Chrome, yakında Windows XP'yi terk edecek!

Eğer halen Windows XP veya Vista kullanıyorsanız, Chrome'a veda etme zamanınız geldi demektir!

Chrome, yakında Windows XP'yi terk edecek!

Windows XP'nin kullanım oranının Windows 10'un gerisinde kaldığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Ancak destek süresi çoktan sona eren işletim sistemini halen kullananlar var. Bu kullanıcılar için kötü haber ise, yazılım geliştiricilerinin XP'ye verdikleri destekleri yavaş yavaş geri çekmeleri.

Nisan 2016 tarihinden itibaren Windows XP'yi desteklemeyen yazılımların arasına Chrome web tarayıcısı da eklenecek. Bu, muhtemelen Chrome 50 ile birlikte gerçekleşecek; yani Chrome 50, Windows XP'yi desteklemeyebilir. Bu sürüm, Windows Vista, OS X 10.6, 10.7 ve 10.8'i de desteklemeyecek.

Ancak bu durum, kullanıcıları Chrome'u Windows XP'de kullanmaktan alıkoymayacak. Sadece tarayıcıyı yeni sürümlere güncellemek mümkün olmayacak. Opera, arka planda Chrome'u kullandığından ve eski IE sürümleri artık Microsoft tarafından desteklenmediğinden Windows XP kullanıcıları için büyük tarayıcılar arasında kalan tek seçenek Firefox olacak gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Firefox da desteği kesse de tarayıcısız kalsalar :D

Çokta umurumda, XP ve 7 uzun süre kullanılır, söylemedi demeyin.

Eskiden olsa fahis donanim fiyatlari yuzunden insanlar mecbur derdim ama simdi eskiye gore cok daha hesapli. Artik kullanilmasin su tarihi eser bir zahmet. Bazilari kizacaktir belki ama gercekleri kabul etmek lazim.

@18 Şubat 2016 19:28 şu anda donanım fiyatları fahiş değil mi? aylık kazancı 1300 tl olan biri elbette donanımı yükseltemeyecek ve elbette xp kullanmaya devam edecektir.

@18 Şubat 2016 19:28 Fahiş olmasa bile, örneğin bir KOBİ'nin, böyle bir maliyetin altına nasıl gireceğini de söyleyebilir misiniz? Ayrıca, sadece maliyet değil. Örneğin, benim 15 yıllık bir scanner'ım var ve hala çalışıyor ve sırf W7, 8, 10 sürücüleri çıkartılmadığı için yatacak mı? EN KÖTÜSÜ, GAYET GÜZEL ÇALIŞTIĞI HALDE ÇÖPE ATARAK NEDEN PARAMI İSRAF EDECEĞİM, söyler misiniz? Siz bazı şeyleri hala anlayamamışsınız, bu iş büyük şirketlerin gelir sürdürülebilirliğinden başka bir şey değildir.

chromium var galiba xp de

Yeter artık xp deyince çocukluğum aklıma geliyor :)

Hafif Linux sürümlerinden birine geçerler, Chrome'da kullanırlar Opera'da kullanırlar çözüm basit yani.

XP gibi efsane bir işletim sistemi bir daha gelmeyecek, üzgünüm. Windows 7 de güzel, o bir 10 yıl daha kullanılır. Şahsen ben Windows 7 kullanıyorum ve Windows 10'a geçmeyi düşünmüyorum. Ne o öyle yamalı yumulu ekranlar, dandik ikonlar, 2 3 tane ayrı ayrı Control Panel, tam bir çorba Windows 10. Zaten Windows XP ve Windows 7'nin geliştirme stratejileri Windows 10'dan farklıydı her zaman. Rock solid ve tutarlı sürümlerdi. Windows 10 sokak yazılımcılarından çıkma gibi.

yok olsun şu xp artık

@19 Şubat 2016 10:45 Lütfen senin gibilerdeki zihniyetin de ok olsun....

@19 Şubat 2016 10:45 xp düşmanı git burdan xp efsanedir

slimjet kullanabilirler. Chromenin Bağımsız bir kolu. Aynı sisteme sahipler :D

Boşuna israf yaratıyolar israf beyinliler neyi eksik xp nin hespinden iyi bence

BENDE WINDOWS 3.1 KULLANIRIM , NE VAR YANİ ??? ::))))

Microsoft'un en büyük yanlışı XP gibi güzel bir işletim sistemi yapmasıydı bence... Hâlâ XP !

@13 Ağustos 2016 23:01 WİNDOWS 7.8.81.VE WİNDOWS 10 KURDUM İNANIN HİÇBİRİ XP KADAR KULLANIŞLI VE HIZLI DEGİL XP HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEK TEK İŞLETİM SİSTEMİDİR

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir