Chrome uygulamaları Android ve iOS'a geliyor!

Google, Chrome'un PC sürümünde bulunan bu özelliği Android ve iOS'a da getiriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome uygulamaları Android ve iOS'a geliyor!

Google, Chrome uygulamalarının yakın zamanda iOS App Store ve Android Google Play'e getireceğini ortaya çıkardı. Telefonda aynı doğal uygulamalar gibi görünecek olan Chrome, Apache Cordova'yı temel alıyor ve şu an geliştiriciler için ön izleme olarak sunuluyor.

Chromium mühendisi Andrew Grieve, bir blog gönderisinde Cordova'yı "HTML, CSS ve JavaScript ile mobil uygulamalar geliştirmeye yönelik, açık kaynak kodlu bir geliştirme framework'ü" olarak tanımlıyor. Google'ın tanıttığı araç, Chrome uygulamalarını alıp onları iOS ve Android'e özel, doğal akıllı cep uygulamaları olarak tekrar paketliyor. Bu sayede Chrome uygulaması geliştiricilerinin bu mobil platformlar için uygulama sunmaları kolay bir hale geliyor.

Google, 2013'te de doğal uygulamalar gibi çalışan bir dizi Chrome uygulaması tanıtmıştı. Bu uygulamalar her türlü masaüstü işletim sisteminde çalışıyordu. Görünüşe bakılırsa şirket şimdi aynı prensibi mobile uyguluyor.

Konuyla ilgilenen geliştiriciler, Google'ın bu Github sayfasına göz atabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Apache Cordova diye bir şey kalmadı artık öğrenin şunu, PhoneGAP onun adı. Aylar yıllar oldu değişeli siz daha yeni haber yapıyorsunuz yazık.

Tam tersi olabilirmi?

Sen de yorum yaz

Turhost