Chromebook, PC'nizin yerini alabilir mi?

Son zamanlarda satışları hız kazanan Chromebook'lar, Windows'lu PC'nizin yerini alabilirler mi?

Office paketi

Office paketi
Tamamen buluta taşınmanız mümkün olabilir mi?

Büyük bir kullanıcı kitlesi için Windows'lu bir makinede iş üretmek için tek bir yazılım yeterli: Microsoft Office. Ondan ayrılmak neredeyse imkansız, ancak Excel, Word ve PowerPoint'in nispeten karmaşık işlevlerinden faydalanmıyorsanız, Google Apps oldukça iyi bir alternatif. Her Microsoft Office yazılımı için bir Google alternatifi bulmanız mümkün, ancak bazıları (Örneğin Keep) Microsoft'un araçları kadar güçlü olmaktan çok uzaklar. Dahası Google'ın Microsoft Access için herhangi bir alternatifi yok. Ancak Access'i kaç kişinin hala etkin olarak kullandığı (ve Google'ın bu kullanıcıları ne kadar hedef aldığı) tartışmalı bir konu.

Google Apps içinde mobil uygulamalardan bağlanabilirliğe, belge paylaşmadan anında mesajlaşma eklentilerine Office 365'tekilere benzer düzinelerce farklı konuda işlev bulmanız mümkün. Sadece ağ/internet üzerinden tam işlev sunan bir araca bağımlı yaşayabileceğinize inanıyorsanız, Google Docs ve uygulamaları şaşırtıcı biçimde faydalı bulacaksınız.

Google'ın ofis hizmetleri dışında evinizde ve hatta işinizde üretken olmanızı sağlayacak başka şeyleri de var. Evernote'un Chrome uzantısı ve uygulaması, yeni fikirleri ve araştırma projelerini bir arada tutmanıza, tam web sayfalarını gelecekte kullanmak üzere saklamanıza izin veriyor. Sunumlar ve hesap tabloları için göz atmaya değer diğer uygulamalar ise sırasıyla SlideRocket ve Zoho Shee.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

"Hayatınızı ve işinizi Google'a teslim etmek, gizlilik açısından sizi endişelendiriyor olabilir. Ancak firmanın işlerinizi çalarak değil reklamlar üzerinden para kazanmak istediğini de unutmamak gerekiyor" bunu söylemek icin kaç para aldınız. Windowstan kurtulmak isteyenler chrome os yerine daha gelişms ve tamamen güvenli olan linuxa geçerler. Bide linux mint gibi "tadından yenmeyen" bi dagıtım kullanırlarsa dahada windowsa dönmezler.

Chromebookların tutması süpriz olur. Uygulama arayan Windows, multimedia arayan mac alıyor. Üstelik ubuntu, debian gibi yerleşmiş linux işletim sistemleri de mevcut. Chromebook'un tek yapabileceği mac'leri öldürmek olabilir ama ubuntu ve debian'nın yapamadığını chromebook'un yapabileceğine inanmıyorum.

Chromebook Türkiye de resmi olarak yok ki Chromebook tan bahsediyorsunuz

bilgisayara chrome bile indirmiyorum ben tabikide tercih etmem bu dandik işletim sistemini. internet tarayıcısını paketleyip süsleyip 1000 liraya satıyorlar

Chrome OS gibi işletim sistemlerini Home Servers&Personal Cloud Technologies konsepti ile birleştirmeyi düşünüyorum. Böylece çok hafif bir işletim sistemi ile tüm işlerinizi uzaktan evinizdeki personal cloud ile halledebileceksiniz...

@cleverman Yav he he! Yıllardır konuşuyorsun şunu yapıcam bunu yapıcam. Sonuç:Sıfır. Yaptığın ürettiğin bir şey göster(varsa)!

Linux'u kullanılabilir kılacak iki şirketten birisi Google diğeri ise valve steam görünüyor. Bu ikisi sayesinde belki gelecekte Linux Windows İşletim Sistemi'ni alt etmesede en azından güçlü bir alternatif ve ilham kaynağı olmaya devam edecek ;-)

@Max_Real Qnx Ya bi DotA 2'ye bakıyor. Çıkartsınlar, stabiliteyi de oturtsunlar şöylee mis gibi bir SteamOS kurarız. Keyfimize bakarız. Bu arada DotA 2'nin yanına bir Counter Strike: Global Offensive falan da eklenirse 'dadından yenmez' o SteamOS.

@09 Oca 2014 06:32 Dota 2 steam os için vardır Linux için var ama GMAX3100 ile oynanmıyor...

@Max_Real Qnx Aslında Linux bir işletim sistemi değil, bir kernel. Aslında kernellerde Linux diye bir kategori yok, Linux aslında Unix. Unix zaten bir çok şeyde kullanılıyor mesela: Android, Chrome OS, Chrome Browser, OS X, iOS,Firefox Browser vs.

@12 Ocak 2014 15:07 Kıskançlığından çatır çatır çatlamışsın, gülüyorum yalnızca. Haydi gir Linux'e de yaz içine bir Unix bakalım.

chrome os sadece internet için...

Bağlantı hızı, fiyat ve alışkanlıkları düşünürsek yakın gelecekte Türkiye'de tutmaz. Ayrıca iş dünyasına MS office yerleşmiş bir kere. Sevsenizde sevmesenizde MS office çok kaliteli bit programdır.

Skype yok bu isletim sisteminde.bana gore bu chromebooka da gerek yok.yaptiniz adam akilli birsey yapin hava civa yapmissiniz:-)

Fiyat guzel ama gelgelelim sadece googlenin urunlerini kullandiriyor.bence yetersiz teknoloji tutmaz bu sistem .

türkiyede bu kadar yavaş internet bağlantısı varken zor

windows'un tırnağı olamaz chrome os

bellı baslı yazılım programları kullananların hıcbır ısıne yaramaz sadece agırlık yapar :D

Hayır, Chromebook'lar, Windows'lu PC'nin yerini alamazlar ama, netbook ve android tabletlerin birleşimi biçiminde ucuz ve ekonomik çözümler sunarak piyasayı istila ederler. Zaten çoğu kişi Facebook, Twitter, haberler ve postalarına bakıyorlar, bizim gibi üşütük mü herkes de oturup yok program yazsın, yok işletim sistemlerini mıncıklasın?

google çok doğru işler yapıyor android için de burun kıvırmışlardı zamanında chrome os linux işletim sistemi fakat chrome penceresinde çalışıyor açılış çok hızlı tablet gibi zaten herkes internet kullanıyor ve internet üzerinde çalışıyor aslında bu fikri belki on sene önce microsoft ortaya attı fakat uygulamayı google yapdı amerikada satışları artmış zamanla Türkiyedede artar

baglantı hızmız nedirki bunu kullanalım 8 dsmartdayım 1 kaç aydır 8mb hız verçekler sözde 3 mnti geçemedik hala daha :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir