Chrome ve Opera eklentilerini ortak kullanın!

Chrome eklentilerini Opera'da, Opera eklentilerini Chrome'da kullanabilirsiniz! Nasıl mı?

Chrome ve Opera eklentilerini ortak kullanın!

Chrome ve Opera'nın son sürümleri, birçok ortak noktaya sahipler. İki web tarayıcısı da Google'ın yeni, Webkit tabanlı motoruyla çalışıyorlar. Bu Chrome'a Opera eklentilerini yüklemenin veya Opera'ya Chrome eklentileri yüklemenin artık çok kolay olduğu anlamına geliyor.

Öncelikle Opera Next 15 veya daha üzerine, Chrome 28 veya daha üzerine sahip olmanız gerekli.

Chrome eklentilerini Opera 15'e yüklemek oldukça kolay: Önce Chrome Extension Installer for Opera Next 15'i yükleyin. Ardından Chrome Web Store'a giderek istediğiniz eklentiyi yükleyin. Web mağazası, herhangi bir hata mesajı vermeden eklentiyi yükleyecektir.

Opera Next eklentilerini Chrome'a yükleyebilmek için Opera eklenti dosyasını indirmeniz, ismini değiştirmeniz ve son olarak onu Chrome içerisinden yüklemeniz gerekiyor:

1. Opera Next'i açın ve yeni Opera eklentileri sayfasını açın.

2. Yükleyeceğiniz eklentiyi bulduğunuzda "Add to Opera" düğmesine basmak yerine ona sağ tıklayın ve "Save Linked Content As..." seçeneğine tıklayın. .nex dosyasını herhangi bir konum kaydedin.

3. .nex dosyasını alın ve uzantısını .crx olarak değiştirin.

4. Chrome'u açın ve .crx dosyasını Chrome'a sürükleyin. Eklentiyi yüklemeden önce izinleri gözden geçirmeniz istenecek. Kabul ettiğinizde eklentiyi yüklemiş olacaksınız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

oparada kendini google ye satmış yazıklar olsun....

@28 Haz 2013 14:30 Opera webkit ve chromium tabanlı bir tarayıcı çıkarsada kendine has özelliklerini muhafaza ediyor. Mevcut durumda tüm tarayıcılar birçok özelliğini zaten opera'yı örnek alarak geliştirdiler. Yani birazda Opera onlardan faydalansın ne olmuş yani :)

@28 Haz 2013 14:30 yanlış bilmiyorsam webkit apple 'ın olmalı. google 'da aslında safarinin motorunu kullanıyor. malesef opera yeterli kullanıcıda bulamayınca böyle bir karar aldı yeterli arge gücüne sahip olmadı.

Yandex yüzünden Opera kullanmam mümkün değil...

uygulamalar maalesef "chrome için mevcuttur uyarısı veriyor" OPERA NEXT'in biraz daha geliştirilmesi lazım. hala tam olarak stabil değil.

@ALPEREN3 koçum sen osmanlı tarihi ile uğraş teknoloji senin neyine :D ..

@28 Haz 2013 16:45 O sana türkçeyi öğrettirmiş. Bi teşekkür bari et :))

@28 Haz 2013 16:45 Ziyaretçi arkadaş;en sona kondurduğun (:D) bu işaretin anlamı nedir. Hem sataşıyorsun hem sırnaşıyorsun. Azıcık delikanlı ol lütfen

@ALPEREN3 #DirenAlperen

@28 Haz 2013 16:45 Osmanlı tarihiyle uğraşanların neyi var hangi çağda yaşıyorsun sen

@28 Haz 2013 16:45 Osmanlı bizim atamız ecdadımız ama senin ataların bu topraklardan gelmemiş belli

chip alla aşkına şu yorum sistemini paralı yapın ya....

@28 Haz 2013 17:41 Böyle bir önerin olduğuna göre sen o çooooook parası olanlardansın. Şaka bir yana Parasıolup cahil olanda çok. Bastırır parayı yazar yorumu

artık opera ya yüklenmiyor lütfen amddede değişiklil yapın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir