Çin'de bir kullanıcı daha çarpıldı

Geçen hafta, iPhone'u şarda kullanan kadına elektrik çarpmasının ardından bir vukuat daha yaşandı!

  • Cem Şancı
iPhone'da bir elektrik kaçağı vakası daha!

Geçen hafta Çin'de, şarja takılı olan iPhone'una arama geldiğinde telefonu açmak isterken elektrik akımına kapılarak ölen kadından sonra bu hafta yine Çin'de bir adam daha şarja takılı iPhone'unu eline alınca akıma kapılarak komaya girdi.

Wu Jian Tong isimli 30 yaşındaki adam, ağır bir elektrik şoku yaşarken telefonu prizden çıkarmayı başarıp son gücüyle yardım çağırmayı başarınca derhal hastaneye kaldırıldı. Ambülansta kalbi duran adamın hayatını ambülans personeli kurtardı. Yeniden hayata döndürülena adam şu anda hastanede ve komada tutuluyor.

Apple sorunun "yan sanayi" ürünlerden kaynaklandığını ve yeterli denetim yapılmadan üretilen bu şarj cihazlarının kalitesiz malzemelerden üretildiği için kısa sürede deforme olduğunu açıkladı. Apple ayrıca, konu hakkında bir soruşturma başlatıp, güvenlik önlemlerinin arttırılması için neler yapılabileceğini araştırdıklarını da vurguladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

seri katil Apple bu kez hedefi kaçırmış...

o amerikan tipi saçma sapan adaptörler yüzünden oluyordur. ne o öyle kocaman çivi gibi iki çubuk takılı ucunda prizden çıkartırken parmağının ucunun değmesi o kadar muhtemel ki. ama avrupa tipi prizlerde adaptörün uçlarının yalnızca elektrik ileten uçları açıkta, gerisi izoleli bu yüzden parmağınızın deyip de elektrik çarpması gibi bir durum söz konusu değil. bence sanayi bakanlığının amerikan tipi prizlerin dönüştürücü kullanılarak kutulara yerleştirilen adaptörlerini ülkeye sokmamalı. bir çok ithal elektronik üründe karşımız çıkan amerikan prizden dönüştürücü vasıtasıyla "uydurulmuş" prizler aslında tehlike saçıyor.

@23 Tem 2013 21:16 amerikan tipi olmasıyla ilgili olmayabilir. farkettiysen ikisinde de çakma adaptör kullanılmış..

Olayların hep Çin'de olması acaba ordaki elektrik sisteminde bir sorun olduğuna işaret olamaz mı? Gerçi sadece iPhone da oluyor bu durum ama belki de her iki tarafında ortak olduğu bir sorundan dolayıdır. Çünkü dünyanın diğer yerlerinde de telefonu bu şekilde kullanan insanlar var.

Yeniden hayata döndürülena adam şu anda hastanede ve ( komada ) tutuluyor. Niyekine?

o kadar para sayıyorsunuz bari gidip saülam bişey alın nokia nın hiç patladığını elektrik attıp adam çarptığını duydunuzmu gerçi funboylar hep zombide anlamazlar arada böyle insanlar çıkıyor çarpılıp ayılıyolar

@24 Tem 2013 00:50 Canımın içi her telefonu şarjdayken kullanmak konuşmak zaten zararlı, cahil olmayın.

@24 Tem 2013 01:38 Ne alaka ben çoğu zaman şarja takılı konuşurum ve bu güne kadarda hiç birşey olmadı :b Ve bugüne kadar hep NOKİA kullanmışımdır ;)

Yıllardır Nokia kullanıyorum. Şu anda Nokia Lumia 820 var. 1020 Gelsin onu alıcam. Ve hayatımda hiç bir telefonum çarpmayı,patlamayı,erimeyi veya çatlamayı bırakın bozulmadı.

Çakma makma arkadaş, ben samsungumda kameramın adaptörünü bile kullanıyorum birşey olmuyor. Bir şarj cihazına 120 lira isteyen paragöz bir firma var iken, insanlar gidip 2000 küsür lira verdikleri telefonun şarjı arzalanınca gidip çakmasını alıyorlar. Bir telefonu şarj edebilmek bu kadar zor mudur? İlle 120 lira vermezseniz geberip gidersiniz mi demek gerekiyor? Kimse kalkıp burada Ifunboy culuk yapmasın. Bariz hatalı ve ölüm saçan bir telefon. Çinde gerçekleşmesi tamamen tesadüf milyarlarca insan olunca olasılık artıyor tabikide.

@24 Tem 2013 07:50 Bugün yeni çıkan her amiral gemisi telefonların ve aynı zamanda orjinal yan ürünlerininde fiyatı apple dan farklı değil. Kalitesiz bir şarj cihazı düşürmesi gereken gerilimi ve akımı düşürmez ise bunu değil iphone'a o şarj cihazının ucunu tencereye taksanız bile çarpılırsınız. Sonuçta iphone veya başkasıda elektrik ileten elektronik kartlara ve şasiyi oluşturan küçük veya büyük metal çervelere sahip. Buda haberde bahsedilen olaylara davetiye çıkartıyor zaten.

@24 Tem 2013 12:04 En azından batarya çevresini akımı kesecek kauçuk bir malzemeyle veya en azından dış çerçeve etrafını bu şekilde kaplayacak kadar aklı olmayan bir firma, gidipte metal kasa telefon yaparsa ne diyim yani. 2000 lira ver git çarpıl öl komik gerçekten. Samsung şarj cihazları amiralde olsa teknede olsa bütün android cihazlarında aynı ve 120 liraya hiç şarj aleti görmedim. Iphone 'un savunulacak bir tarafı yok.

@24 Tem 2013 13:09 Zamanında ericsson'a metal kasalı diye hava atan tipler apple a laf sokuyor bakıyorumda.

epıl zaten her yeni üründe türkleri "aşırı fahiş fiyat ile" çarpıyor. epılın çarpması yeni değil anlayacağınız en azından türkler için.

ya bu kadınlar nasıl kullanıyor şu telefonları şarz cihazını takacağı yeri karıştırmış heralde :D

En büyük sorun Apple nin kullandığı girişler onlardan herkes gibi evrensel giriş olan micro usb girişine geçseler insanlar en azından ortamdaki diğer cihazların şarjlarını kullanabilirler bu kadar insanları sömürmeye dayalı bir sistemin kullanılması insanı gerçekten çok rahatsız ediyor hele ki şu iphone 5 in sim olayına daha da deli oluyorum. Adam telefonunu değişicinde gidip mecburen yeni sim alıyor ya da aparat kullanmak zorunda kalıyor. Adamlarda kısaca İngiliz zihniyeti var ve biz soldan değilde direksiyonu sağdan yaparız misali...!

@AdminAbi Beğenmiyorsan almassın bu kadar basit

arkadaşlar bırakın bu samsung apple ayaklarını ya herhangi bi firma kendinizin olsa sizde istemezsiniz ürünün çakma çıkıp satılmasını adamlar para kazanıyo bu işten oyun oynamıyo şu an bi telefona 2000tl den kaçınmayıp alan biri zaten 120tl şarj aletine her türlü verir öyle bi anlatıyorsunuz ki sanki iphone alan biri bir dilim ekmeğe muhtaç ama gidip 2000tlye telefon alıyor bırakın bu işleri adamlar işini yapıyo

@24 Tem 2013 10:03 ben bir haberde fakir bir çocuğun bir böbreğini satıp iphone aldığını okumuştum. Artık ne kadar doğru bilmiyorum. Ama mantıken haklısın. Mesela bende ki cihazı 2. elden yeni çıkmıştı ozamanlar 2. el olmasına rağmen 700tl verdim. şuan şarj adaptörünün kablosunda sıkıntı var. Yeni almak istiyorum. Orjinal mi alsam almasam mı diye düşünüyordum. Ama bu haberlerden sonra orjinal alacağım.

Ya niye hep Çin'de oluyor. Orijinal olmayan ürünlerden dolayı sanki.

23:22 şemsiye mi tuttun?

kullanıcı gerzekse epıl ne yapsın....

Olaylar hep çinde oluyor. Malum o ucuz sahte sarj aletleri de oradan geliyor. Sahte sarj aleti sakin ola kullanmayin cidden cok tehlikeli

al bi androidli telefon sony hem şarj diye bi sorun yok şarj zaten standart her şarjı takabilirsin çarpılmasında

3 tane telefonum oldu ilki Samsung D-500' ün pili az gidiyordu ve yenisi aynı performansı sunuyordu 2. telefonumu aldım o da Samsung S5620 Monte' ydi onu da yanlışlıkla çamaşır makinesine montumla attım sigortadan dolayı aldığım fiyatın %50' sini ödediler onunla Samsung alacaktım yine ama cebime uygun olan modellerin yazılımları gerideydi o yüzden HTC One V aldım şuanlık bir sıkıntım yok bu iki Android amirallerinin cihazları gayet iyi Apple sadece iş yerimde Mac kullanıyorum o da gayet iyi işimi yapabilmeme yardımcı oluyor...

sahte şarz cihazıda neyin nesi zaten şarz cihazı telefonun yanında gelmiyor mu?

cahip Apple fanbotları bunada inanmaz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play