Chrome'la yüklü gelen 5 eklenti ve görevi!

Chrome web tarayıcısıyla birlikte yüklü gelen bu 5 eklenti, tam olarak ne işe yarıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'la gelen 5 eklenti ve görevi!

Chrome'u sisteminize ilk kez kurduğunuzda kendinden yüklü gelen eklentilerin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? chrome://plugins sayfasına göz attıysanız, "Widevine Content Decryption Module" gibi ilginç isimlere sahip eklentilere rastlamış olabilirsiniz. İşte Chrome'la gelen 5 eklenti ve görevleri.

1. Widevine Content Decryption Module: Bu eklenti, DRM korumalı HTML5 video ve seslerini çalmaya izin veriyor.

2. Native Client: Bu eklenti sayesinde geliştiriciler, C veya C++ kodlarını site üzerinde çalıştırabiliyorlar. Bu işlev, Chrome Web Store'daki karmaşık uygulama ve oyunlarda kullanılıyor.

3. Adobe Flash: Adobe Flash'ın Google Chrome için ayarlanmış sürümü.

4. Chrome Remote Desktop Viewer: Bu uygulama, bilgisayarınıza uzaktan erişmenize sağlıyor. Eklentiyi etkinleştirmediğiniz halde hiçbir şey yapmıyor.

5. Chrome PDF Viewer: Adından da anlaşılacağı gibi bu eklenti sayesinde PDF dosyalarını açabiliyorsunuz.

Bu eklentileri devre dışı bırakmanız mümkün, ancak bu durumda bazı işlevlerden olabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Chrome gerçekten tarayıcı piyasasına yeni bir soluk getirdi. Eskiden Internet Explorer bizi deli ederdi, Firefox çok güzel bir alternatifti eklenti desteği vardı ama zamanla çökmeler yavaşlamalar flash içeriklerinde çok sorun oluyordu. Chrome bence hepsini çok iyi yapıyor şimdi Firefox Internet Explorer de toparlandı ama alıştıktan sonra dönmüyor insan.

uzaktan erişim ve c++ tehlikeli gibi

Chrome güzel fakat kapattıktan sonra %17 civarında işlemciyi kullanması beni rahatsız ediyor. (arka plandaki uygulamaları kapat seçeneği işaretli) Her seferinde "görev yöneticisi / işlemler" menüsünden kapatmak zorunda kalıyorum. Aynı şeyi format attığım diğer bilgisayarlarda ve abimin dizüstü bilgisayarında da görüyorum. Bu konuda 3 defa mail yolladım geri dönüşü çok geç ve alakasız oldu. Bu problem hakkında nette de gerekli açıklama yapılmıyor. Bu sıkıntının dışında bir net tarayıcısı olarak bence rakipsiz. Maxthon ve Chromium Secure'yide ayrıca tavsiye ederim.

@Alper Çağlar google chromenin artık gelişmiş seçeneklerde en sonda 2 tikli olan yer var arka planda da çalışmaya devam et olanın tikini kaldır

"Bu eklentileri devre dışı bırakmanız mümkün, " değil, pdf viewer'de. siteler bunu çok engel olarak, hatta tarayıcıyı kilitlemede kullanıyor. devre dışı ya da kaldırmak ne mümkün

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play