Chrome'un XP ve Vista desteği sona eriyor!

Google bekleneni yaptı, Windows XP ve Windows Vista'ya en sert tekmesini vurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'un XP ve Vista desteği sona eriyor!

Google, güvenlik seviyesi giderek gerileyen Windows XP için Chrome web tarayıcısını güncellemeyi önümüzdeki sene durduracak.

Firma, yaptığı duyuruyla XP ve Vista kullanıcılarının Nisan 2016'dan sonra Chrome'u kullanmaya devam edebileceklerini, ancak tarayıcı için Google'dan güncelleme almayacaklarını söyledi. Duyuruya göre aynı durum, OS 10.6, 10.7 ve 10.8 için de geçerli olacak.

Google, güncellemeleri durduracak olmasının nedeninin bu beş işletim sisteminin artık resmi destek almaması olduğunu söyledi. Chrome Mühendislik Direktörü Mark Pawliger, bu tür eski platformların kritik güvenlik güncelleştirmelerini almadığını, bu yüzden zararlılara ve virüslere maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Google, eski işletim sistemlerini desteklemeyi durduracağını bu senenin başlarında açıklamıştı. Resmi desteği geçen sene sona eren Windows XP, on seneden eski bir işletim sistemi olsa da halen evlerde ve farklı boyutlardaki firmalarda kullanılıyor.

Nisan 2016 itibariyle PowerBook ve Power Mac gibi eski bilgisayarında Chrome'u güvenli olarak kullanmak isteyenlerin donanımını yükseltmekten başka çaresi kalmayacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Umrumda değil ancak Hayır diye bağırasım geldi. Hayııııırırrrrrr

Kendisi bilir Opera ve Firefox'un ekmeğine yağ çaldı.

@12 Kasım 2015 01:05 firefox da xp güncellemelerini bitirecek

@12 Kasım 2015 01:05 Opera ve Firefox desteklerini çekti zaten.

@12 Kasım 2015 01:05 operanın alt yapısı zaten belli firefox kafasına göre takılıyor yanı chrome içlerinde en iyisi ondan dolayı bence kim kime mecbur orası tartışılır

@12 Kasım 2015 06:51 Firfox Desteğini çekmiyor. XP de devam ediyor. Opera GLL değişimi nedeniyle mecburen yakın zamanda çeker. Cünkü Chrome GLL siyle aynı motoru kullanıyor.

@mustafa2116 Aynen. Opera uzun süredir Google Chrome'un elemanı olarak çalışıyor. Sadece adı değişik. Firefox ise insanların internete ihtiyacı olan her yerde olmaya devam edecektir...

Google daha geçen Windows XP nin Windows 10 dan daha iyi olduğunu söylüyordu.Noldu Google fikir mi değiştirdin ? Bir şey dediysen arkasında dur.

İyi olmuş. Ben zaten Firefox kullanıyorum.

Vista xpden seneler sonra çıktı onun suçu ne?

@12 Kasım 2015 09:32 Vista kadar berbat bir sistem yok

E artık yeter nedir bu XP saçmalığı anladık çok iyi bir işletim sistemiydi fakat Windows 10 çok çok iyi, XP kullanan sadece artık bazı hükümet birimleri zorunlu olarak

@vknyvz Ee o XP saçmalığı olmasaydı şu an elinde Windows değil başka bir işletim sistemi kurulu olacaktı. Anlayana.

@vknyvz Çevre donanımlarım çalışıyor XP'de, diğerlerinde çalışmıyor. Sırf yenilerde çalışmadığı için neden çalışan çevre donanımlarımı değiştirmek zorunda kaldığımı da açıklar mısınız lütfen? XP, 7 ve Vista'ya hizmet vermek zorundalar arkadaşım, neden her seferinde adamlara para bayılmak zorundayım. Bana bunu birisi açıklasın. 10 diğerlerinden daha iyi demek kolay, madem öyle benim (zorla yükseltmeye yönlendirdiği herkesin) çevre donanım maliyetlerimi karşılasın.

Hala bu iki çöp sistemi kullanan var mı ya :D K R A L W İ N D O W S 1 0 Gerisi fasa fiso.

@12 Kasım 2015 10:48 önünüze her konulanı yemeye devam edin.

@12 Kasım 2015 10:48 Yal'lanmaya devam.

@12 Kasım 2015 10:48 neden saçma olsun

Çok ta umurumda; firefox her işi görüyor.

safari kullanın, google ve ürünlerine hayır

Sistem hiç bir zaman değişmez ve değişmeyecek yazılım geliştiriciler donanımcıları destekler ve sürüm yükseltir. Aynı şekilde donanımcılar yüksek kapasiteli donanım cihazlarını piyasaya sürer ve yazılımcıların son sürümü ile çok daha verimli kullanacağınızı belirtir. Bu her zaman böyledir. Teknoloji firmaları namı diğer küresel güçler diyelim artık, örnek cep telefonları. 3 yıl önce aldığınız telefon yeni uygulamaları layıkıyle çalıştırmaz hem donanım hem yazılım olarak geliştirmek zorundasınız.

@12 Kasım 2015 12:04 Ama çalışan donanımımı desteklememezlik etmemelidir. Madem böyle bir şey var; donanım üreticilerine sözünü geçirip, geriye dönük donanım sürücüsü yazdırsın. Benim 12 yıllık, hala çatır çatır çalışan tarayıcım var. Sırf Vista çıktı diye sürücü çıkartmadılar. Enayi mi yazıyor son kullanıcının alnında.

..Yani değiştirmek zorundasınız 1 GB ramli çift çekirdekli bir cep tlf pek işinizi görmüyordur sanırım yani tam anlamıyla diyelim :))

Vista için haksızlık olmuş, Vista daha halen Microsoft tarafından destekleniyor, 11 Nisan 2017 olmadı ki :(

@12 Kasım 2015 16:57 bencede ki vistanın fişi çekilmedi hala

crom desteklemezse yandex destekliyor...sizi istemeyen karıyı boşayıp yeni kıza nikahlabilirsiniz...

Her ne yaparlarsa yapsınlar tamamiyle pazarlama stratejileri oldugu kesin nerden baksanız bu sistemler 5 yıl daha sorunsuz kullanılabilir. Çöp diyenlerede daha dün bu sistemlere taptıklarını hatırlatırım.. edit: bu yazı xp yle yazıldı :)

Herşeyden vazgeçerim tarayıcı dahil ama xp den vazgeçmem.Gerekirse programla kendi tarayıcımı yaparım xpden vazgeçmem. deneme amaçlı w10 yükledim aman Allahım bilgisayar 40 saniyede açılıyor xp de 17 saniyede. w10 da arka planda okadar şey varki ne olduğu belli değil.İnanılmaz derecede bilinmiyen sayısız arka plan uygulamaları var. Xp nin gözünü seveyim ya.Sistem boşta iken 135mb yer . Arka planda çalışan program sayısı az ve istediğini kapatabiliyorsun.İşletim sistemi değiştirirsem w7 ultimate

@05 Nisan 2016 21:20 aynı görüşteyim

neden crome yıllardır seni kullanıyorum yaptığın çok ayıp birşey biz fakiriz diye böyle yapıyorsun deyilmi

Xp den Başka sürüme geçmem demek 12.000 Dolar demek , internette keyfi gezinti yapanlar için 7 olmuş 8-10 olmuş çokta önemli değil tabi, mecburiyeti olmayanlar için bol keseden atmak ne kadar kolay... XP candır gerisi heyecandır :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play