Chromium tabanlı 4 alternatif web tarayıcısı!

Eğer Chrome'un hızı sizi memnun ediyorsa, bir de Chrome tabanlı bu 4 tarayıcıya göz atın!

Chromium tabanlı 4 alternatif web tarayıcısı!

Chrome, Internet Explorer ve Firefox web tarayıcıları, büyük kullanıcı kitlelerine sahip olabilirler. Bunun nedenini anlamak zor değil; üç tarayıcı da en son web standartlarını destekliyorlar, genellikle oldukça hızlılar ve cihazlar arasında eşitleme, eklenti desteği gibi önemli işlevlere sahipler.

Ancak büyük üçlüden uzak durmak, yeni şeyler denemek istiyorsanız, önünüzde birçok seçenek var. Yeni web tarayıcılarının çoğu, Chrome'un da temel aldığı Chromium motorunu kullanıyor. Tabi bunu yaparken motor üzerinde kendi küçük ayarlamalarını yapıyorlar. Bu yazımızda denemeye değer 4 Chromium tabanlı web tarayıcısını bir araya getirdik.

Opera

Yaklaşık 20 yıldır piyasada bulunan tarayıcı, hızlı erişim işlevini ilk sunan web tarayıcısıydı. Opera'nın Chrome gibi zengin bir uygulama mağazası yok, ancak Evernote ve Pocket gibi en popüler araçları destekliyor. Opera'nın akıcı, sade, aynı zamanda anlaşılır tasarımı web'de dolaşmanızı kolaylaştırıyor.

Comodo Dragon, Torch ve Orbitum

Comodo Dragon

Chrome'a oldukça benzeyen Comodo Dragon, Google'ın tarayıcısının kullanıcı izleme, aramaları otomatik tamamlama ve kilitlenme raporları gibi işlevlerini dışarıda bırakıyor. Tarayıcı, varsayılan sayfa olarak Yahoo'yu kullanıyor ve bunu değiştirmek oldukça güç. Comodo Web Inspector gibi faydalı eklentiler, bağlantılara tıklamadan önce onları taramanıza izin veriyor.

Torch

Torch'un tasarımı da Chrome'a çok benziyor. Tarayıcı, bir hızlı erişim sayfası ve onun üzerinde bulunan bir arama çubuğuyla geliyor. Torch'u farklı yapan ise üzerinde yüklü olarak gelen eklentiler. Örneğin Torch Music ile harika müzik çalma listeleri koleksiyonlarına ulaşabilir, bir başka eklentiyle torrent dosyalarını direkt olarak açabilir, Hola eklentisiyle engellenmiş web sitelerine girebilirsiniz. Media download düğmesi ise YouTube videolarını bir tıkta indirmenize izin veriyor.

Orbitum

Orbitum, ekranın sol tarafındaki çubuk üzerinde Facebook haber kaynağınızı gösteriyor. Tarayıcının, artık geliştirilmeyen Rockmelt'in yanına yaklaşmadığını söylememiz gerekiyor. Orbitum'un başka bir özelliği, sekmeleri "önerilen", "yeni kapatılan" ve "kategoriler" olarak tek sayfada gruplandırabilmesi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

chrome şifreleme problemini halletse eski gününe döner

Internet Explorer 10 yeterince hızlı. Hatta Windows 8'de Chrome'u da geçiyor. IE11'i kullananlar da oldukça güzel ve yenilikçi bir tarayıcı olduğunu, Windows 7'deki en hızlı tarayıcı olduğunu söylüyor. Chrome gibi tüm virüslerin bulaştığı, güvensiz tarayıcılara ne gerek var...

Peki ya Maxthon ?

@15 Kasım 2013 00:48 Maxthon chromium tabanlı değil.

@04 Eylül 2015 14:37 Artık chromium tabanlı ama portable sürümü hala değil

opera kendine has özellikleri olan ve çok fanatiği olan bir tarayıcıyken bugun geldigi nokta chromium tabanlı bir alternatif tarayıcı.Zaten bir sürü chromium tabanlı tarayıcı varken operayı bu hale düşürenler utansın.chorimum tabanlı olmadan önce her zaman kullanırdım ama artık kullanmıyorum.comodo'nun chromium tabanlı olan dragon ve firefox tabanlı olan ice drogan sürümlerini kullanıyorum ve tavsiyede ederim.comodo gerçekten iyi işler yapıyor tebrik ederim. sahibi turk olan comodo yada hakkettigi degeri vermeliyiz.Bu arada haberde comodo dragon'un varsayılan sayfa olarak yahoo'yu kullandıgı ve bunu değiştirmenin oldukça zor oldugu soylenmiş.Varsayılan sayfa yahoo bu doğru ama bu sayfayı değiştirmenin güç oldugu tamamen atmasyon bi haber olmuş.Çok kolayca değiştiriliyor lutfen haberi verirken biraz dikkat, saygılar...

opera tavsiye ederim

yandex var birde unutmamak lazım :)

40 yıllık operayı chrome altında tanıtıyorsunuz ya oda iyi.

@gcb1903 Artık chromium tabanlı oldu.

sadece iki harf ve iki sayı: IE 11...

Opera chromium tabanlı değildir sadece aynı motoru webkit i kulanıyorlar safari de bunu kulanıyor o da mı chromium :D güldürmeyin

@15 Kas 2013 04:14 When we first announced we were moving to Chromium-based development for all future Opera browser builds...opera tabiki chromium tabanlı.webkit motoru zaten safarinin.operada chromeda sanırım yakında webkiti bırakıp blink denilen motora geçecekler.çok bilmiş bi şekilde haberi yazanalrıda alaya almışsın ama ne yazdıgını kendin de bilmiyosun

@15 Kas 2013 04:14 buna kabullenememek denir :D aynı şeyler

Bende torch kullanıyorum tavsiye ederim :D ie 11 kadar hızlı ancak geniş bir eklenti desteği var. Burada anlatılmayan yan çubuk sistemlerinde var. Sağ ve soldan açılan çubuklar sayfayı hemencecik paylaşmanızı ve wiki gibi sayfalara erişiminizi kolaylaştırıyor. Ayrıca face özelleştiriciside var

Kalsın FF bana fazlasıyla yetiyor :p

profesyoneller firefox kulanır bunlar hep çakmalık yapıyolar

gençler heyecan yok opera chromium tabanlı oldu artık ;)

Maxthon deneyin derim. Dünyanın en hızlısı olduğunu idda edyor ve denedim en hızlısı. Kolay ve kullanışlı. Opera da sonraki favorim. Chrome kadar salak bir browser yok.

operada chorome eklentilerini kullanıyorsunuz eklenti problemı yok ve cok stabil,denemek için yükleyin sonra zaten silemezsiniz ...

yandex nerdeeeee. ismini bile duymadığım tarayıcıları yazmışsınız koskoca yandexi unutmuşsunuzz.

@15 Kas 2013 09:49 zaten duyulmayanları duyurmak için yazılan bir makale olduğu için yandex olmaya bilir değil mi ?

Maxthon tarayıcısını unutmuşsunuz. Şu anda Maxthon kullanıyorum. Sunduğu özellikler ve performansı mükemmel. Performans konusunda neredeyse hepsi birbiri ile aynı milisaniyelerin pekte önemli olduğunu düşünmüyorum. Fakat Maxthon o kadar çok kolaylık ve ek özellikler sunuyor ki daha kullanmaya 4 gün önce başladığım halde vazgeçilmez tarayıcım olduğunu söylemem gerek. Alternatif tarayıcı olarak Maxthon u eklemenizi öneririm tabi kullanmaya başlakdıktan sonra "alternatif" olacağı ne derece doğru hiç bilmiyorum :)

@15 Kas 2013 11:08 yalnız maxthon chromium tabanlı değil !!

Firefox varken gerisini hiç düşünmüyorum.Yandex'i de Google şirketinin yaptığı Chormium tabanlıları da önermem. Size saygısı olan bir tarayıcı istiyorsanız tabiki.

torch u çok beğendim

operada chrome'un eline geçtiya çok üzüldüm farklı bişeydi opera =(((((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir