Chrome, yılların WebKit motorunu terk ediyor!

Chrome, içerisindeki Apple'ın imzasını taşıyan bu "şeyden" tamamen kurtulmak için dev bir adım attı!

Chrome, WebKit motorunu bırakıp Blink'e geçiyor!

Google, Chrome web tarayıcısında kullandığı WebKit motorunu bırakarak yeni bir web işleme motoru geliştireceğini blog'unda duyurdu. Ancak Google'ın yeni web tarayıcısı motoru Blink'e geçişi, ismi gibi gözümüzü açıp kapadığımız sürede gerçekleşmeyecek.

Arama devi, bu kararı vermenin çok kolay olmadığını ancak Blink işleme motorunun web için önemli etkilerinin bulanacağına inandıklarını söylüyor. Google yazılım mühendisi Adam Barth, Chromium blog'undaki gönderisinde birden fazla işleme motorunun, aynı birden fazla tarayıcıya sahip olmak gibi, yeniliğe destek olacağına ve zaman içinde tüm web ekosisteminin sağlığını iyileştireceğine inandıklarını söylüyor.

Aynı WebKit'te olduğu gibi Blink'in de geliştirilmesi açık kaynak kodlu olarak gerçekleşecek. Google'a göre web geliştiricilerinin bu değişiklikten endişe duymasına gerek yok; çünkü Blink ilk olarak kodları basitleştirmeyi amaçlıyor. Şirket, Blink ile 7 yapı sistemini ve 4.5 milyon satır kod içeren 7.000'den fazla dosyayı bir anda kaldıracaklarını iletiyor.

2001'de KHTML'ye rakip olarak Apple tarafından geliştirilmeye başlanan WebKit, şu anki en popüler web tarayıcısı Chrome tarafından benimsenmiş bulunuyor ve dünya çapında yüzde 40'lık bir kullanım oranına sahip. Google'ın WebKit'i bırakarak Blink'e geçmesinin, zaman içinde WebKit'in kullanım oranının gerilemesine neden olacağını tahmin etmek güç değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bırak gitsin Apple ile alakadar hiç bir şey kalmasın...

Webkiti bırakmak olmuyor tam olarak. Webkit iskeleti üzerinde olacak yine. İlk anda operada bu projeye dahil oldu. Belki de chromeden bile önce yeni operada blink olacak.

Apple olmassa google ve samsung hiç.

@Antiroid senin toto yine açıkta kalmış :)

.... bir hiç diyorsun demek. apple 1970 lerden beri vardı. 2000 den sonra (ipod ve iphone 1 den sonra) yıldızı parladı. google 2000 den önce vardı. samsung ise google dan çook çoook çook önce vardı. Hatta bir araştırayım; apple mi daha yaşlı yoksa samsung mu?!

@Antiroid Yorum mu bu şimdi?

@04 Nis 2013 18:03 totoyu bilmemde senin sistemde büyük açık olduğunu gördüm googleye söylede yamasın.

@04 Nis 2013 18:42 zihniyete bak yaw gelde çıldırma.. yaw Apple nin bazı ürünleri (iphone ipad vs.) yokken google bir arama motoruydu samsung desen varlığı bile meçhuldu ama ne oldu Apple ürünleri çıkarınca piyasaya kopyacılar çıktı ve bu hale geldiler Apple sayesinde bence biraz araştıır körü körüne bağlanma bunlara.

@04 Nis 2013 19:13 bu soru mu şimdi !

@Antiroid atma andavallı cahil...

SAMSUNG 1938 yılında kurulmuş... Apple gibi yeni yetme değil... Antiroid Portakalda vitaminken SAMSUNG vardı... adamlar neredeyse tek başına KORE'ye uydu üretiyor Japonya içinde ortak...

şu crome bi türlü ısınamadım diye kendime soruyordum sebebi ortaya çıktı apple mış.

Antiroid ne içtiysen bana da getir ondan iphone ipad vs. çıkmadan önce samsung'un varlığı bile bilinmiyomuş. İstersen bi ilk çıkarıldıkları tarihleri araştır ya da dur ben sana söyleyeyim iphone 2007 ipad 2010 da üretilmiş. 2007 yılına kadar samsung'u duymadıysan teknolojiyle alakan olduğunu söyleme. Ayrıca apple hala birçok ürününde samsung işlemci kullanmakta ve ayrıca retina ekranlar dışındaki tüm ekranlar da samsung'un ürettiği ekranlar.

Antiroid'in fikrine google değil de samsung açısından bende hak vermiyor değilim. samsung mobil cihazlarındaki çıkışını aplle'ın peşine takılınca yakaladı. Samsung onlarca yıldır var da Apple'ın on senede yaptığını yapamadı. Samsung gemiden tvye, cep telden uyduya , inaşşat araçlarına vs vs bir çok gamda ürün satıyor. cirolarına bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. dokunmatik ekranlar aplle öncesi rezaletti, tam ekran telefonu bir kaç kişi denedi klavyeyle vs destekledi beş para etmedi. eğer o yolu apple açmasaydı eminim bu konuda daha gerilerde olunurdu. google açısından pek katılmıyorum onlar aplledan çok farklı konularda da çok ilerlediler. Android de iosye kafa tutacak duruma geldi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir