Çift çekirdekli, çift işlemcili Quad FX

AMD 4x4 platformu Quad FX'i duyurdu. Ancak Intel gibi 4 çekirdek bir arada değil.

Dört çekirdekli sistemler savaşı AMD'nin, Intel'in dört çekirdekli işlemcisi Core 2 Extreme'e perşembe günü yanıt vermesi ile resmen başladı.

AMD'nin daha önce 2007 ortasında çıkarmayı planladığı 4 çekirdekli işlemcisi, Intel'in atakları nedeniyle planlanandan biraz daha erken çıkmak zorunda kaldı. Aslında AMD'nin yeni 4x4 platformu Quad FX ile dört çekirdekli işlemci ürettiği söylenemez. Çünkü AMD Intel gibi dört çekirdeği bir işlemciye sığdırmaktansa 2 adet AMD Athlon 64 FX serisi işlemciyi kullanmayı tercih etti.

Şimdilik sadece ASUS'un ürettiği nVdia chipsetli anakartın kullanılabildiği yeni sistem ile iki adet çift çekirdekli Athlon 64 FX serisi işlemci kullanıcılara 4 çekirdekli işlemci gücünü sağlamayı hedefliyor. Ancak Intel'e acele bir cevap vermek adına böyle bir yola başvuran AMD için herşeyin yolunda olduğu söylenemez. Öyleki iki işlemci soketi kullanan Quad FX platformunun avantajlarından Windows Vista'nın Home Edition işletim sisteminin yararlanamayacağı bu konuda ilk söylenenler arasında.

Quad Fx sistemlerde kullanılmayı bekleyen işlemciler ise şöyle. 2,6 Ghzlik FX-70, 2,8 Ghzlik FX-72 ve 3 Ghzlik FX-74. Henüz bir fiyat duyurulmamasına rağmen, Quad FX platformuna sahip olmak isteyen kullanıcılar bu konuda oldukça şikayetçi olacak gibi gözüküyor. Çünkü beklenen fiyatlar FX-74 işlemciler için $1000, FX-72 işlemciler için $800 ve FX-70 işlemciler için $600 civarında. Tabii anakartı da unutmamak lazım, anakart içinde yaklaşık $300'ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Son olarak AMD Quad FX platformu için bir diğer eleştiri konusu ise güç tüketimi olacak gibi gözüküyor. İki adet Athlon 64 FX işlemcinin kullanılacağı Quad FX platformlarında doğal olarak güç tüketimi de iki katına çıkacak. Tabii iki adet çift çekirdekli işlemcinin kullanılacağı Quad FX platformunun soğutma ve gürültü açısından da nasıl bir durum ortaya koyacağı akla gelen diğer sorulardan.

Erdal Satık

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çoklu işlemci mimarileri 200 li yıllardan öncede meşhur dular hatta bunun derlerini verdim ama o zamanlar çoklu işlemciler arası birlikte işlem performans oranları istendiği gibi sağlanamamıştı amd nin bu teknolojik yaplaşımında neleri göze aldığını bilemiyorum ama inşallah geçmişin sorunlarını tekrar günümüze taşımaz. Yoksa tekrar yeni bir dizayn yapmak zorunda kalabilir. Büyük bir ihtimallede tek işlemci minarisine dönecektir fakat 2 işlemci arasındaki uyum %90 ları geçmişse veya işlemler ayrı ayrı işlemcide çalışacak tarzda ise (bunu tabiki işletim sisteminin desteklemesi gerekir...) tek işlemcinin içindeki çoklu işlemcilerden daha fazla verim alabilir tabiki enerji sarfiyatı hariç... MSc.Mehmet Keçeci

Çoklu işlemci mimarisine şundan döndüler. Teknolojiyi nonolaya nanolaya ortada atom kalmadı :) sonuçta da 3 Ghz civarında çuvalladılar daha ileri geçemediler. Sonuçta bir transistöe için PNP yada NPN yapabilseler dahi 3 atom lazım. Daha küçülemeyip ısınma ve hız sorunu yaşamaya başladılar. AMD frekans hikaye saniyede yapılan işlem sayısı önemli deyip aynı anda yapılacak işlem sayısını artıracak yola saptı. İşe de yaradı 2 Ghz le 3Ghzlik işlemciden daha hızlı program çalıştırma yolu bulmuş oldu İntel de bu duruma çekirdekle daldı :)

Şimdi iki yol var biri yorumlarımdan birinde alay ettiğim 2 yetmez 4 4te yetmez 16 çekirdek dönemi ki nereye gider bilmem.

ikincisi micro işlemci mimarisinde yeni materyal kullanımı. Sonuçta ne kullanırsa kullansın orada da ışık hızına takılacak :)

Yani çok işi az zamanda yapmak için çok adam lazım prensibiyle bol işlemcili günler bizi bekliyor. :) gibi

Anakartın üstünde büyük bi kablo karmaşası var. üstelik iki ayrı işlemcinin daha çok güç ve para gerektireceği düşünülürse intel daha cazip gözüküyor.

amd neden böyle yaptı cunku 65 mn ye gecemedı ah bir geçebilse daha iyi olacak ama sadece 65 nm geçmek yetmiyor yeni termal yapı ve yeni teknolojide eklemek zorunda amd hastası olmak farklı ama amd bizi üzmese daha iyi olur kuruwa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir