Chromium, EXT'i çöpe atmayabilir!

Chrome OS'ta yapılması planlanan değişiklik, kullanıcılardan gelen tepkiler nedeniyle havada kaldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Chromium, EXT dosya sistemini çöpe atmayabilir!

EXT dosya sistemi ailesine verdiği desteği bırakmayı planlayan Chromium projesi, baskılara dayanamadı ve kararını geri çevirebileceğinin sinyallerini verdi.

Bu konu başlığı altında da inceleyebileceğiniz gibi projenin geliştiricileri, Chromium'un tüketici cihazlarına yönelik olduğunu ve EXT 2, EXT 3 ve EXT 4 dosya sistemleriyle biçimlendirilmiş harici medyaları okuma yeteneğinin gelecekteki sürümlerde gerekli olmayacağını düşünüyorlar. Geliştiricilerin EXT'i bırakma isteği ise onun çok yaygın kullanılmamasından ve "küçük", atılabilir bir işlev olmasından kaynaklanıyor.

EXT 4, Linux çekirdeğine dahil edilmiş bir dosya sistemi. EXT ailesindeki dosya sistemleri ise Linux için oluşturulmuş bulunuyor. Bir kullanıcı ise kararı şaşkınlıkla karşılıyor "Bu bir tür şaka mı? İşletim sisteminizi Linux'la temellendiriyorsunuz ve Linux dosya sistemlerine olan desteği kaldırıyor musunuz?"

Tartışmalara katılan bir grup kullanıcı ise Google'ı Linux topluluğunu takip etmemekle suçluyor. Son günlerde karara karşı belirginleşen öfke, geliştiricilerin kararı geri çevirme sinyalleri vermesiyle sonuçlandı. Bir geliştirici, "Eminim ki durumu daha iyi bir hale getirebiliriz" diyerek EXT desteğinin devam edebileceğinin ipucunu verdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kullanıcısı olmasına şaşırdım

Hayırsız evlat

Google nin amacı hiçbir zaman açık kaynağı gerçekten desteklemek olmadı. Onun tüm amacı tekel olan ve kullanıcılarının verilerini babasının malı zanneden microsofta bağımlı olmamaktı. Google yi bugünlere, microsoftun politikalarına karşı olan açık kaynak dünyası taşıdı ve açık kaynak dünyasının yanıldıklarını görmelerini pekte şaşırtıcı değil... Açık kaynak dünyası şunu iyi anlamalı. Google ile Microsoft düşman değil, rakipler.... İnsanlar üstünde, kim daha çok hakimiyet kurabilecek yarışındalar ve bu amaç için rekabet ediyorlar... Ra nın gözü olabilmek için yarışan Google, Apple, Facebook, Microsoft birbirlerine düşman değil rakipler. Yani kim bir adım öne geçerse, diğerleri çekememezlik edip kızıyorlar, insanlarda zannediyorlar ki onlar birbirine düşman.... Değiller.... Rakipler.... Bunu unutmayın ve bu duruma dur demek için geç kalmayın...

Sitesi bu kadar bilgi çalıyorsa kim bilir işletim sistemi nasıl bilgi çalıyor

ChromeOS Linux dağıtımlarından bir farkı yokken, ufak tefek değişikliklerle millete para ile satıyorlar(pc ile işletim sisteminide satmış oluyorlar, sonradan yüklenemiyor). Bu milleti aptal yerine koymaya devam ediyorlar. Ücretsiz Lİnux dağıtımları kullanın kendinizi aptal hissetmenize sebep vermeyin.

Pardus kullanın iyi gelir acaba buda bilgileri Türkiye ye topluyormudur çok merak ediyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost