Çığır açan 10 işletim sistemi

CHIP Online, tarihe damgasını vuran en önemli 10 işletim sistemini bir araya getirdi.

  • Selim Öztürk
Çığır açan 10 işletim sistemi
Microsoft'un yıllar önce kullanıcılarına sunduğu Windows 3.1 işletim sistemi.

İşletim sistemleri, aslında 30 seneye dayanan bir geçmişe sahip. Bugün bilgisayar ve telefonlarımızda kullandığımız işletim sistemlerinin aksine çok daha farklı amaçlarla geliştirilen ilk işletim sistemleri, bugünkü sürümleriyle karşılaştırıldıklarında kullanıcılara nispeten birçok opsiyonu sunamıyordu.

Ancak günümüzde kullanılan işletim sistemleri artık olabildiğince çeşitlendiği gibi, yine de Microsoft tekeli hala bu pazarda kırılamadı. Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin bir numaralı ismi olan Windows serisi, aslında doğduğu günden bu yana oldukça fazla yol kat etti.

Şimdi geçmiş zamanda kısa bir yolculuğa hazır olun; zira CHIP Online, gelmiş geçmiş en önemli 10 işletim sistemini bir araya getirdi. İşte işletim sistemlerinin dünü ve bugünü...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Kullanılabilir kullanıcı dostu ilk işletim sistemi bana kalırsa windows 95'di.

Ticari kaygıdan ziyade bir güç gösterisi olan Widows 95 ile Microsoft bugün adından söz ettirebiliyor.

Windows 98, Windows Millenium ve Windows 2000 ile fazlaca eleştirilen şirket en sonunda belkide kendisinin bile tahmin edemiyeceği kadar başarılı bir işletim sistemini dünya ile paylaştı.

Bu kadar başarılı olması ile hackerların iştahını fazlasıyla kabartan, yama üstüne yama yiyen ve Microsoft'un her defasında fişini çekmekten vaz geçtiği bu işletim sistemi Windows Xp'den başkası değildi.

Şu anda Asus Eee pc'imde sp3 versiyonu var ve iyi ki varsın Xp diyorum.

Bu başarılı işletim sistemi ile istediğini elde eden Microsoft yine eskiden edindiği tecrübelerden ders almamış olacak ki Vista işletim sistemi ile herkesi hayal kırıklığına uğrattı.

Sp1 ile bir nebze nefes alan Vista kullanıcıları bunun için 1 sene beklemek zorunda kaldılar.

Umarım Windows 7 daha fazla kullanıcı dostu olur !

Max_Real Qnx

Çığır açan tek bir işletim sistemi vardır oda linuxtur.

bencede kesinlikle "win nt 3.1"
ve windows 2000 NT

hehe bu kadar taraflı bir yaı yazılamaz masaüstünü ilk kulanan firma apple firmasıdır sonra diğer taklitçi firmalar kopyalamıştır fakat mac için 1 tane bile resim yada anlatım yok saçma bu mesajım büyük olasılıkla yayınlanmaaycak ama ben genede yazayım okuyan anlasın

verdiğiniz bilgiler cok guzelll halal olsunn

lütfen bende öğrenmek mek istiyorum. arkadaşlar vista işletim sis
teminde ne gibi bir program kullandığınızı merak ediyorum çıktığından belli kullanıyorum kaydedlip önemsenicek sorun görmedim hatta xpi ile sorunum çok oldu grafik programlarında ve oyun larda aynı programları viistada kullanıyorum birsorun yaşamıyorum vistanız lisans lı ise sorun yaşamaz sınız siz belkide donanım sorunlarınızı vista sorunu olarak görüyorsanız motor ve şanjumanınızı değiştirin

çok güzel olmuş

elinize sağlık

bu site çok iyi olmuş ama eksikler var

işletim sistemlerinde ms-dos veya windows7 yok

Sen de yorum yaz