Çin de Youtube'a erişimi engelledi

Çin hükümeti, Tibet'de çıkan olaylar sonucu Youtube'a olan erişimi kestiğini açıkladı.

  • Selim Öztürk
Çin'de Youtube'a engel
Youtube'a girilmeye çalışıldığında Çinliler siyah bir ekranla karşılaşıyorlar.

Çin'deki internet kullanıcıları, Youtube'a Pazar gününden bu yana erişemiyor. Bu kararın alınmasında Tibet'te meydana gelen olaylarda protestoların artması ve Youtube'un bu amaçla kullanılması etkili oldu.

Youtube, aslında Çin'de şu ana kadar bir sorun olmamıştı ancak sözkonusu videoların sitede yayınlanmasından sonra protestocuların propaganda yapmalarına engel olmak amacıyla siteye erişim engellendi.

Çin'de kurulmuş olan 56.com, youku.com ve tudou.com gibi sitelerde bu tür videolar hiç eklenmemiş. Görünen o ki, Youtube dışında, Çin'i iyi bilen Çin tabanlı bu siteler, olacakları önceden kestirerek bu tür videoların siteye eklenmesine engel olmuşlar.

Çinli liderler, internet kullanımında pornografiyi azaltmak istiyor ve internetin sadece eğitim ve bilim adına kullanılması için halkı teşvik ediyor.

Çin'in devlet raporlarına göre bugün yaklaşık 210 milyon internet kullanıcısının olduğu sanılıyor. Ve yakın gelecekte bu sayının Amerikalı kullanıcıları geçmesi bekleniyor.

Chip Online'ın Yorumu: Youtube'un Türkiye'de kapatılmasından sonra şimdi de Çin'de benzer şekilde erişim kısıtlanıyor. Dünyada bu konuda yalnız olmadığımıza sevinelim mi üzülelim mi doğrusu bilemedik.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

youtube serverları rahatlamıştır Türkiye ve Çinin yasaklarından sonra

chip in yorumu' na : bence sevinelim :D

çünkü biz millet olarak bize karşı yapılan her şeye türk olduğumuz için ya da farklı olduğumuzdan dolayı yapıldığına inanmışız.buradaki olay bunla pek örneklemese de dahi bizim gibilerde varmış deyip içimizi rahatlatalım.:D

yasak mı... Aşılabilldigini herkes biliyor gidin google'a yazın yazın bi sürü cevap çıkıyor, aşın bunları

ii yapmışar

TAmam artık Youtube hayatının kullanıcısı kaybetti. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play