Chrome'dan Windows XP'ye ek süre müjdesi!

Eğer Chrome kullanıyorsanız ve "sonsuza dek Windows XP" diyenlerdenseniz, size iyi bir haberimiz var

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'dan Windows XP'ye ek süre müjdesi!

Windows XP, Microsoft'un desteğini kaybetmiş olsa da Google, XP'de Chrome kullananlar için bir süre daha güncelleme sunacağını söylemişti. Firmanın 2013'te yaptığı açıklamaya göre Chrome kullanıcıları, tarayıcıyı Windows XP'de Nisan 2015'e kadar kullanabilecekti.

Ancak dünya çapında Windows XP'yi kullananların sayısının halen yüksek olması, Google'ın verdiği son tarihi ileri taşımasına neden oldu. Google, yaptığı açıklamada Nisan 2015'e geldiğimizi, ancak bu vaadi uzattıklarını belirtti. Chrome mühendislik bölümünün başındaki Mark Larson, bir blog gönderisinde şu cümleyi sarf etti: "Windows XP'deki Chrome için 2015'in sonuna kadar normal güncellemeleri ve güvenlik yamaları sunmaya devam edeceğiz."

Yine de tüm bunlar, Google'ın Windows XP'yi kullanmaya devam etmenizi önerdiği anlamına gelmiyor. Larson, XP kullanan bilgisayarın zararlılara karşı tehlikede olduğunu ve bu durumun Chrome'da güvenli bir gezinti ortamı oluşturmayı çok zorlaştırdığını söylüyor. Bu nedenle Google, Windows XP kullananlara desteklenmekte olan, güvenli bir işletim sistemine geçiş yapmalarını öneriyor.

Bu arada Chrome'un XP desteği ortadan kalksa bile Firefox ve Opera'nın son sürümlerinin, sistem gereksinimlerinde Windows XP'ye yer vermeye devam ettiğini söylemekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

LinuXMint e geçin güvenliği yaşayın...

Firefox candır.

@18 Nis 2015 11:14 Gerisi heyecandır:)

@18 Nisan 2015 15:01 Eyvallh :)

xp çok eskidi artık xpden ayrılmak lazım arkadaşlar vaz geçilmez deil hiç bişey

hala bu zamanda ikspi kullanan arkadaşlarla birebir tanışmak isterdim doğrusu... acaba nasıl bir şeye benziyorlar :)

@18 Nisan 2015 14:50 sen her önüne konulanı yediğin için sen nasıl birşeye benziyorsun ben hiç merak etmiyorum. sen kafanı kullanmayı bilmiyorsan, isteklerin nedir işletim sistemi veriyor mu vermiyor mu bundan bihabersen. sen zaten asalak gibi yaşıyorsun demektir.

Chrome kapalı olduğu zamanlarda bile arka planda pc'yi sömürmeye devam eder, adeta pc'yi ele geçirir, işte bu yüzden Firefox candır can.

google tehlikeli bi firma. microsoft korkusu xp destek vererek kendini gösteriyor.

Ajan chrome kullanmadım, kullanmıyorum.. Firefox her daim iyi bir ekip arkadaşıdır. Hatta benim ekibim ise Firefox + AdBlockplus + Click&Clean + DownThemAll + GreaseMonkey + BetterPrivacy :))

Abi CHİP in yeni tasarımı süper olmuş ilk girerken bir anda yanlış siteye girdiğimi sandım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play