Chrome ve Firefox, arama anlaşmasını savundu!

Google'ın, kendi tarayıcısı Chrome'un dev rakibi Firefox için bir servet döktüğünü biliyor musunuz?

  • Zeynel A. Öztürk

Mozilla ve Google, Firefox'daki arama çubuğunda Google'ın kullanılmasıyla ilgili anlaşmalarını 20 Aralık'ta 3 sene daha uzatmıştı. Buna göre Google, buradan yapılan reklam gelirlerinden elde edilen gelirlerin bir bölümünü Mozilla'ya ödeyecek.

Mozilla ve Google, anlaşmanın finansal detaylarını şu an açıklamasa da AllThingsDigital'e göre anlaşma, her sene 300 milyon dolar olmak üzere, Mozilla'ya toplamda 900 milyon dolar ödenmesini öngörüyor. Bu rakamlar eğer doğruysa Mozilla, 2010'da Google'dan elde ettiği gelirden 3 kat fazlasını kazanacak demek.

Anlaşmayı daha ilginç kılan ise, Chrome'un pazar payı kazandığı ve Firefox'un pay kaybettiği bir dönemde Google'ın neden anlaşmaya bu denli önem verdiği.

Peki Google bu kadar çok parayı neden ödüyor?

Risk sermayedarı ve TechCrunch yazarı MG Siegler'da bu duruma biraz şaşırmış. Ancak Siegler'a göre Google, bu parayı rakibine keyfi yere ödemiyor, zira bu ortakları için sorumsuz bir davranış olurdu.

Chrome meydana getirilmeden önce Firefox üzerinde çalışmak üzere kiralanan Peter Kasting ise Google'ın açık kaynak kodlu partneri Mozilla'ya fon sağlamasının nedeninin, Web'in ve IE, Firefox, Safari gibi tarayıcıların gelişimini sağlamak olduğunu söylüyor.

"Mozilla da Google gibi Web'i daha iyi bir hale getirmeye kararlı ve kaynaklarını daha iyi bir açık kaynaklı Web tarayıcısı meydana getirmek için harcıyorlar." Kasting'e göre Chrome herkesin tercihi olmayacaktır ve farklı tasarımlara sahip olan Firefox, farklı kullanıcılara hizmet edecektir.

Mozilla'nın ürün direktörü Aza Dotzler da Google'ın Firefox'a "bağış" yapmadığını, bunun reklam gelirleri için olduğunu Opera veya Apple'a sağlanandan fazla olmadığını vurguladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ayrıca firefox ubuntu entegrasyonu süper...

Temel olarak google arama motorunu kaybetmek istemez her ne kadar google chrome tarayıcısı olsada, Motorunun reklamını yapar, diğer konu alakadar etmez, evdeki bulgurdan olmak istemez

kendi siteme girenlerin %45 civarı chrome oldu artık, geri kalan payı ff ile ie paylaşıyor. chrome 2-3 yıl içinde lider browser olur.

Temel olarak google arama motorunu kaybetmek istemez her ne kadar google chrome tarayıcısı olsada, Motorunun reklamını yapar, diğer konu alakadar etmez, evdeki bulgurdan olmak istemez

kimisi google chrome'u sever kisimi mozilla firefoxu. hepsine saygı duyuyorum. bütün tarayıcıları kullandım ve mozillla firefoxun bana hitap eden bir tarayıcı olduğunu anladım. en kullanışlı tarayıcıdır benim için. anlaşma sağlandığı için ve en az 3 sene daha firefox aramızda olduğu için Google'a teşekkürler.

gugıldan yine saçma sapan hareketler bunlar.....

Temel olarak google arama motorunu kaybetmek istemez her ne kadar google chrome tarayıcısı olsada, Motorunun reklamını yapar, diğer konu alakadar etmez, evdeki bulgurdan olmak istemez
-----------------------------------------------------------

Kardes cok güzel acıklamıssın tebrikler

Chrome firefox,un özelliklerinin aynı şekilde tasırımnıı ve özellleştirmeyi sunmadığı sürece Chrome tercih sebebim olmayacaktır.

Çünkü kullanıcıların pek çoğu Chrome'u Firefox'tan indiriyor.

biraz korktuğundan olabilir belki. eğer anlaşma sağlanamazsaydı Microsoft kapardı Mozillayı ve Google da pazar kaybederdi. Google bunu göze alamazdı. Mozilla 1 ay önce Bingli Mozilla Firefox çıkarmıştı bu Google yi korkutmuş olması lazım :=)

chrome tam marka olabilmiş değil burda chromeyi büyük görmeyin düzgün bir tasarımı bile yok..firefox kaç yıllık bir dev marka olabilmiş ve 300 milyon dolarda google için hiçbirşeydir sadece firefoxu kaybetmemek için anlaşmışlardır..

Google icin en dogrusu olmustur. Firefox icin farketmez. Cunku Google anlasmasaydi Bing hemen saldirirdi. Firefox'un milyonlarca kullanicisi var. Bir de sunu unutmamak lazim, ne olursa olsun Firefox'un kemiklesmis bir kullanici potansiyeli var. Mesela Chrome icin bunu soylemek zordur. Google icin korkma zamani gelmistir. Cunku Yandex ve Bing gercekten cok gelistiler. Artik arama alternatifleri var. Arama isini kaybeden bir Google yok olur...

google çok zeki bir şirket. Choreme microsoft un tarayıcısı olsaydı ve şuanki başarıyı elde etseydi, microsoft firefox ile olan anlaşmasını uzatmazdı, bitirirdi. Kesinlikle eminim

ama google bitirmedi. Çünkü microsoft gibi benci ve aç gözlü değil

bu yüzden de microsoft google ile yarışamıyor ve sürekli kaybediyor.

Firefox'un kullanıcı sayısı 300 milyon Facebook'un kullanıcı sayısı 800 milyon ve Google Firefox'la olan anlaşmasını 900 milyon dolarla tekrarlaştırdı. peki sorsalar Google Facebook'ta %5 lik bir hisse alsan ne kadar parar verirsin diye eminim Firefox'a ödediginin 2 katını veriri buradan şu sentez çıkıyor Alanda satanda memnun Google ve Firefox' uzun süre bu stratejiyle devam eder

IE'nin önünü kapamanın yolu sadece chrome ile çok zor, yanında güçlü bir rakibin varsa onunla birlikte olmak geleceğin için daha iyidir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play