Çalışanın korkulu rüyası: Mobbing

Özellikle gelişmiş ülkelerde son yıllarda yaygınlaşan mobbing, Türkiye'de de tanımlanmaya başlandı.

Mobbingin doğurduğu sonuçlar

Mobbingin doğurduğu sonuçlar

İşyerleri bu durumu gözardı eder veya bir çözüm getirmezse, mobbinge uğrayan kişi kendini iyice yalnız hisseder. İşyerine karşı güvenini kaybedeceği gibi kendine güvenini de kaybeder, endişe duygusu son haddini alır. Çalışan kişinin uğradığı bu kötü davranışlar çalışanın, üstünden olabileceği gibi çalışma arkadaşı ya da arkadaşları tarafından da uygulanabilir.

Her çalışan mobbinge maruz kalabilir ve her işyerinde mobbing olabilir. Mobbing kurbanları, işyerlerinde yaşadıkları bu duygusal tacizlerin sebebinin kendileri olmadığından emin olmalı, gerekiyorsa hukuki yolla haklarını savunmalıdırlar.

Yasemin ÖZDEMİR
Kurumsal İletişim Koordinatörü

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Mobbing günümüz iş dünyasında çalışanların arasında ki rekabet ortamı yada empati eksikliği sonucu oluşan psikolojik bezdirme,taciz süreci,Bu süreç kişinin motivasyonunu düşürdüğü gibi,ekip çalışması,örgüt kültürü gibi kavramları doğrudan etkilemektedir.
Aslında bu kavramların doğrudan işletmenin verimliliğine olan etkisinide göz önüne almak gerekir.

Mobbing iş dünyasında, özellikle büyük şirketlerce onlarca yıldır var. Sadece ingilizcesini bilmiyorduk. Kendini müdürün karşısında küfretmemek için zor tutan çok eleman tanıdım. İstifayı basıp gittiler...

ne yazıkki ülkemizde mevcut buna maruz kalan tanıklarımda var aralarında cok buyuk cekişmeler oluyor

Advis akademik danışmanlık firması sahibi Abdullah Apesteli Bu konuda çok uzmandır.Yaklasık bu sene içinde 5 çalışanına bağırıp çağırıp gece saat 12 lere kadar zorla çalıştırıp işten istifa etmelerine yardımcı olmustur.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Mobbingin doğurduğu sonuçlar
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir