Chrome'un pil tüketimini azaltmanın 3 yolu!

Chrome'unuz işlemciyi normalden fazla mı kullanıyor? O halde bu 3 ipucuna göz atın!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'un pil tüketimini azaltmanın 3 yolu!

Chrome piyasadaki en hızlı web tarayıcısı olabilir, ancak bunun bir maliyeti var. Web tarayıcısı, diğerlerinden daha çok işlemci kullanıyor ve bu, pili daha hızlı tüketebilmesi anlamına geliyor. Peki Chrome'un pili daha yavaş tüketmesi, işlemciyi daha az kullanması için neler yapılabilir?

1. Açık sekme sayısını azaltın: Chrome, açtığınız her sekme için sisteminizde ayrı bir işlem oluşturuyor. Özellikle JavaScript ve Flash öğeleriyle dolu sekmeler, arka planda işlecinize yük olabilir.

2. Gereksiz uzantıları silin: Chrome alışılmadık seviyede yüksek işlemci kullanıyorsa, bunun sorumlusu sapıtmış bir uzantı olabilir. Uzantı düzgün programlanmamış olabilir veya bir hata içeriyor olabilir. Böyle bir durumda uzantıyı kaldırıp işlemci kullanımının azalıp azalmadığına bakın.

3. Donanım hızlandırmasını kapatın: Donanım hızlandırması, ağır işlemleri CPU ve GPU arasında paylaştırmayı amaçlar, ancak bu her zaman istendiği gibi çalışmayabiliyor ve işlemci kullanımını artırabiliyor. Bu ayarı kapatarak işlemci kullanımının azalıp azalmadığına göz atmanızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Direk silin bunu 50 tane tarayıcı var piyasada birisi işinizi görür elbet.

@28 Şubat 2016 00:10 Ama o 50 tarayıcının neredeyse tamamı chrome tabanlı :D

@28 Şubat 2016 13:30 Yani öyle çok var evet ama olsun yarısı dediğin gibi olsa 25 tarayıcı kalır geriye seç birini ;)

@28 Şubat 2016 13:30 Gecko'yu da unuttuysanız artık ne diyeyim size.

ipucu açık sekmelerinizi kapatın mı? neyi haber yapacağını şaşırmış vaziyette yazılmış gereksiz bi' başlık.

kullanmayın olsun bitsin. Telefonda da aynı pc de de

@28 Şubat 2016 10:38 chrome eger yeterli ram in varsa, en mantikli browser suan. baska bir arkadasin da belirttigi gibi zaten bircok browser chrome tabanli. olmayanlar arasinda tek mantikli alternatif firefox, o da belirli bir sure sonra sisiyor, kasmaya baskliyor. belki opera da kullanilabilir ama pek emin degilim.

Chrome'un son çıkan versiyonlarının bünyesinde shockwave + adobeflash player var bu plugin'leri sonradan sisteminize yüklemeyin derim zaten kullanmıyor.Java,Silverlight yeterli.Bunun dışında adblock yerine ublock daha az cpu ram tüketiyor alternatifler her zaman iyidir.Chrome'un fabrika ayarlarındanda bir takım ayarlar yapılabiliyor YouTube'da anlatmıştım bir ara OpenGL,WebGL ayarları ile alakalı değişiklikleri vs.Sonuç olarak donanımı düşük olan pc'ye sahipseniz Maxthon'u kurun derim saygılar.

Tebrikler ve derin teşekkürlerimi sunarım. "Chrome çok kasıyorsa daha az kullanın" şeklindeki tavsiyeniz sayesinde artık çok daha konforluyum.

Sen de yorum yaz