Web hizmetlerinden çıkış yapmanız gerekli mi?

Facebook, Gmail gibi web hizmetlerinden her seferinde çıkış yapmanız gerekli mi?

  • Zeynel A. Öztürk

Tüm gün açık kalması gerekiyorsa: Çıkış yapmayın

Tüm gün açık kalması gerekiyorsa: Çıkış yapmayın

Tüm gün açık kalması gerekiyorsa: Çıkış yapmayın

Facebook, e-posta gibi tüm gün hızla erişmeniz gereken hizmetlerden çıkış yapmayarak zamandan kazanabilirsiniz - tabi ki kendi özel ağınızda (veya iş ağında) olmanız kaydıyla. Bilgisayarınızın başından kalktığınızda onu kilitleyin veya mümkünse ofisinizin kapısını kilitleyin.

HTTP temel oturum açma kullanan uygulamalar: Çıkış yapın ve tüm sekmeleri kapatın

Bir web uygulamasında temel oturum açma yöntemiyle giriş yaptığınızda tarayıcınız, parolanızı önbelleğe alır ve her istek sırasında onu gönderir. Tarayıcının temel oturum açma mekanizması, oturum konseptine sahip değildir. Çıkış yapmanızın da bir faydası yoktur. Parolayı silmenin tek yolu, onu web tarayıcınızdan temizlemektir, bu ise web tarayıcınızı tamamen kapatarak olur.

Hassas uygulamalar kullanıyorsanız: Her zaman çıkış yapın ve tüm sekmeleri kapatın

Bilgisayarınızı kilitlemek işe yarayabilir ancak yine de bu tür hizmetlerden çıkış yapın. Hassas hizmetler, HTTPS, IDS, zaman aşımı gibi farklı yöntemlerle cookie hırsızlığını engellemeye çalışırlar. Dolayısıyla güvenli bir web hizmetinde cookie hırsızlığı söz konusu olmamalıdır.

Cross Site Request Forgery (CSRF) ise göz ardı etmemeniz gereken bir tehdit. Örneğin bir sekmede banka hesabınız açıkken, diğer bir sekmede şüpheli bir web sitesinde dolaşıyorsanız, bu saldırıya maruz kalabilirsiniz. CSRF saldırılarına tüm bankalar açık olmasa da, hala ona karşı savunmasız olanlar var. Bu yüzden banka hesabınızla işiniz bittiğinde sekmeyi kapatmakla yetinmeyin, şüpheli bir web sitesini yeni bir sekmede açmadan önce çıkış yapın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için güzel bir makale olmuş.

bilgisayar seninse gerek yok askıya alman yeter...

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Tüm gün açık kalması gerekiyorsa: Çıkış yapmayın
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir