Chrome'u daha da hızlandırmanın yolları

Zaten hızlı olan Chrome web tarayıcınızı daha da hızlandırmak istiyor musunuz? İşte bunun yolları...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'u daha da hızlandırmanın yolları

Belki de en hızlı web tarayıcısı olan Google Chrome ile web'de gezinmek tam anlamıyla bir keyif. Takılmalardan, beklemelerden uzak bir deneyimi bizlere sunmayı başaran Chrome'dan bazı ince ayarlarla daha da fazlasını elde edebilirsiniz. Chrome'da normalde gizli bulunan bu ayarlara ulaşmanın yolunu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Bu arada, henüz Google kullanmıyorsanız ancak ona bir şans vermek istiyorsanız, bu işin tam zamanı olabilir. Chrome'u bu adresten indirip kurabilir, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eklentiler

Chrome web tarayıcınız için sayısız geliştirmeye, oyuna, müzik yürütücülere ve fazlasına Chrome Web Store'dan erişebilirsiniz. İşte Chrome'u daha verimli hale getirebilecek birkaç eklenti.

FastestChrome: FastestChrome, tarayıcınıza birkaç faydalı işlev eklyor. Bunlar arasında bir kelimenin üzerine geldiğinizde açıklamasının görünmesi, seçili kelimeyi dört farklı arama motorunda arayabilme gibi pratik işlevler var. FastestChrome, metin olarak yazılmış web adreslerini de otomatik olarak tıklanabilir bağlantılara dönüştürebiliyor.

Google Quick Scroll: Bu eklenti sayesinde herhangi bir arama yaptıktan sonra sonuçlardan bir tanesine tıkladığınızda, tarayıcınızın sağ alt köşesinde beliren küçük kutucuk sayesinde aradığınız kelimeye hemen atlayabilirsiniz.

Chrome Toolbox: Birden fazla yer imini tek tıklamada açmak, form verilerini saklamak, resimlere ve videolara tarayıcınız içinden yaklaşmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Chrome'daki gizli, deneysel işlevler

Chrome'un gizli, "deneysel" işlevlerine ulaşabilmek için Chrome adres çubuğuna chrome://flags/ yazın ve Enter'a basın. Açılan sayfada listelenen seçeneklerin bazıları, tarayıcı performansınızı direkt olarak etkileyecektir. Ancak bazı ayarlar, tarayıcınızın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle tarayıcınız içerisindeki verileri yedeklediğinizden emin olun.

Adres çubuğunda kullanabileceğiniz diğer Chrome adreslerinin listesi için chrome://chrome-urls/ yazıp Enter'a basabilirsiniz.

İşte performansla ilgili deneysel seçeneklerden bazıları.

Tüm sayfalarda GPU birleştirme: Bu seçenek, tüm web sayfalarında GPU hızlandırmalı birleştirmenin kullanılmasını sağlar. Etkinleştirerek bir miktar hız kazanmanız mümkün olabilir.

Mesaj dizisi halinde birleştirme: Orijinal adı "Threaded compositing" olan bu seçenek, çok çekirdekli sistemlerde web sayfası birleştirmeye özel bir çekirek atar. Bu seçeneği etkinleştirmek, ana iş parçacığı meşgul olsa bile sayfaları pürüzsüz bir biçimde kaydırmanızı sağlayabilir.

Hızlandırılmış 2D tuvali devre dışı bırak: Bu seçeneği kapatarak GPU'nun 2D işlemesine engel olabilir, bu işi CPU'ya bırakabilirsiniz.

GPU ile Hızlandırılmış SVG Filtreleri: Bu seçenek, SVG vektör grafiklerinin işlenmesi işini GPU'ya aktarır. Bu, görsel efektleri yoğun biçimde kullanan sitelerde performans kazancı sağlayabilir.

Deneysel seçeneklerin etkisinin sistemden sisteme farklılık gösterebileceğini, ekran kartı sürücüleri, işletim sistemi güncellemeleri gibi etkenlerin deneylerin performansını etkileyebileceğini aklınızda bulundurun. Dolayısıyla deneylerin ne kadar performans kazancı (veya kaybı) sağladığını bulmanız, çok kolay olmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

chrome hızlı ve esnek ama güvenlik konusunda explorer kadar başarılı değil, bu yüzden gözle görülemeyen hız farkı için extra zımbırtılar yükleyerek, güvenliğimi tehlikeye atamam..

@22 Şub 2013 03:04 güvenliğe google çok önem veriyor. chrome da açık bulan herkese ödül veriyor.

son güncellemelerden sonra, özellikle 20'nci sürümden sonra çok bozdu chrome. Çok fazla ram ve işlemci yiyor, takılıyor vs.

@22 Şub 2013 09:10 Tam tersi canavar gibi bence sorun senin pc'de dostum

chrome u hızlandırmak için bu eklentileri yüklemek tarayıcıyı hızlandırmak yerine daha çok yavaşlatır...

Dikkatinizi çekerim bu eklentiler Chrome'un performansını değil Chrome'da yaptığınız aramaları vs. işleri hızlandırıyor, size vakit kazandırıyor.

chrome'un flash video performası yerlerde sürünüyor. ie 8 bile daha hızlı ve net

PCNİZİ CCLEANER İLE TEMİZLEYİN TARAYICI GERÇEKTENDE HIZLANIYOR

@24 Nis 2013 17:14 Ama CCLEANER Full Olması Gerek Oda Paralı :) Bedava Olan O Kadar Hızlandırmıyor :S

@27 May 2013 10:10 :) Paralımı :D ??

ccleaner paralı değilki ama fazla hızlandırmıyor sadece cookies(çerezler),İnternet önbelleğini siliyor ve pcniz rahatlıyor.

Tüm sayfalarda GPU birleştirme: Bu seçenek, tüm web sayfalarında GPU hızlandırmalı birleştirmenin kullanılmasını sağlar. Etkinleştirerek bir miktar hız kazanmanız mümkün olabilir. Mesaj dizisi halinde birleştirme: Orijinal adı "Threaded compositing" olan bu seçenek, çok çekirdekli sistemlerde web sayfası birleştirmeye özel bir çekirek atar. Bu seçeneği etkinleştirmek, ana iş parçacığı meşgul olsa bile sayfaları pürüzsüz bir biçimde kaydırmanızı sağlayabilir. bu ikisi alta kapalı gözüküyor

Arkadaşlar bunları kesinlikle yapmayın!!Nedenini söyleyim bilgisayar daha çok yavaşlıyor ve bilgiayara virus bulaşabiliyor. BENİM ÖNERİMİ DİYECEK OLURSAM; !!!!CHORME'İ KAPAT ONDAN SONRA; 1=MASAÜSTÜNDE CHORME'NİN ÜSTÜNE GEL,SAĞTIKLA. 2=EN ALTTA ÖZELLİKLER YAZIYO ONA GİR. 3=ÜSTTE GENEL ,KISAYOL,UYUMLULUK...UYUMLULUGA TIKLIYORUZ. 4=BU PROGRAMIN ÇALIŞTIRILACAK UYUMLULUK MODU YAZIYOR.ORAYI TİK YAPACAZ. 5=DAHA SONRA BİLGİSAYARIN NEYSE (WİNDOES VİSTA(SERVİCE PARK 1-2),WİNDOWS 95,WİNDOWS XP)BİRİNİ SEÇİYORSUN VE CHORME'YE GEL DAHA HIZLANMIŞ OLACAK. İYİ GÜNLERE.....

tskk arkadaslar

hic bisey anlamadim

Sen de yorum yaz