Chrome'un pil tüketme sorunu çözülüyor!

Chrome'un yıllardır çözülemeyen sorunu ortaya çıktı; Google mecburen "tamir işine" girişti!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'un pil tüketme sorunu çözülüyor!

Google'ın web tarayıcısı, tüm dünyadaki internete bağlı PC'lerin neredeyse yarısında kullanılıyor olabilir. Ancak ABD'li dev, buna rağmen laptop'ların pilini yiyip bitiren bir sorunu bugüne kadar çözmeye pek yaklaşmamıştı.

Forbes'in makalesiyle gün ışığına çıkan sorunun nedeni, Chrome'un PC işlemcilerini Windows altında güç-tasarrufu moduna tekrar geçirmemesiydi. Rapora göre Chrome'un yüksek milisaniye başına "sistem saati atış oranı", donanım yapılandırmasına göre güç tüketimini yüzde 25'e kadar artırabiliyordu.

İlk kez 2010'da raporlanan sorun, Kasım 2012'ye kadar Chromium takımının ilgisini çekmemişti. Ancak sorunun internette ön plana çıkmasıyla birlikte Google, PCWorld'de yaptığı bir açıklamayla Chrome takımının çözüm üzerinde çalıştığını söyledi. Bu arada hata raporunun takım içinde "birinci önceliğe" yükseltildiği bilgisi veriliyor.

Sorunun tam olarak ne zaman onarılacağı ise henüz belli değil. Laptop'unuz pildeyken Chrome kullanıyorsanız, onarım gelene kadar kullanmadığınız zamanlarda Chrome'u kapatma çözümüne başvurabilirsiniz. Veya işlemciye iyi davranan Firefox, Opera, Internet Explorer gibi alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bende sorun yok niye acaba?

@21 Tem 2014 13:04 Bu senin-benim fark edebileceğimiz bir şey değil.

Chrome yavaşlar mı o zaman ?

Firefox en iyisidir. Google istediği kadar uğraşsın

onu bunu boşversinler de bilgisayarı kasmayacak şekilde yazsınlar şu tarayıcıyı yeter ya video izlerken hem tarayıcı çöküyor hem bilgisayar yavaşlıyor chromeden altarnetefi olsa hemen ona geçeceğimde oda yok çıkardıkları son sürümde zaten sorun satyısı aertmış facebook sayfaklarını geç açıyor tabiki bazı siteleride geç açıyor chrome 35 de gayet iyidi son sürüm berbart

@21 Tem 2014 14:35 chrome 35 setup atarım istiyorsan

Windows 8.1 and IE 11. hadi naş naş şimdi....

İnsanlara köle gözüyle bakan Googlenin ajan programını kullanmıyoruz. İyi ki Firefox var.

aslında chrome`un sistem kaynağı harcama şikayetlerinde abartıyorlar, bence çok değil alt ucu bir işletim sistemi kadar sistem kaynağı harcıyor, işletim sistemi derken Windows 98 filan değil Windows 7 gibi bütün sistemi iliğine kadar sömürüyor kerata tosun tosun!

@22 Tem 2014 02:02 chrome yi silince laptop şarjım daha yavaş bitmeye başladı

profesyoneller Firefox kullanır

İşimden dolayı nerdeyse tüm tarayıcılarla işli dışlıyım . Aralarında en hızlı ve sorunsuz çalışanı chrome. Firefox çoğu zaman saçmalıyo açması kapatması ayrı dert. Explorer desen ayrı bir dünya opera zaten chrome un kopyası :)

Sen de yorum yaz