Chrome'da sanal gerçeklik devrimi başlıyor!

Google, Android cihazlar için yayınladığı tarayıcısı Chrome'un sanal gerçeklik sürümü üzerinde çalışıyor!

Chrome'da sanal gerçeklik devrimi başlıyor!

Google, bütün bir internetin aynı zamanda sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla da keşfedilebilir olması adına önemli bir adım attı. Firma bu doğrultuda mobil Chrome tarayıcının sanal gerçeklik sürümü üzerinde çalıştığını duyurdu. Road to VR'da yer alan habere göre Chrome'un Android sürümünün en yeni beta ve geliştirici sürümleri açık kaynaklı WebVR standardı için sunulan bir desteği de içeriyor.

Tarayıcının geliştirici sürümünde ayrıca "VR Shell" özelliğinin de yer alması bekleniyor. Söz konusu özelliğin, mobil cihaz başlıklarının, WebVR kullanıp kullanmamalarından bağımsız olarak bütün web sitelerini açmasını sağlayacağı belirtiliyor.

WebVR, VR uyumlu web sitelerinin oluşturulmasına yardımcı olan bir JavaScript API. Şimdiye kadar VR uyumlu olmayan web sitelerinin nasıl destekleneceği bu anlamda bir problem teşkil ediyordu. Google'ın Chrome için sunduğu VR Shell özelliği sayesinde bu problemin üstesinden gelinerek bütün web sitelerinin 360 derecelik sanal uzayda gezilebilmesinin önü açılıyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

32 gb ram kullanir herhalde.

@M3ric Sen hala 4 ya da 8gb ram filan mı kullanıyorsun? 4 senedir 16 gb ram kullanıyorum. Biraz çalışında bilgisayarlarınızı geliştirin. Öğrenciyseniz yazın tatil yapacağınıza çalışın para kazanın. Oturduğunuz yerden benim param yok demeyin, görende siz çalıştınız da paranızı vermediler sanacak. Akşama kadar yat ee sonra 32 gb ram ister:) Bak sen isterse ister çalış sende teknolojiye yetiş. Sen de yok diye millette mi kullanmasın yani!

@02 Temmuz 2016 16:54 chrome için çalışacağıma firefox edge kullanırım daha iyi. Hem herkes kazandığı paranın hepsini bilgisayara yatıramıyor. Ev masrfları faturalar derken para bitiyor. Hem Türkiye de bilgisayar parçaları çok pahalı oldu. Heralde sen tek başına yaşadığın için tüm paranı kendine harcıyorsun ama herkesin durumu senin gibi değil.

Google'dan yine olmayasıya işler. Ne çok para varmış harca harca bitmiyor. Bitmeyen projelerin efsane ismi google. Ne araba bitti ne gözlük, ne parça parça telefon bitti ne ölümsüzlük iksiri çalışmaları. İyi ki arama motorunu yapmışlar oradan arayıp arayıp buluyorlardır bunları....haaa balondan internet bilmem neyden GSM yayını projeleri de var ayrıca. Daha bitmemiş..

Biri google ı beğenmez,diğeri çalışmış almış ya kendine birşeyler diğerine hakaret eder.. Mesela ben 25 yıldır bilişim sektöründeyim çokda iyi kazanıyorum ayda 25-35000 arası ama ram 4 gb:) bende daha fazlamı çalışayım ulu manitu?? Hiçkimseyi,hibirşeyi beğendiremedik size. Bi bitmediniz, herşeyi çok iyi,en iyi bilen ergenler. Hayat,bilim,kimya,teknoloji profesörleri...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir