Chrome parolalarınızı herkes görebilir!

Chrome'da bulunan bu özellik, gizli kalması gereken pek çok şeyi "yanlışlıkla" ortaya döküyormuş!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome parolalarınız herkes tarafından görünebilir
Açık değil "tasarım kararı"

Google'ın, web tarayıcısı Chrome'da bazılarının "açık" olarak değerlendirdiği bu "işlevi" yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

Chrome, tasarımı itibariyle web sitelerine girdiğiniz ve tarayıcınıza hatırlamasını söylediğiniz parolaları düz metin olarak saklıyor. Üstelik bu parolalar, bilgisayarınızın başına oturan herhangi bir kişi tarafından rahatça görüntülenebiliyor. Parolaları görüntülemek için Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Kayıtlı parolaları yönet > parolayı göster yolunu izlemek yeterli oluyor.

Bu işlevin Chrome içerisine bilinçli olarak yerleştirildiği belli. Çok benzer bir işlev, Firefox'ta da bulunuyor ancak Firefox, tüm parolalarınızı bir ana parola ile korumanıza izin veriyor (ancak bu ana parola, varsayılan olarak kapalı).

Google, Guardian'a yaptığı açıklamada bu işlevi kilit altına alma gibi bir planının olmadığını belli ediyor. Buradan da şu sonuç çıkıyor: Bilgisayarımızı kullanan herhangi bir kişinin hassas parolalarımızı elde etmesi 1 dakika bile sürmeyebilir. Chrome ve Firefox, bizlere parolalarımızı bir ana parola ile koruma işlevi sunana kadar bilgisayarımızı kilitlemeden başından ayrılmamamız doğru bir davranış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Google Chrome kullanmayın. Alternetif olarak Opera kullanın. Deneyin, zaten hızdan dolayı bırakmayacaksınz.

@10 Ağu 2013 13:47 + Google Chrome kullanmayın demek olmaz OPERA kullanılması iyi fikir...

google'ın gizliliği ;)

geleceğin tarayıcısı IE 11'e terfi edin bu gibi komik saçmalıklarla boğuşmayın....

win8 iniz varsa ie kullanın hem internette hızlı gezinin hem de kafanız rahat olsun.

comodo dragon kullanın chrome çekirdeğini kullanıyor ek olarak ana parolo koymuşlar

zaten bilen bir kişi kayıtlı şifreleri nasıl sakladığını biliyorki yani olsa birşeyi değiştirmez çok basit bişi [font veya text veya string, ;Pw,Password,hide, gibi komutları silse yeter.

Google gizliliğe önem veriyor '_'

Siz nasıl güncel teknoloji haberleri yayınlıyorsunuz ? Bu özellik chrome'un eski sürümünde kaldı. Güncel olun güncel. iPad'inizden kafanızı kaldırın önce bi bakın neler güncellenmiş

saçmalığın daniskası be. her isteyen parolamızı görebilir o zaman. gerçi ben firefox kullanıyorum ve sürekli gizli tarama modu'nda giriyorum. ve hiçbir zaman parolarımı kaydetmiyorum.

Opera cok iyiydi onu kullaniyordum pcde hata vermeye baslayinca chrome gectim. Chromedsn vazgecemem diyorsaniz comodo dragon cok iyi.

Her gelen neyi kullanacağımıza karar vermiş. Bot mu yazıyor bu mesajları.

guncel bir haber simdi denedim ve calisiyor

Bilgisayarı sadece siz kullanıyorsanız bir sorun olmaz ama arada bir oturup takılan varsa risk yaratır. Çünkü karşımızdakinin niyetini bilemeyiz. Benim tavsiyem, birçok hesabınız varsa bu hesapların parolalarını tarayıcıya kaydetmek yerine LastPass, Dashlane gibi parola saklama yazlımlarında tutabilirsiniz.

Bu sorun eski sürümlerde olabilir. Ama artık Chrome'da parolalarınızı ana parola ile şifreleyebilirsiniz ya da oturum açarakta şifreleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanan diğer kişilerin parolalarınızı görmesine imkan yok.

Dikkatsiz davranmayın lütfen. Çok bilende yanılıyor sanırım burada. Bu özellik halen mevcut. Kullanmasını bilmeyene 3310 telefon bile çok tehlikeli olabilir. Zira bu özellik oturum kapattığınızda kayboluyor. Yeni versiyonlarda da halen var. Bazı arkadaşlar olmadığını iddia etmiş. Ayrıca bence bu bir açık değil. Çokta işlevsel bir özellik. Birçok sitede farklı şifreler kullanıyorsanız çok işinize yarıyor.

şuanki tarayıcılarda mevcut değil eski sürümlerde varmış..geç uyanmış google yalnız eski sürümlerde epey kaldı bu durum..

@10 Ağu 2013 20:51 Hayır kardeşim en son Chrome sürümünü kullanıyorum hala var.

En iyisi Firefox. Master Password (Ana Parola) koyduktan sonra kimse erişemez hatta kayıtlı parolası olan sitelere ana parola olmadan girmez

Parolamı hatırla yapmak zaten bu. Parolamı hatırla diye suçsuz Chrome suçlu tamam.

yeni mi öğrendiniz bunu?

"new private window" niye var?

Firefox ve OPERA'da ana parola var kullanın risk olmaz...

arızalar o fonksiyon açık değil... aslada açık olmazda...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play