Chrome, toolbar'ları öldürüyor!

Uzun yıllardır internet kullanıcılarının bir türlü kurtulamadığı "çubuklar" Chrome ile tarih oluyor!

Chrome, toolbar'ları öldürüyor!

Tarayıcı toolbar'larını herkes biliyordur. Çeşitli amaçlar taşıyan bu araçlar tarayıcının üst tarafına yerleşerek, kullanıcıların farklı fonksiyonlara pratik şekilde ulaşmasını sağlıyor. Ancak çoğunlukla tarayıcının yavaşlaması ve kullanıcıların web trafiğinin izlenmesi gibi sonuçlar doğuran toolbar'lar, bilinçli kullanıcılar tarafından çok tercih edilmeyebiliyor.

Google da bu gerçeğin farkına varmış olacak ki, kendi tarayıcısı Chrome için artık toolbar yayınlanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Chrome'un Web Store'unda yer alan toolbar'ların yapımcılarına, yeni kuralları adapte etmeleri için Haziran 2014'e kadar süre tanıyan Google, bu tarihten sonra alıştığımız eski nesil tollbar'ların Chrome'da var olmayacağının altını çizdi.

Elbette toolbar'lar hala IE veya Firefox için çalışıyor olacak. Ancak onlar da Google'dan örnek alarak, çoğu kullanıcıya baş belası olan toolbar'lardan kurtulmak için adım atabilirler.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

en güzeli.....en azından opsiyonel olmalı ve varsayılan olarak kapalı gelmeli, herhangi bir toolbar kurmaya izin vermemeli

@23 Ara 2013 11:53 Firefox gibi yani ;)

Güzel haber

çok doğru bir karar.ben toolbarlardan nefret ediyorum

Ne Nalet şeylerdi onlar :D İE yi bırakalı görmedim bir daha :)

Yıllardır kullanmadım, bir şey kaybetmedim. Çok doğru bir adım.

Kesin atarlar, bizim içinde iyi olur.

Günaydın! Sırf bu yüzden opera kullananlar vardı.

toolbarın kalkması spamish add-on'ların, yavaslama ve habersizce tracklemenin önüne gecilecek anlamına gelmiyor ki. uygulamaların toolbardaki ikonları kalkıyor sadece.

İnsanın chrome'u daha çok sevesi geliyor

Yerinde bir karar olmuş

Cok dogru bir karar, zaten kullanmiyorum kullandirtmiyorum kimseye... IE de temizledi kendini... Firefox Opera ve safari de yakinda bu yola gelecekler...

Ben hic kullanmadim, eksikligini de hissetmedim.

Eeee ne oldu google efendi bir zamanlar internet explorer senin toolbarlarından az çekmedi etme bulma dünyası illa başına gelincemi anlayacaktın faydalı birşey olmadığını.

Bir tarayıcıda en nefret ettiğim şey Toolbar'dır bide kendi kafasına göre yükleniyor ya çok ağır küfür ediyorum...

Google böylece başarılı oluyor

az çekmedik o çubuklardan.. bir faydası olmadığı gibi hem sistemi yavaşlatıyor hemde görüntü kirliliği yaratıyordu.

Toolbar ile sorunum yok ama bazı proğramlar artık gizlice eklenti kuruyor :) onada çözüm bulsun chrome amcam

Yerlerdeyim yorumlara gel saaaç! Arkadasim tum tarayicilar 3 asagi 5 yukari ayni tepkileri verirler toolbarlara ve kurulurken gorursunuz özürlü bir pc niz yoksa :D akilli kullan temiz kalsin pc'n ;) selamlar

Toolbar görüntü açısından kötü, üstelik kayıt defterine olmadık anahtar ve bağlantılar yaratıyor. Kullanmadım kullanma gereği duymadım,

Google'ı Mustafa Sarıgül'e benzetiyorum. Halkı tarafından seviliyor ve halkın istediğini yapıyor. Ama arka tarafta da... :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir