Wikipedia'da çifte standart

Özgür ansiklopedi Vikipedi'nin İngilizce sürümünde Ermeni soykırımı bölümü değiştirilemiyor.

Site kendi prensiplerini çiğniyor

Site kendi prensiplerini çiğniyor

Sitenin temel prensibinin, her hangi bir konuyla ilgili internet kullanıcılarına bilgi ekleme, çıkarma ve düzeltme olanağı sunması olduğunu anlatan Eğilmez, sitenin İngilizce servisine giren milyonlarca insanın Ermeni meselesi hakkında tamamen yanlış bilgilendirildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: "Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan site, kullanıcılarına her konuyla ilgili bilgi ekleme, çıkarma veya düzeltme imkanı sağlarken, Ermeni yalanlarının yer aldığı konu başlıklarında bu imkanı sunmuyor. Ermeni yalanlarına düzeltme veya ekleme yapamıyorsunuz. Site sadece Ermeni diasporasının tezlerini kullanıcılarına sunuyor. Bu, Türk milletine karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır."

Destek bekliyoruz

Sitenin bu haksızlığına karşı elektronik posta kampanyası başlattıklarını açıklayan Eğilmez, "Ermeni yalanlarının yer aldığı maddelere düzeltme hakkı verilmemesini protesto etmek için sitenin editörlerinin (wikien-l@lists.wikimedia.org) adresine mektup göndermeye başladık. Vatandaşlarımızın da bu konuda bize destek vermelerini istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: A.A.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Wiki'den beklemezdim bunu!
Gözümden düştün wiki!
Yazıklar olsun wiki!

bende beklemezdim.ya bu internet ortamında tarafsız be dünya siyasetinden arındırılışmış bir yer bulamayacak mıyız?yazık...

aynen gözden düştü türkün türkten başka dostu yok

maili vermişler hoş güzelde ingilzice bilmeyenler için birde metin yapsalarmış onu yapıştırır gönderirdik yani

Ne denilebilinirki wikiden hakikaten hiç beklenmeyecek bir davranış. Bundan sonra biz o sitedeki bilgilere nasıl inanalim? Guven kaybetmek cok kolay. Wikinn bir an önce hatasını telafi etmesi ve ayrıca bir özür yazısı dilemesi lazım. Hoş artık iş işten geçmiştir...

Bu ilk mi sanki!!!

yazıklar olsun viki. sayfada hitlerin yahudi soykırımında osmanlıdan etkilendiği tarzı iğrenç iddialar gözüme çarptı. en kısa zamanda bunların kaldırılmaması, hatta karşılığında büyük bir özür dilenmemesi durumunda bizim için fazla seçenek kalmayacaktır.

ben beklerdim wikiden böyle birşey. bu ilk değil benzer örnekleride var.. asıl canımı sıkan konu ise neden yaptırım yokta serzeniş var.. wikiyide kapatirlar yakında xD kazancı ne ? sonucta onlar orda.. bu SÖZDE ermeni durumlar orda kalmaya ve diğer ülkelerin cahil veya aydın kişileri okumaya devam edecek. Biz Türkler zaten neyin ne olduğunu biliyoruz. amacın insanların bizi nasıl tanıdığı olmalı. kapatmalar yerine yaptırımlar gerekli bence..

Wiki bunu yapıyor tamam.. Ya içimizdeki ermeniler.. 3 aydır wiki nini türkçe versiyonunda bir siyasal islamcı inatla meselenin önde gelen isimlerinden Talat Paşa' nın aslında mason oldugunu iddia ediyor inatla.. Konunun ingilizce versiyonu hayatından cok ermeni soykırım iddialarıoyla dolu, ama türkçe versiyonunda mason oldugunu iddia etmeye çalışanların onu öldüren ermeniden ne farkı var Allah aşkına.. İlgilenen tr vikide sayfanın geçmişini inceleyebilir. İnsan şunları söylemeden edemiyor TÜRK'E TÜRK'TEN BAŞKA YOKTUR DOST NİMET..

"Domuzdan Post Kafirden Dost Olmaz" atanalar ne güzelde söylemiş.ne bekliyoruz ki viki kimin elinde kimin kontrolünde oldugu malum.hiç şaşırmadım devlet olarak cok ciddi lobiler yapmamız lazım dünyanın dört bir yanında...

porno sitesini hackleyen grubun bu konuda da çalışması lazım...

Az önce, makalede beirtilen,bu meymenetsiz adamların,eposta adresine aşağıdaki protesto mektubunu yolladım. Arkadaşlarımı da benzeri şeyler karalayıp kendilerince bu protestoya katkı vermelerini rica ederim.Saygılar.Turhan.

Bunu söylemişti zaten wikinin patronu buraya geldiğinde.Yani en azından ima etmişti. Bunlar böyle işte kardeşim Türkler olunca söz konusu her yol mübah.
Tek yapabileceğimiz protesto.
Herkez kendi çapında birşeyler yapsın lütfen.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Site kendi prensiplerini çiğniyor
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir