ChromeOS: İşte Google'ın işletim sistemi...

Şaka değil: Google, işletim sistemi pazarına gireceğini resmen duyurdu. Peki ama ne zaman; nasıl?

  • Halil Mollaoğlu
ChromeOS: İşte Google'ın işletim sistemi
Google Cyborg: 1 Nisan şakamıza konu olan web tabanlı Google işletim sistemini böyle tasarlamıştık.

Uzun zamandır Google'ın kendine has bir netbook işletim sistemi hazırladığına dair dedikodu yapılıyor. Hatta biz de konuyu
1 Nisan şakamıza bu şekilde taşımış
; çok da ilgi görmüştük.

Netbook'lar için geliştirilecek olan bu işletim sisteminin cep telefonu işletim sistemi Android'in bir uyarlaması olacağı düşünülüyordu. Fakat Google, temel yapı taşı olarak Chrome'un kullanılacağı tamamen yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını resmi olarak duyurarak herkesi şaşırttı.

Google, ChromeOS ile işletim sistemi kavramını yeniden tanımlamak istediklerini söylüyor. Şimdiye kadarki işletim sistemlerinden farklı olarak ChromeOS bilgisayarların çoğunlukla internet bağlı olmadıkları bir zamanda ortaya çıkmayacak. Bu sebeple ChromeOS netbook'lar için özel olarak geliştirilecek ve açma düğmesine bastıktan birkaç saniye sonra kullanıma hazır hale gelip internete bağlanacak. İşletim sisteminin odak noktasında hız, basit kullanım ve güvenlik olacak.

Google işletim sisteminin temelinde Linux var...

Sistem Linux çekirdeğini baz alacak ve buna paralel olarak açık kaynak kodlu bir ürün şeklinde yayımlanacak. Temelde tarayıcıyı kullanıcı arabirimi olarak kullanacak olan ChromeOS uygulamaları Java, Adobe Flash ve Adobe Air gibi web geliştirme ortamlarında yazılacak ve bu sayede diğer işletim sistemlerinde de çalışacak. Aynı zamanda ChromeOS esnek bir mimariye sahip olacak ve hem x86 hem de ARM işlemcilerle çalışabilecek.

Google, ChromeOS yüklü ilk netbook'ları 2010'un ikinci yarısında görmeyi bekliyor. Farklı üreticilerle gerekli görüşmeler çoktan yapıldı. Hatta ChromeOS'un kaynak kodu bu sene içerisinde yayımlanacak ve böylece yazılım geliştiricileri programlarını ChromeOS'a uyarlamak veya tamamen yeni uygulamalar geliştirmek için yeterli zamana sahip olacak.

Bilgi için: Google blog

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

işte uzun zamandır beklediğimiz haber buydu
yürü be goooogle kim tutar seni!!!!!!!!

masa üstlerinde kullanılmayacakmı

pazarda % 20 pay alır ama fazlasını almaz.

Google sadece netbooklar ile yetinmeyecektir ilerisi için daha büyük planları vardır. Windows'a her anlamda alternatif bir OS çıkartmaları çok da iyi olur. bi de bedava olursa microsoft ayvayı yedi :)

Kurtar bizi windowstan :)

Bir girmediği yer orası kalmıştı Google'ın. Microsoftla kızışacak iyice araları. Google'ın arkasındayız.

her türlü program ve oyun çalışsın da gerisi önemli değil :)

Desktoplar için de bir işletim sistemi çıkarabilirseler çok süper olur

Bu gerçektir inşallah

Keşke Türkler de yapsa diyeni döverim:D, bugüne kadar milyon satır kod yazılmış Türkiye'nin en büyük yazılım projesi Pardus'un ne olduğunu bir zahmet araştırıverin.

google yapar bu işi

windows herkezi uzaktan izliyor.Her makinanın bir işletim sistemi birde internet explorer numarası var. Sizi bizi mail adresi ve bu numaralarla neye bağımlı olduğumuzu filan arşivliyor. Bunu yapar iken CİA ile de birlikte çalışıyorlar. İşin tuhaf tarafı cep telefonu gibi herkez bu programları kendi parasıyla alıyor. Sistemini ve programlarını kullanmaları için microsoftun üzerine para vermesi gerekirken.

Ubuntu kadar iyi olacağını sanmam ve kullanım kolaylığı windowsdan iyi olmalı.Görsellik ve performansın ideal kombinasyonu sağlanmalı yoksa başarısız olacaktır.

yani ben bıktım bu linux tan

guzel. ama MS ye yetismek mumkun degil 30 Yilik emek var windowsta.

windows haricindeki bilinen tüm sistemlerin altında linux var hatta mac de bile iphonede bile cromda fire foxda aynı tabanı kullanıyor sadece gui deişik

Yeni İşletim Sistemlerini Windows 7'ye alternatif üretmeleri iyi olur.

google bu,yapar

İsteyen stediğini yapabilir yapamayacak diye birşey yok.Sen google rakip olarak bingi nasıl yapabiliyorsan oda işletim sistemini yapabilir.Rekabet kalite getirir.

guzel. ama MS ye yetismek mumkun degil 30 Yilik emek var windowsta.
----------------------------------------------------------------------------------
bu lafı tarih kaç kere yalanladı ama işte hala........

Yani şaka derken gerçek oluyor bence süper bir haber :)

Kesinlikle windowsu çöpe atarım. yeterki piyasaya giriş yapsın

Temeli bozuk, iyi bir temel atamamışlar:D

yeni bir işletim sistemi değilki bu linux açılışa orasına burasında google yazarlar tamamdır microsoft bu aralar kullanıcıya hitap ediyor Windows 7 ucuz olursa birde bilmiyorum

İyi güzelde internet olmadığı zaman ne olacak.Browser tabanlı olmazsa iyi bir alternatif olabilir windows a ama internete bağlımlı olan bir işletim sistemi çok kullanışsız olur.Ayrıca tüm bilgileriniz google serverında olacak buda demek oluyor ki ne kadar kişisel bilginiz varsa google ın eline geçecek.Kısaca Google ın işletim sistemi baştan kaybediyor.

hayalle hedef arasında bir fark vardır.. hedef ulaşabilecek bir nokta nihayetinde gerçekleşebilecek bir hayaldir..

hayal gerçekleşemesi mümkin olmayan hedeftir..

onca linux çöplüğüne şimdi birde google katılıyor.. katılsın ne olacak ki.. %1 olan dilim küsüratı artacaktır..

anlaşılamayan şu..

kardeşim piyada dot.net uzmanı çok insan var.. bunlarn kullandıgı sistem windows.. CAD yazılımlarıyla haşır neşir bunca uzman var.. kullandıkları sistem windows.. oyun delisi bunca insan var.. windowsun güçlü yanları oldukça fazla.. bunlar duruken

ben rakibim demek

sadece kendini oyalamak olur..

buyrun bekleyip göreceğiz.. Apple bile şık tasarımlarıyla anca satışlarını iki puan artırıp %10lara çekti.. bu kadar işte.. ancak bu kadar..

windowsu bile kıyaslarken öne getirdiğimiz rakipleri yine kendisi oluyor.. windows 7 yi konuşurken Xp ve vistadan söz ediyoruz..

dikkat XP ve vistadan.. adamın rakibi yine kendisi..!!

İşletim sisteminin temelinde "Linux" varsa at çöpe özensiz boş bir işletim sistemi olacağı kesin. Alıntı kısaca Taklitten öteye gidemezler..!

merak ediyorum bu linux ü yeren arakdaşlar tek bir işletim sisteminden başkasını kullandıla rmı? ya da programlamayla ilgili bilgileri nedir vs... bu kadarda basite almayına dmalar işletim sistemi yapıo pamuk şekeri değil!kaldı ki bu google.illaki eksikleri ahtaları olcak.windows un yok muydu?siz tabi alışmışınız kaçak crackli mirekli windows ları kullanmaya...kullandığınız sistemlerin ya parasını verin hak yemeyin kaçakçılık yapmayın yada sağa sola çamur atmayın lütfen.eleştirininde bir sınırı var.bu herhangi bir program değil,işletim sistemi mimarisini bilmiyorsan konuşmucan.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play