Chrome'un Mac sürümü Mac'te fark atıyor

Mac üzerinde internet tarayıcıları ne kadar hızlı? İşte tarayıcı yarışında son durum...

Mac üzerinde internet tarayıcılar yarıştı
Google Chrome JavaScript testlerinde açık ara önde

Google Chrome 4.0 hala program hatalarına ve çökmelere sahip olmasına karşın, gerçekten de hızlı. Testlere göre Safari'den yüzde 34, Firefox'tan ise neredeyse iki kat hızlı çıkan Chrome hala pre-alpha durumunda.

Bu testlerle ilgili unutulmaması gereken önemli nokta JavaScript tabanlı oldukları. Mesela bu tür testlerde Internet Explorer 8'in güvenlik özellikleri yüzünden olduğundan çok daha yavaş görünüyor.

Chrome'un Mac üzerindeki JavaScript test sonucu 657ms, Safari'nin 886ms, Firefox'un 1,508ms ve Opera 10 Beta 3'ün sonucu ise 5.958ms olarak kaydedildi.

Genel durumu özetlersek ilerleyen sürümlerle birlikte Chrome'un özellikle Mac üzerinde daha da hızlı çalışması bekleniyor. Eklentilere sahip olmaması ise şimdilik en zayıf noktasını oluşturuyor. Firefox'un en güçlü özelliği eklentileri olurken IE8'in eklentileri onu en çok yavaşlatan unsur oluyor. Opera'nın masaüstü sürümü testlerde yavaş kalsa da mobil sürümü uyguladığı sıkıştırma ile cep telefonlarında oldukça popüler.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

linux için ne zaman cıkacak acaba

forever ff3... o kadar...

işi gücü omayıp sabahtan akşama kadar can sıkıntısından inernette gezen MAC KULLANICILARI için bu çok iyi, artık 1 günde daha çok site gezecek aman ne iyi.

noolucak teknoloji ve toplum yükü olan MEKÇİLERE yarar bu

Google yanlış anlama seni seviyoruz ve senden çook güzel faydalanıyoruz, başarılarının devamını dileriz

Apple bu aralar bu aralar bomba(iPhone)ları ile uğraştığı için safari yi geliştirmek için pek akıllarına gelmiyor sanırım.Bu gidişle en hızlı tarayıcı ünvanınıda kaybedecek atak yapmazsa.

"Opera 10 Beta 3'ün sonucu ise 5.958ms olarak kaydedildi" opera fanlarının en iyi tarayıcı dedikleri bu tarayıcımı.

safariyide vurdu bu linux türevi ürün firefoxuda şimdi fox ve safari fanları ne cevap verecek google

Firefox'un en güçlü özelliği eklentileri olurken IE8'in eklentileri onu en çok yavaşlatan unsur oluyor
---------------------------------------------------------------------------------
eklentiler sanki firefox`u yavaşlatmıyor!

mac icin ciktigini bilmiyordum hatta chrome un sayfasina girince hala sign up linki mevcut yani download linki bulunmuyor.

Firefox'un en güçlü özelliği eklentileri olurken IE8'in eklentileri onu en çok yavaşlatan unsur oluyor
---------------------------------------------------------------------------------
eklentiler sanki firefox`u yavaşlatmıyor!
---------------------------------------------------------------------------------
eklentiler yavaşlatmıyor diye birşey yok. yavaşlatıyorlar fakat oransal olarak %5 kadar bile değil. kendiniz eklentileri kapatarak bunu deneyebilirsiniz. web sayfalarını süzen eklentiler yavaşlamaya neden oluyor. örnek reklam engelleyici scriptler, otomatik form doldurma scriptleri hatta kullandığınız internet güvenliği yazılımlarıda dahil..

bence fırefıx yavas degıl =) yanı dıgerlerınde yavas olabılır ben 1500 ms :D

1.5 sanıye herhalde hade 2 sanıye benden olsun =) ben beklerım guzelım temam yedeklemem eklentılerım kı onlıne browser oyunlar ıcın vaz gecılmezler ... gerısı bos =)

Edipciftci yazik sana... Gercekten bu kadar cekemenezlik kiskanclik incelenmesi gereken bir durum. Teknolojik bi urunu kullananlar icin toplum yuku demek nasil bi psikolojidir... Anlamak imkansiz

"" Edipciftci yazik sana... Gercekten bu kadar cekemenezlik kiskanclik incelenmesi gereken .... "" yazısını yazan kara cahl gardaşşş

bana bunu yazacağına apple tekelciliğinin neler yapmaya çalıştığını ve hangi patentleri alıp üretimi yasaklayarak tekeller koyduğunu ve patentini aldığı ürünleri kendiside üretmeyecekse eğer amacının ne olduğunu bana açıklayabilen var mı?

acaba mac parçalarının neden çok pahalı olduğunu açıklayabilen var mı? görevleri çok mu özel de yada farklı ki çok pahalı. PC lerin işe yararlığının 10000000000000000.... üssü 1000000000 biri kadar işe yararlılığı yokken bu aletlerin üretilip özel makine diye yutturulması ve millete kakalanması beni de etkiledi niye? ben zamanında profesyonel grafik tasarımcıydım ve mac ile ilgili problemleri yakından biliyorum, yaşadım tecrübe ettim ve programsal - donanımsal yetersizliklerine şahit oldum. insanları donanım arayışına ve çaresizliğe ittiğini gördüm. kendi teknolojisini sürdüremeyip PC TABANINA geçtiğini ve genede yetersiz olduğunu gördüm.

eskiden ortalıkta makine yokken evet renkli mac' ler vardı ve hatta ben bi ara görüp inceleme fırsatı bulmuştum ve biraz ilgimi çekmişti ama ben ozamanlar AMIGA kullanıyordum ve ikiside aynı teknoloji tabanını kullanıyorlardı fark şuydu AMIGA ÇOK UCUZ ve mac çok pahalı idi ve ozamanlar (sene 1988 -91 arası) 1 adet mac monitörüne 3 adet AMIGA alınabiliyordu ohhhaaaaa!!!. ----- AMIGA' nın da yan ürünlerini alınca mac' in 5' te birine muhteşem bir MULTIMEDYA makinası ortaya çıkıyordu (harddisk ve diğer özzel kartlar vs...) -

şimdi bilmeyenler AMIGA ' yı küçümsemesinler sakın, ozamanlar yeel televizyonlar animasyon için AMIGA 2000 ve yukarı modellerini kullanıyorlardı ve hepsi de mac' a 10000000 basardı. AMIGA için program bolluğu vardı ve sizlerin bu gün kullandığı photoshop benzeri programlar AMIGA' da taaa ozaman vardı ki ben o dönemlerde yerel radyo ve tv lere AMIGA oktalyzer 8 kanal müzik programı ile alt yapı müzikleri hazırlıyordum ve ayrıca RED SECTOR programı ile animasyonlu reklamlar hazırlıyordum vs...

bu teknolojnin eskiden bir iyi yaı vardı MULTITASKING (aynı anda eş zamanlı çoklu işlem yürütülmesi) ve kesintisiz, titremesiz animasyon için biçilmiş kaftanlardı ama artık şimdi PC var ve uygulamaları gayet mükemmel ve her iimi görebilecek her türlü programı netten bulabiliyorum. pratik - ergonomik - performanslı - esnek teknolojili - son kullanıcı için uygun fiyatlarda - vs...

daha ne sayim size bilmem ki, daha yazacak olsam tüm SEVGİLİ CHIP
SÖRVIRLARI' ndaki alan yetmez be kardeşim :)

BİR ANIMI SİZLERLE PAYLAŞIYORUM:
Sene 2007 sonları Türkiye' nin önde gelen en büyük otobüs üreten fabrikasında grafik tasarım ve arge departmanında görev aldığım dönemler büyük ebatlı bir baskı çalışması için (CATIA - COREL) kullanarak hazırladığım 6 metrelik araç montaj proseslerini adımlayan büyük ebatlı bir çalışma yapmştım. Araç montaj parçalarının toplanması ve yeniden gruplanması tekniker ve mühendis arkadaşlarla 4 günümüzü aldı (gece ve gündüz aralıksız) ve ben hiç uyumadan 2 tekniker ve 1 mühendis değiştirdim (uykusuzluğa dayanamadıkları için) ve sonunda montaj prosesi hazırlandı ve tüm proses adımlarını CATIA' da renderledikten sonra renderleri Corel' e alarak tasarıma başladım ve sunumda çok beğenildi. Baskıya ilk defa ben götürecektim ve önlem olarak baskı yaptırdığımız firmada ki arkadaşlarla görüştük ve ben neticede kasa ve monitörümüde yanımda götürmeye karar verdim ve gördümki eğer götürmeseydim baskı da olmayacaktı. Çünki gittiğimiz yerde çok gösterişli mac' ler vardı ve millet benim yan tarafı açık kasayı görünce birşeye benzetemediler veeee... :

GÜLMEYE HAZIR OLUN ŞİMDİ
flash diske kaydettiğim dosyayı verdim arkadaşlara ve başladık açmalarını beklemeye Alalalalaahhhh bekle babam bekle ekranda tık yok ve bu makina 4 gb ram var işlemcileri de o zamanın üst versiyonlarından falan filan işte, neysem ben çayda sevmezdim ama mac sayesinde içemek durumunda kaldım. Baktım olacak gibi değil hemen benim pc yi kurduk bana kenarda kuytularda bi masa verdiler ve arkadaşlar dediler ki "açınca haber ver " bende gitmeyin 1 sn dedim ve dosyamı açmaya başladım onlarda faltaşı gibi gözlerle benim ekrana bakıyorlardı dosyanın açılış hızına hayran kaldılar (2,5 GB LİK ÇOK PARÇALI COREL DOSYASININ AÇILMASI 9 SANİYE SÜRMÜŞTÜ) ve hepsi gözlerini kasanın içine sokmaya başladılar ama aradıklarını bulamadılar tabii ve tam baskı için gönderme yapacakken fabrika da benden sunumda işlem yapan insan karakterleri de koyup koyamayacağımı sormuşlardı ve bende montaja yetişmeyebilir demiştim (zımpara, kaynak, silme, vs... yapan karakterler). tabii hemen orada fırsat bilerek arkadaşları yanımdan uzaklaştırıp 10 dk içerisinde POSER programı ile üzerinde iş elbiseleri olan ve ellerinde aletleri olan iş yapan karakterleri proses resimlerine monte ettim ve gerekli düzeltmeleri yaptım. Mac grafikerleri yanıma geldiklerinde bu insanları bu pozlarda nasıl yerleştirdiğimi sordular tabii bende acelem olduğu için " MESLEK SIRRI " arkadaşlar bi ara size anlatırım diyip geçiştirdim ve dosyayı özel bir teknikle kesinlikle kayıpsız 450 MB' a indirdim ve onların makinaları anca açtı be çok şüküüüürrrr rip baskıya atabildik en sonunda.

yaw daha adamların 3d den haberleri yok neden? çünki mac için çok fazla alternatif yok ve varsa bile bulamıyorsunuz yada çok aşırı pahalı, isimlerini hatırlayamayacağım birkaç program sadece mac' te vardı ve onlarında yaptığı işi zaten 3d max ile yapıyorduk bre gardaşım

Makinam ne idi? : 4 gb ram - amd 4200+ işlemci asus 6800 ekran kartı ve 2x160 gb hd

bu hızı ne sağladı peki? iyi bir sistem yapılandırma ve hedefe yönelik programların satın alınması (yukarıda bahsettiğim programlar lisanslıdır)

benim irdelemek istediğim şudur:
mac yada PC farketmez, önemli olan üreTici firmanın tutumudur ve satış uygulamasıdır, sizlerden ricam biraz dikkat etin PC - mac karşılaştırmalarında bile mac herzaman özel üretim çift işlemcili ve scsı arabirimli disklerle yarışa girmiş ama PC ler hep tek işlemci ve eide arabirimli disklerle; peki performans farkı ne : %5 - %8 - fiyat farkı ne : %60 daha fazla mac pahalı -----

yaw kardeşim bende OZAMAN KOYARIM BİR ZEON İŞLEMCİ, TAKARIM İKİTANE RAID 0 SCSI HD koyarım en baba PNY QUADRO ekran kartı ozaman PC mac' i Bİ LOKMADA YUTAR BE GÜZELİM, belki yutamadan dişinin kovuğunda da kalabilir... muhahahaaaayyytt

fiyatıda gene mac' lerden ucuz olur hemde en az 5 kat daha hızlı
yani demek istediğim insanların paralarıyla çıkmaza sokulmaları ve toplumu çıkmaz - çözülemez problemler yumağına bulamaları

ben kıskanç biri değilim çok şükür ve bu yazdıklarım kıskançlıktan değil, bilgisi yetersiz olan arkadaşların apple gerizekalısı tarafından reklamize kanallarla kandırılarak apple sömürgeciliğine alet edilmesi...

PATENTLERİN SATIN ALINARAK ÜRETİLMESİNİ ENGELLEMEK ÜZERE RAFA KALDIRAN apple AYIP SANA AYIP 100 BİNLERCE İNSANIN ÜRETİM SAYESİNDE İSTİHDAMINI ENGELLİYORSUN. artık yeteeerrrrr!!!

sorarım sizlere mac kullanıcıları kaçtane mac os sertifikası var acaba mac os sistem yöneticisi olalımda ekmek parası kazanalım?

hiç duydunuzmu süper bilgisayarların mac' ten oluşturulduğunu ?
oluşturulsada ne işe yarar kardeşim yazılımı yokki adam gibi hem stabil de değil, etraf aptal kaynamıyor ki

offf yaaaaaww ... ben yoruldum artık daha yazamıyacağım mac kusurları bitmiyor AMAN ALLAHIM

saygılarımla

ozaman toplum yükü olmak istemeyen işe yarar faydalı işler üretebilen aletler kullanır be kardeşim toplum yükü olmak istemiyorsan apple gibi gereksiz bir makinadan uzak duracaksin ki birey olarak TL bazında maddi kayıp yapmayarak TÜRKİYE ekonomisinin ayakta kalmasına yardımcı olacaksın. Ayrıca gerektiği gibi iş çıkartamayan mac kullanmayacaksınki toplumun yaptığı işler kaliteli ve işe yarar olsun bu sözlerim kulağına küpe olsun.

saygılarımla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir