Chrome tartışması büyüyor!

4 yaşına giren Google tarayıcısı Chrome, iki dev şirketi fena halde birbirine düşürdü!

Chrome tartışması büyüyor!

Chrome'un Salı günü dördüncü yıldönümünü kutlamasıyla beraber web istatistikleri firmalarının tarayıcı hakkındaki tartışmaları hareketlendi. Konu ise Chrome'un hala yükselişte olup olmadığı.

Kaliforniya merkezli Net Applications'a göre Chrome'un pazar payı, Ağustos'ta yüzde 0.25 artış kaydederek 19.1'e yükseldi ve Aralık 2011'deki oranına tekrar ulaştı. Ancak tarayıcı, Mayıs 2012'deki yüzde 19.6'lık doruk noktasına bir daha ulaşamadı.

Rakip firma StatCounter'a göre ise Chrome, Ağustos ayında kullanım oranını yüzde 33.6'ya yükseltti. İlginç olan nokta ise firmaların grafiklerinin uzun dönemdeki trendlerinin birbirine ters düşmesi.

Örneğin Net Applications'a göre Chrome, son 8 ayın 5'inde düşüş gösterdi. Ancak Chrome'un geçtiğimiz ay düşüş yaşadığını söyleyen StatCounter'a göre tarayıcı, düzenli olarak yükselişteydi. Ağustos ayı, Chrome'un 4 yıl içinde İrlandalı firma StatCounter'da düşüş yaşadığı ilk ay oldu.

İki firmanın anlaştığı tek nokta ise Chrome'un son üç yılda kararlı bir biçimde yükseldiği. Net Applications'a göre Chrome, Eylül 2008'de çıktığında yüzde 1 kullanım oranına sahipti. Eylül 2009'da pazar payını yüzde 3.2'ye yükselten tarayıcı, 2010'da yüzde 8.2'ye, 2011'de yüzde 16.1'e yükseldi.

StatCounter'ın rakamlarına göre ise tarayıcı 2009'da yüzde 3.7 kullanım oranına sahipken, 2010'da bu oran yüzde 8.2'ye yükseldi. 2011'de ise yüzde 16.2'ye ulaştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çıktığı ilk gün bu tutar demiştim ve öyle de oldu. Ortalığı kasıp kavurdu ne mozilla, ne explorer ne de bir başka tarayıcı hızına yetişemez!

gerçekten hızlı, kolay ve anlaşılır özellikle eklentileri harika...Benim için vazgeçilmez, uzun yıllardır Crome Kullanıyorum, memnunum...

Daha önce firefox kullanıyordum ama geç açılması beni delirtiyordu. İE ye ise oldum olası ısınamadım. Chrome çıktı indirip kurdum sonra diğer tarayıcıları kullanmaz oldum. Sadece İE yi MEBBİS te chrome ile sorun yaşadığım için kullanıyorum.

Para var işin içinde bırakın o kadar olsun :))

Bence hızla yükseliyor, en azından bizim ülkemiz için. Etrafımdaki bütün insanlar Chrome kullanıyor, bazen bir internet kafede ya da kütüphaneye falan gittiğimde eğer bilgisayarda Chrome kurulu değilse insanların Chrome'u özellikle indirdiğini görüyorum ki bu da ne kadar çok kullanıldığının kanıtıdır.

Chrome Candır

ie windows'la birlikte gelmese kimse kullanmaz

Öyle de, Şu Flash player sorunu ne olacak merak ediyorum, youtube da flash yazılım videoyu titretiyor habire, bi çözmediler gitti...

ie chrome gibi otomatik olarak güncellense ve xp dahil tüm windows kullanıcıları aynı tarayıcıyı kullanma şansına sahip olsalardı durum ie için daha farklı olabilirdi

Günlük 15000 giriş alan sitemde: chrome %54, firefox %28 ie %12 diğer %8

bence güvenlik en önemlisi..ve tabiki Bilgi toplama.GOogle bu konuda sabıkalı Tama sizle hemfikirimli.Hızlı .Ama CHROME da EXPLORER GIBI ANONIM SORF YAPABİLECEĞİMİZ kendisi uzerinde olan dahili bir plugin yok.NEden?Cunku GOOG HIRSIZLIZLIK YAPMADAN DURAMAZ .ILLA BIRSEYLER TOPLAYACAK BİLGİSAYARIMIZDAN.O yuzden Chrome kullanırken bir kez daha dusunmek lazım

@08 Eyl 2012 10:02 neden olumsuz dusunuyorsunuz

artık android cihazlara bile yüklü geliyor ki yüklü gelmeyenlerde indiriyor çünkü kullanıcı dostu.

IE windowsla birlikte gelmese kullanıcı sayısını chromela karşılaştırmak diye bişey hiç olmazdı:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir