.

Bu milletteki oyun hastalığına anlam verebilmiş değilim. :@ Gider konsol alır oynarsın. paşalar gibi

PC+ OS=Oyun mu demek sadece ?

herkeste para yok maalesef insanlar bir bilgisayar alayım hem işmi görsün hem internette gezinsin hem oyun oynayalım diye düşünüyor.
Bir oyun konsolu kaç para haberiniz var mı?
Sırf oyun için konsol almak bence biraz lüks...
parası olan alır

Ya zaten netbook ile anca internete girilir, DVD seyredilir, müzik dinlenir. Windows'ta kullandığınız programların alternatifleri de olur Chrome OS için. Bence yeterli. Güzel bir işletim sistemi olacağa benziyor. Oyun desteklemiyorsa diyenler bir kere netbook oyun oynamak için gerekli olan donanımlara zaten sahip değil ki. Mesela GTX295 gibisinden ekran kartı mı var ? Radeon X800 performansı bile yok yani. Anca mynetten tavla oynanır...

Netbook için Chrome OS yeterli. Ama normal bir PC için tabiki de Windows'u tercih etmemiz lazım.

-------------------------------------------------------------------------------

Bu yorumu yazan arkadaş notebook lardan haberi yok sanırım, monster notebooklardan incelemeye başla bence.

google tanıdığı varsa söylesin ,zeten microsoft 2 tane yeni işletim sistemi çıkarıyor .bir yenisi lazım değil.bence google bunu erteemeli.

chrome'un kullandığı eşsiz hızdaki javascript motoru bu işi çok kolaylaştıracaktır

Ya zaten netbook ile anca internete girilir, DVD seyredilir, müzik dinlenir. Windows'ta kullandığınız programların alternatifleri de olur Chrome OS için. Bence yeterli. Güzel bir işletim sistemi olacağa benziyor. Oyun desteklemiyorsa diyenler bir kere netbook oyun oynamak için gerekli olan donanımlara zaten sahip değil ki. Mesela GTX295 gibisinden ekran kartı mı var ? Radeon X800 performansı bile yok yani. Anca mynetten tavla oynanır...

Netbook için Chrome OS yeterli. Ama normal bir PC için tabiki de Windows'u tercih etmemiz lazım.

-------------------------------------------------------------------------------

Bu yorumu yazan arkadaş notebook lardan haberi yok sanırım, monster notebooklardan incelemeye başla bence.

-----------------------------------------------------------------------------

çok güldüm yahu. monster dediğin şey senin notebook. adam netbook diyor. aradaki farkı bilmiyorsan teknoloji sitelerinde hiç yorum yapma ki bişey biliyorsun sansınlar haha =)

Oyunları çalıştıracak mı? Mesela GTA IV...

Google Chrome OS'un işletim sistemi kulvarında MS ile şimdilik
baş edebileceğini pek sanmıyorum.MS'in kurumsal gelenek ve
birikimi sanıldığından da güçlüdür.Hedef kitlenin bir anlamda
paylaşılmış olması her iki kurumunda amacını ve gideceği
yörüngeyi önceden belirlemiş.Dere geçilirken at değiştirilmez
diye bir atasözü var eğer Google derede at değiştirmeye kalkarsa
büyük bir olasılıkla arkada kalarak asıl ilgilenmesi gereken
alandan da uzaklaşmış olur.
MS kurumsal kimlik,kurumsal gelenek ve kurumsal birikim
üçlemesinde geldiği düzeyin bundan sonra aşılması bir hayli zor.
Google eğer farklı bir alanda bo göstermek niyetindeyse bu,
Google'ın bilişimde arama teknolojisinde son noktaya geldiğini ya da
duraklamaya başladığının belirtisidir.Google yeni at arayacağına
bindiği atın değerini bilmelidir yoksa dimyata birince giderken
evdeki bulgurdan olur.Bu girişimin yararı rekabeti kızıştırır ve buda
alım sürecinde ince eleyen müşterinin daha iyi ürüne ulaşmasına
yardımcı olur.Biz kullanıcılar açısından aslında iyi bir haber.
Hiç olmazsa bundan böyle güçlü bir rakibin varlığı MS'nin kimi
hantalıklarını terk etmesine neden olur. Saygılarımla....

microsoft'un endişeli olması bana garip geldi. Baya baya "google sen yapamassın burada bizim sözümüz geçer" demeye getirerek yıldırmaya çalışıyorlar.

çok güldüm yahu. monster dediğin şey senin notebook. adam netbook diyor. aradaki farkı bilmiyorsan teknoloji sitelerinde hiç yorum yapma ki bişey biliyorsun sansınlar haha =)

-------------------------------------------------------------------------

yanlıs görmüşüz o yorumu geri alıyorum, ama bukadar basit bişeye çok gülmen endişe verici...

bence gtalk 'la aynı kaderi paylaşacak.

exe paketi olmazda başka bir paket sistemi olur. dolayısıyla google işletim sistemi linux gibi pek rağbet görmez.

Google adı olmasa kmse indirmez..İçinde google olduktan sonra baya bi rağbet görecektir.

kıytırık linux dağıtımları gibi yüzde 0.03 pazar payına sahip olabilir :D

başarılı olmasını isterdim fakat internet explorerın dışındaki bütün tarayıcılar bazı sitelere giremiyor bu yüzden başarılı olamazlar veya yazıcı tarayıcılar gibi donanımları desteklemiyorlar

büyük donanım şirketleri ie microsoft anlaşıp tekel olup sadece windows için sürücü çıkarmasa, linux dağıtımları için de sürücü çıkarsaydı linuxun pazar payı bu kadar düşük olmazdı.hem yakında "games for windows" ibareli oyun cd leri çıkmaz, oyunlar sadece oyun konsolları için üretilirse ne olacak? PS3,XBox,Nintendo Wii nin satış mantığı zaten konsol satarak kar etmek değil, oyun cd'si satarak kar etmektir.korsan cenneti olan ülkemizde microsoft, xbox oyun konsolunu niye satışa çıkarmadı?millet oyun cd'si almak yerine korsan cd alacak,adamlarda kar edemeyecekti...zaten en kral pc konfigürasyonları bile ps3 ün verdiği kaliteye yaklaşamıyor.pc için oyun çıkmayınca bakalım millet sadece internette sörf yapıp belge hazırlayıp yazdırmak,video oynatıp müzik dinlemek için windowsa yüzlerce dolar para sayacak mı?linux'un yaygınlaşmamasının tek nedeni milletin linux diye bişeyin varlığını bilmemesi ve çok fazla dağıtımının olmasıdır.eğer belirli bir alanda toplanılıp linux yazılımları daha organize geliştirilse herşey çok daha farklı olabilirdi.dilrim google sayesinde bu gerçekleşir.

unix ile linux farklı

yazılımcılar ve donanımcılar tarafından microsoft tek işletim sistemi olarak kabul edilmiş ben niye chrome os kullanayımki? anca netbook pazar payını kapabilir arkasına yazılımcıları ve donanımcıları alamadıktan sonra bişey olmaz o işletim sisteminden :))

Bir media monkey çalıştıramadıktan sonra ne yapayım ben linuxu google chromeyi :)
Boş işler bunlar, xp 10 yıl daha piyasayı etki altında tutacaktır.

herkes en iyi bildiği işin yapsın kardeşim.bu ne herkes her işe el atıyor.
google internet hizmetleri versin microsoft yazılım geliştirsin.Bing'miş Chrome OS'muş hikaye...Windows tekeli öyle kolay kolay kırılacak bir şey değil.Milyonlarca program Windows için geliştirildi.en az 10 sene daha Windows'a mecburuz.Linux şimdilik devlet kurumları gibi bilgisayarı belirli bir iş için kullanan yerlere uygun gider.Böylece Microsoft'a milyonlarca dolar lisans ücreti vermemiş oluruz.dünyanın cogu ülkesinde devlet kurumları Linux kullanıyor.Ben şahsen işim gereği (Bilg.Yazılımı) mecburen windows kullanıyorum.Linux'ta .Net çalışmadıgı için.

Bu arada Windows dünyanın en yavaş ve güvensiz işletim sistemidir..

Yorumlara bakıyorum da buyuk cogunluk teknik olarak hicbir bilgisi olmamasına ragmen, sanki "M.I.T'de Bilgisayar Bilimleri" alanında doktora yapıyor gibi konuşmuş. Merak ediyorum acaba bizim milletimiz kadar inatci dediğim dedikci baska insan toplulukları da var mıdır ?

Adamın birisi yazmış "exe" desteklemezse olmaz. Bu lafa ancak gulunur Betamax videoya VHS kaset koy bakalım ne oluyor, ne linux ya da baska bir OS exe'yi desteklemek zorunda ne de bu seviyedeki insanlar Linux/Unix/BSD turevi şeylerle ugrasmak zorunda, oturur evinde MSN'inden arkadasını dürtersin, ortalama vatandaşın işi değil bunlar. Ayrıca EXE dedigimiz Microsoft'un ticari bir urunudur, zamanında zaten var olan Unix standartlarına uymayıp kendi "Binary" dosyasını yapan Microsoft burada sucludur.

Bir degerli şahıs da diger browserlarda bazı sitelerin acılmadıgından dem vurmuş. Eee o zaman tepkinizi koyun, bu diger browserların sucu degil "CSS" gibi cogu standardı yarım yamalak ve kendi kafasına gore implementationlarla destekleyen Microsoft'un sucudur. Amac da ileri gidemiyorsam sizi de ilerletmem mantıgıdır. Ama ulkemizdeki egitim seviyesinin dusuklugundenmidir, inatci yapımızdanmıdır yoksa ...ken sevilir mantıgımıdır bilmiyorum bu sistemden acaip memnunuz. Sen bu adamın bu tekeli kurmasına izin verirsen adam da sen .....

En azından "Free software" "open source" nedir, GPL nedir bunları ogrenin ondan sonra yorum yapın.

ben win7 alacam engelolamaz kimse söliyim

Maalesef birçok kişi hem pahalı hem kalitesiz bir işletim sistemi ile yetiniyor (Windows yani). Dolayısıyla şu anda internet explorer %65 piyasa payına sahip oluyor. Halbuki Windows yüzünden ne kadar zaman kaybettiklerini (virüs girer, crash eder, uygulamaları ateş pahasıdır) bilseler, herkes Linux a geçerdi.

google un sermayesi çok güzel bir şey çıkarıcagından eminim exe gibi otomatik komutsuz kurulum ubuntudada var google ilerletirse bunu birde directx tarzı gelişme yaparsa süper olur

Ben yeniliklere açık biriyimdir eğer google güzel bir işletim sistemi yaparsa niye geçmeyelim ki sadece microsoft a bağlı kalmak akıl karı değil bekleyip göreceğiz yorum yapmak için çok erken

Oyunlar windowsa göre çıktığı sürece alayı gelsin bişi yapamaz anca ufak parçalar kopartır.. Dediği gibi düşük sistemli netbooklarda anca iş yapar yani sadece internete girebilme yeteneği olan bilgisayarlarda..

ya bırakın şu takım tutma oyununu da öyle değerlendirelim.google donanım problemlerini hallederse o gelişme bile kullanıcı sayısını arttırır.hem linux hem windows kullanan biri olarak keşke linux guruları compiz olayına saplanacağına otomatik donanımları tanımaya vakit ayırsa daha iyi olur.yoksa compiz için linuxe geçmekte saçmalık olur...

işletim sistemlerinden çok fazla anlamam ancak windows95 ile windows xp arasında 6-7 sene var ve aradaki fark ortada...eğer böyle giderse 6-7 sene sonraki linux dağıtımları ile şimdikiler arasında da bariz farklar olacağı kesin!bir de kişisel görüşüm şu: windows xp ile vista hatta windows7 arasında devrimsel denebilecek ne değişiklikler oldu?okuduğum ve denediğim kadarıyla vista neredeyse bir fiyasko! çalıştırmaya çalıştığım bütün exe dosyalarını engelledi, her defasında engeli kaldırarak anca kurabildim tabi bu da sinir etti.microsoft windows xp'yi alıyor biraz boyuyor, süslüyor-püslüyor al sana windows vista... onu da alıyor biraz da onu süslüyor-püslüyor bir kaç ek özellike,media merkezi gibi bişeler ekliyor kısayollar atıyor al sana windows7.merak ediyorum buraya yazıpta linux'u kötüleyen windows kullanıcıları, bir üst sürümüne geçtiği windows versiyonu ile bir öncekinde yapamadağı neleri yapabiliyor?yine internette sörf yapıyosun, msn'de arkadaşa titreşim yolluyorsun, facebook'ta hatun tavlamaya çalışıyorsun, cep telefonuna mp3 melodi yüklüyorsun, dijital kameradan pc'ne resim aktarıyorsun ha bir de olmazsa olmaz oyun oynuyorsun!yani muhtemelen bir önceki windowsta yaptığın şeylerin aynısı...

Bence cloud computing olacak ve google gibi bir devin elinde böyle bir sistemi düşünün bi microsoft'u sancılı günler bekliyor.Eminim herkez ram işlemci ekran kartı gibi ıvır zıvırları sürekli yükseltmek istemeyecekler işletim sistemine her elekturonik ortamda kulanmak isteyecekler vürüs istemeyecekler televizyon izlemek için eksıradan televizyon alıp para harcamıyacaklar(internet var)Dünyanın en çok izlenen kanalı youtube olacak veya yazılım satın almıyacaklar herkez bunu isteyecek sistem özeliklerim yetmiyor oyun uynayamıyacam diye bir şey olmayacak sunucularda hiç bir şey gerektirmeden oynıyacağız.Tabi bir de bedava ohh ne güzel google işletim sistemlerini tarihe karıştıracak ve kısa sürede büyüyüp pazarı eline geçirecek artık microsoft ne yapar azure ile mucedelemi eder bilmiyorum ama 3 yıl sonra çok geç olacak bence

Anasına bak kızını al, Google Chrome'a bak işletim sistemini al. Google Chrome'u varsayılan tarayıcı olarak kullanan sayılı bir kaç kişi meraktan bu işletim sistemini de deneyebilir.
Bilgisayar kullanmak yalnızca oyun oynamak değil ki. Bir sürü donanım var, ihtiyaçlara göre yazılımlar var. Evet zamanın büyük çoğunluğunu oyun, eposta, chat, gezintiler alsa bile, 3-5 dakika olsun kullanılması gereken önemli programlar var. Programlama dilleri var. Bilgisayar ne koyduğunda onu yapan bir araç olmalıdır, medyatik basit bir ürüne dönüşmemelidir. Yarın çocuğunuzun bilgisayarda neye ihtiyacı olabileceğini bugünden tam kestiremezsiniz.
Sistemler bugüne bir kaç ayda gelmediler. Google bu işi fazla hafife almamıştır umarım. Ben Google'ı çok seviyorum ama işletim sistemi konusunda güvenemiyorum. Yani yapacakları şeyin en sonunda Linux, Windows ve MacOS menüleri altında kullanılan bir programa dönüşeceğini düşünüyorum.
Tabii ki başlangıçta merak ve hevesle denenip en sonunda tercih dışı kalmaya başlamasından sonra.
Ama yine de görüp öyle karar vermek lazım. Google bugüne kadar hep çok güzel şeyler yaptı.

Daha Google Chrome başta olmak üzere çoğu uygulamasını Linux üzerinde çalıştırmayı beceremeyen Google'ın Linux üzerinde işletim sistemi kuracağını iddia etmesi oldukça gülünç gözüküyor. Önce uygulamalarını Linux üzerinde çalıştırmayı becersin de öbürünü ondan sonra yapsın. Bana hiç inandırıcı gelmedi.

Kardeşlerim Linux Pardus Gibi Kod Manyağ Olmayalm da Ben Google'ye Güveniyorum Yaprz Derlerse Yaparz Arkadasimizn dediği gibi anasine bak kizini al google chrome gmail google search Bunlar herkez ratafndan kullanan araçlar ve süperler eğer bir işletim sistemi de yaparsa süper olur bence..Pardusu Kaldrdm kod manyaği oldum onu yapcan kod kod ben o kodlari ezberlerseydim şimdi ben kendim bi işletim sistemi yapardm :))

dünyada bir sürü programcı var milyonlarca program var. neden birden fazla işletim sistemi olmasınki hatta bence windows yüzünden dünyada işletim sistemi pazarı oluşmadı bile. microsoft kendi sistemimden başka sistem olabileceğini artık kabul etmeli. ticari amaçlı veya değil sonuçta işletim sistemleride birer yazılımdır ve farklı alternatifleri olmalıdır. linux gönüllü grupların oluşturduğu bir işletim sistemi. windowsa gerçek bir rakip gerekiyorsa linux tabanlı değil tüm donanım ve yazılımlarla uyumlu sağlam işletim sistemleri çıkarılmalıdır.

Bende google neden Pythona önem veriyo diyodum şimdi anlamaya başlıyorum :D

exe. uzantısını kullanan programlar linux altında da çalışabilse exe. olarak program yazanlar linux formatınıda desteklese microsoft büyük kan kaybeder. tabiiki yardımcı programlarla (wine) çalıştırılanlar var ama çok yetersiz. özellikle oyunlar linux altında çalışsa windows la işim olmaz.

python linux'un visual basic idir

chrome os ta örneğin fifa09 gta vice vb. oyunlar oynanabilinirmi.

web tarayıcı üzerinden oyun oynuyabilirsin

shockwave eklentisini kurman yeterli

tabi linux desteği gelirse tadından yenmez

chrome os , netbookları 11 inch ekranlı Android tabletlere çevirecek gibi bişeye benziyor...yani android tabletlerde yapılanlardan farklı ve fazla bişey beklememek gerek zannımca.windows uygulamalrının ve oyunlarının normal yollardan çalıştırılması hayal...zaten adı üstünde: "games for windows" xbox oyunları bile windows üzerinde oynamamazken kalkıpta bir linux sürümünde oynamayı beklemek abesle iştigal olur heralde.wine falan kurulabilir ama o da çok fazla ahım şahım bişe değil.chrome os eğer bir linux sürümü olacaksa vay halimize.zaten ortada onlarca linux sürümü dolaşıyor ve kapasiteleri belli.kalkıp bir tane daha linux sürümü çıkarmanın ne alemi varsa.ama bu google olacak denebilir, diğerleri de novell falan idi.bu linux muhabbeti kocaman bir "vaporware"den başka bişe değil.linuxun önünü tıkayan şey zannımca son kullanıcıya çok uzak ve çok kapalı olması.doğru dürüst donanım tanımıyor,her defasında bir sorun çıkarıyor,bir program yüklemek için yazılım uzmanı olmak gerekiyor heralde.bi program nasıl yükleniyomuş diye bi bakıyosun onlarca satır şunu ekle şunu kopyala yapıştır bilmem ne.yani anlamadığım şu: bakıyosun koca koca şirketler milyon dolarlar harcıyor belkide linux geliştiriyor ama son kullanıcıyla uzaktan yakından alakası yok.bir de geçenlerde okudum nasa bile çoğu bilgisayarındal linux kullanıyormuş.eğer linux son kullanıcıya daha hızlı ve etkin ulaşmak istiyorsa şu "apt get bilmem ne şu satırı yaz bekle sonra şunu yaz -şunu kopyala şu satırı şuraya ekle şu paketleri indir" sorunun bir an önce ekarte etmeli yoksa millet iki tane next tuşuna basmakla program kurmakla linuxa program kurmak arasında tercih yapacak olursa gider windows kullanır.windowsa program kurulduğu gibi linuxa da program kurulduğu günler gelir inşallah bir gün amaaa...bir de linuxa shockwave desteğinin gelmesi artık mecbur ama niyeyse adobe bi türlü shockwave desteği sunmuyor.belki google bunu değiştirebilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir