Chrome'un RAM tüketimini azaltın!

Chrome web tarayıcınız PC'nizin zaten sınırlı olan RAM'ini harcayıp bitiriyorsa, işte size çözüm!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'un RAM kullanımını azaltın!

Chrome ve Firefox arasındaki çekişme, eskisi kadar hararetli olmasa da devam ediyor. Her ikisinin de harika bir tarayıcı olduğunu kabul ediyoruz, ancak Google ve Mozilla'nın tarayıcıları RAM konusunda da oldukça cömertler.

Bu yazımızda Chrome'unuzun RAM kullanımını azaltmanızı sağlayacak 2 eklentiyi sizlere tanıtmak istiyoruz. PC'nizin RAM'i yeterli değilse ve Chrome'da yavaşlamalar yaşıyorsanız, bu eklentilere mutlaka göz atmalısınız.

One Tab

Araç çubuğunuzda bir düğme olarak görünen One Tab ile açık sekmelerinizden gruplar oluşturabilirsiniz. Bunun RAM kullanımına olan katkısını merak ediyorsanız, açık sekme sayısının Chrome'un RAM kullanımını önemli ölçüde etkilediğini söyleyelim.

One Tab ile sekmelerinizi bir araya toplayarak tarayıcınızın RAM kullanımını yarısından azına düşürmeniz mümkün olabilir. Eklenti, grupladığınız sekmeleri açık tutmayarak RAM'den tasarruf ediyor ve aslında çok da büyük bir iş yapmıyor. Ancak sekme gruplarınıza kolayca erişebilmeniz, onları kolayca yönetebilmeniz size avantaj sağlıyor.

The Great Suspender

The Great Suspender

Sekmelerinizi gerçek anlamda açık bırakmak istiyorsanız, RAM'den tasarruf etme işini The Great Suspender'a bırakmalısınız. Eklenti ile şu an kullanmadığınız sekmeleri beklemeye alabilir ve hatta şu anki pencereyi bekleme konumuna alabilirsiniz. Dilerseniz bir süre kullanmadığınız sekmeleri otomatik olarak beklemeye alabilirsiniz.

Bekleme konumundaki bir sekmeyi açmak için sayfadaki herhangi bir yere tıklamanız yeterli. Dilerseniz bekleme konumuna alınmasını istemediğiniz web siteleri için bir beyaz liste de oluşturabilirsiniz.

The Great Suspender, OneTab kadar bellek tasarrufu sağlamasa da örneğin beklemeye aldığınız 13 aktif sekmeden sonra RAM kullanımını 521MB'tan 359MB'a düşürebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

100-150 lira ram fiyatları.bununla uğraşmaya değmez.

Eklentiler çok ram yiyor zaten.

Ezik IE10 bile daha az Ram harciyor.

@02 Nis 2013 01:44 chrome hızlı açılmasının nedeni bu zaten

@02 Nis 2013 08:56 İe 10 daha hızlı...

@02 Nis 2013 01:44 ezik? ie10? komik çocuk....

@02 Nis 2013 01:44 hangi yıldayız yaw. hala ram hesabı yapan insanlar görmek çok ilginç.

Chrome da zaten mevcut sekmeleri gruplandırma eklentiye gerek yok ayrıca.. chrome://flags yolunu izleyerek bulabilirsiniz.

Firefox da Memory Fox 7.4 eklentiyi kullanıyorum. Tavsiye ederim. Firefox Aurora Nightly Cyberfox Google Chrome Avant IceDragon Maxthon Microsoft I.E. Opera PaleMoon SlimBrowser WaterFox Browserların hepsin destekliyor.

ram boşa gitmesin diye bisürü sekme açıyorum.

8gb ram yterli sankii:))

İe 10 daha iyiki daha hızlı daha az ram yiyor niye hala chrome kullanıyolar çözemedim..

@02 Nis 2013 10:54 ANLATILMAZ YEŞANIR DERLERYA BUDA O HESAP :-} O YÜZDEN BOŞUNA İE'Yİ ÖVÜP DURMA HERKEZ NE MAL OLDUĞUNU BİLİYOR :S

@02 Nis 2013 10:54 internet explorer hızlı mı? Lütfen böyle şakalar yapmayın :))

@02 Nis 2013 10:54 Fazla çökme yaşadığı, gereksiz izinlere sahip olduğu, bozuldumu format atmadan düzelmediği gibi...

@02 Nis 2013 15:16 son güncellemeleri ve versiyonlarıyla hız artışı sağlandı ona katılıyorum. Ama sorun şu ki stabil değil o yüzden hızı hiç bir işe yaramıyor (Y)

ne dicem bilemiyorum :/

64 gb ram sanırım yeter :)

@02 Nis 2013 12:09 artistler. bitmediniz....

chroma ram dopingi yapmak için eklenti kurup rami ve tarayıcıyı tekrar şişirmek? beyin bedava.....

@02 Nis 2013 13:30 Eklentinin sağladığı kazanç > kayıp ise, eklenti yüklemek sence de mantıklı değil mi ? Açılışta kaybedeceğin belki de 0.5 saniye ile düşük ram li pc lerde kazanacağın 150 mb kadar ram.

@02 Nis 2013 13:30 windows 7 home premium kullanıyorum google chrome yüklenmiş güzel hızlı çalışıyor tavsiye ederim

i.e 10 chromeden hızlı hemde az ram düşmanı degil

One Tab şimdi chrome kurdum gerçekten fark ediyormuş. Chip haber için teşekkürler.

Sen de yorum yaz