Çin'de Apple ürünleri nasıl satılır?

Çin halkı, Apple ürünlerini doğrudan firmadan almaktansa bambaşka bir yola başvuruyorlar...

  • Gökay Özbudak
Hong Kong'dan ürün akıyor!
Kaynağı Hong Kong...

Apple, Çin'de açtığı ikinci mağazasıyla beraber halka daha iyi bir hizmet ve Apple ürünlerine daha rahat ulaşma imkanı sağlamayı umuyor. Firma, Çin'deki ilk mağazasını Pekin'de 2008 yılında açmıştı.

Çin'de satılan Apple ürünlerinin çoğu ise Hong Kong'dan geliyor. Hong Kong'da vergilerden dolayı daha az bir parayla satılan iPad ve iPhone gibi ürünlerin üzerine bir miktar daha para koyup Çin'de satanlar, bu işten oldukça kar ettiklerini söylüyorlar. Örneğin 500 dolara Hong Kong'dan alınacak olan bir iPad'in Çin'deki satış fiyatının 634 dolar olması bekleniyor.

Apple, Çin'de bu olayın önüne geçmek için daha fazla mağaza açacağını söylese de insanların Hong Kong'dan gelen ürünlere daha çok ilgi göstermesinin bir başka nedeni de, ürünlerin kilitli olmamaları ve orada yaşayan kullanıcılar tarafından daha rahat kullanabilir olmaları.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

satmaz hem çin malı daha ucuz hemde çin siyasi görüşü yüzünden ve birazda elma var diye kazıklanıyoruz gibime geliyor :D

artık türkiye ye getirilen kaçak ürünler abd li değil,çinli olur :D

En azından bizdeki gibi 500 dolarlık ürün 1500 dolar olmuyor. Çinliler ona şükretsin.

valla çin gib değil ama bende hep yurt dışından alıyorum veya doğubank ne biliyim spotcu mu diolar nediyolarsa oralardan alıyorum herşeyi türkiyede resmi marketlerden birşey almak mümkün değil batarsın!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play