Cihazınızdaki verileri güvenle silmenin yolu!

Tablet veya cep telefonunuzdaki verileri güvenli bir biçimde silmenin yollarını açıklıyoruz!

  • H. Hüseyin Öztürk
Cihazınızdaki verileri güvenle silmenin yolu!

Tablet ve cep telefonlarındaki sistemi sıfırlama fonksiyonu, cihazınızı tamamen temizlemek için çok yüzeysel. Bellekte bulunan fotoğraflar, banka bilgileri, giriş bilgileri ve bağlantılar, üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Özellikle cihazınızı satmak istediğiniz durumlarda, verilerinizi güvenli bir şekilde silmek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda tablet ve akıllı telefonlarınızı nasıl güvenli bir şekilde temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Fabrika ayarlarına sıfırlamak güvenli değil

Örnek verecek olursak, Google'ın Android işletim sistemini kullanan bir cep telefonunu veya tableti sıfırladığınızda, sadece dahili depolamadaki veriler siliniyor. Geriye kalan veriler tamamen el değmemiş bir şekilde duruyor. Deneyimli bir kullanıcı, sıfırlanmış bir cihazdaki verileri rahatlıkla geri getirebilir.

Verileri nasıl koruyabiliriz?

Sonraki sayfalarımızda, ayrı ayrı Android, Apple cihazlarında ve Windows Phone'larda neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Son olarak da microSD kartınızı nasıl iyi bir şekilde formatlayabileceğinizi açıklayacağız.

Android cihazı temizlemek

Verileri şifrelemek

Aslında Android işletim sistemini kullanan bir cihazda verilerinizi korumak hiç de zor değil. Cihazınızı sıfırlamadan önce, ayarlardan belleği şifreleyebilirsiniz. Zaten bulunan ayarlardan yaptığınız bu şifreleme yöntemi, veri şifrelemesini ekran kilit şifrenize dayanarak oluşturuyor. Yani ekran kilit şifreniz ne kadar uzunsa, verileriniz o kadar güvende oluyor.

Telefonunuzun güvenlik ayarlarından bunu yapmak oldukça kolay. Şifrelemeyi başlatmanız için telefonunuzun şarjlı ve şarja takılı olması gerekiyor. Belleğinizin büyüklüğüne göre iki saate kadar sürebiliyor. Yalnız bu şifreleme işleminin microSD kart için geçerli olmadığını belirtmeliyiz. Yani cihazınızı satmadan önce, microSD kartı çıkarmalısınız.

Şimdi her şeyi silebilirsiniz

Bundan sonra yapmanız gereken, telefonunuzu sıfırlamak. Zaten şifrelenmiş olan veriler silindiğinde geri getirilmesi mümkün olmayacak.

Tüm belleğin üzerine yazın

Şimdi içi boş olan cep telefonunuzu yeniden açtığınızda, maksimum güvenlik için yapılması gereken son şey tüm belleğin üzerine yazarak verilerin geri getirilmesini tamamen imkansız hale getirmek. Bunun için yapabileceğiniz en kolay şey, telefonu video kaydeden ve kamerası masaya bakacak şekilde, belleği bitene kadar kayıtta bırakmak. Duruma göre kaydı birkaç defa tekrar başlatmanız gerekebilir, çünkü bazı cep telefonları belli bir süreden sonra kaydı kendi kendine durdurabiliyor.

iPhone ve iPad'leri sıfırlama

Apple kullanıcıları cihazlarını sıfırlama konusunda daha şanslı, çünkü iOS cihazların kendi sıfırlama fonksiyonları tüm verileri güvenli bir şekilde siliyor.

iOS'da veri şifreleme

Apple, iPhone 3GS ve iPad'den beri özel bir güvenlik çipi kullanıyor ve bu sayede cihazdaki tüm veriler otomatik olarak şifreleniyor. Bu şifrelemeden faydalanmak için bir kilit ekran şifresi kullanmanız yeterli.

Daha eski iPhone'larda sıfırlama

Daha eski iPhone'lar da sıfırlama ile güvenli bir şekilde temizlenebiliyor. Yalnız tüm bellek alanının üzerine yazıldığı için, işlem iki saate kadar sürebiliyor.

Windows Phone 8'i sıfırlama!

Windows Phone'lar da bir sıfırlama fonksiyonuna sahip ve tıpkı Android'deki gibi, tüm belleği güvenli olarak temizlemiyor. Kötü niyetli bir kullanıcı sıfırlamadan sonra da verilerinizi ele geçirebilir.

Verilerinizi güvenli şekilde silmenin yolu

Verilerinizin geri getirilmesini engellemek için, tüm belleğin üzerine rastgele veri yazabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu ise yine video uygulamasını kullanmak.

Önce Windows Phone'unuzu sıfırlayın, sonra tekrar kurulum aşamasına geldiğinizde, sadece en zorunlu bilgileri girin. Şimdi kamera uygulamasını video kaydeder şekilde masanın üstüne bırakıp, tüm alanın üzerine yazmasını bekleyebilirsiniz.

Standart kullanıcılar için şifreleme yok

Kamera uygulaması maalesef sadece medya kısmına yazıyor ve sistem kısmındaki veriye dokunmuyor. Bunları korumak için, şifrelemelisiniz. Ve ne yazık ki şifrelemeyi sadece business kullanıcıları yapabiliyor.

MicroSD kartınızı formatlayın

Bir MicroSD kartı kullanıyorsanız ve onu da satmak istiyorsanız, içeriğini güvenli bir şekilde silmelisiniz.

Windows ile formatlayın

Bellek kartları, çok yaygın FAT32 sistemini kullanıyor ve bilgisayarınıza bağladığınızda normal bir sabit disk veya usb bellek gibi içeriğini görüntüleyebiliyorsunuz. Bir USB kart okuyucusu ve microSD kart dönüştürücüsü ile kartı PC'nize bağlayabilirsiniz. Laptop'unuz bir SD kart okuyucuya da sahip olabilir.

PC'nize kartı bağladıktan sonra, "Bilgisayarım" ın altında ayrı bir sürücü olarak görünecek. Sağ tıklayıp, "biçimlendir..." seçeneğini seçin. Ama doğru sürücüyü seçtiğinizden kesinlikle emin olmalısınız. Şimdi, "hızlı biçimlendir" in seçeneğini kaldırdıktan sonra, biçimlendirmeyi başlatabilirsiniz. Uzun biçimlendirme modunda, tüm sektörlerdeki veriler üzerine yeniden yazılarak, ve geri getirilemeyecek şekilde silinecek. Bundan sonra kartınızı gönül rahatlığıyla satabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sağol kardeşim

Kardeşim madem faydan dokunacaksa neden sonra açıklarız diye uğraştırıorsun

Micro SD kartları geri dönüşemeyecek şekilde temzlemek için bence ccleaner ile formatlayın...

benim zamanım kıymetli arkadaş bunları bu sürede yapacağıma telefonu ozon suyunda 1dk. bekletirim oldu bitti.. şaka bi yana eğer 2.ele veriyorsanız telefonu format manyağı yapın derim.. anlayan anladı

Gayet Güzel

video kayıt özelliği çok basit, ama etkili.

bu son adımı anlamadım videoyu neden kaydedeyiyoruz telefona hiçbişe yüklemiyecez mi

recovery modda verilerin temizlenmesinden sonra video çekme olayı yapılabilir mantıklı ugrastırmaz.

Video kaydedip hafizayi doldurarak, eski silinen verilerin uzerine yazilmadi saglanacak. Bu sayede silinen eski verilere ulasilmadi engellenecek.

yani telefon hafızasındaki silinmiş bilgiler geri getirilemiyor mu

iPad Leri En fazla kaçkez sıfırlayabiliriz

İthalatçı firma garantili mal, kliksadan 11.07.2015 tarihinde aldığım Lg3 D855 32GB Titan telf.num 4.5G LTE, hatta 4G LTE bile yüklü olmadığından yeni sisteme geçemedim. Böyle olunca mobil iletişimin verdiği yeni imkanlardan yararlanamıyorum. Kliksa servis garantisi fonotel derken, servis yazılım güncellemesi için tlf.nu istiyor. Ayıplı mal almadım, Türkiyedeki Lg sahipleri böyle bir konudan muzdaripmi, onların tlf.ları kendiliğinden güncellendi. Sözün özü ithalatçı firma garantili sorun demek.

benim anlamadığım tüm belleğin üzerine yazmak nasıl oluyor yani dahili hafızayamı yazılacak

Hocam benim telefon var samsung galaxy alpha g850f lcd ekranı kırılmış içindeki tüm verileri nasıl silebilirim (görüntü gelmiyor) satmayı düşünüyorum

Sen de yorum yaz