Çin'den Amerika'ya güvenlik tehdidi!

ABD, bu iki cep devini, ülke için büyük bir tehdit olarak gördüğünü resmen ilan etti!

Çin'den Amerika'ya güvenlik tehdidi!

Bugün yayınlanan bir ABD kongre raporu Çinli Telekom firmaları Huawei ve ZTE'nin ABD için potansiyel bir güvenlik tehdidi olduğunu iddia ediyor. Raporda, bu iki firmanın ABD'deki hiçbir firmayı satın almaması gerektiğinin altı çiziliyor. Bildiğimiz gibi, Huawei dünyanın en büyük ikinci Telekom cihazı üreticisi, ZTE ise beşinci sırada geliyor ve iki firma da batı pazarına açılmak için can atıyorlar.

Bu raporun iki firmanın da Çin hükümeti ve Çin ordusu ile sıkı bağlarının olması nedeniyle hazırlandığı tahmin ediliyor. Huawei'nin şu anki CEO'su Ren Zhengfei eskiden Çin ordusunda IT araştırma bölümünde çalışıyordu ve firma hala ordu ile ortak projelere imzalar atıyor. Sırf bu nedenle bir süre önce Avustralya'da büyük bir genişbant ihalesinden çıkartılmışlardı.

Huawei ve ZTE yetkilileri ise beklendiği üzere bu raporun tamamen taraflı olduğu ve piyasada haksız rekabet yarattığını, firmalarının herhangi bir ülke veya hükümet için bir tehdit teşkil etmediğini açıkladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

amerikada satılan her cihazda ordu fbı ve cıa kontrol ediyor yoksa ürünleri satmaya izinvermiyorlar özellikle iphone fbı cıa ordu için çalışıyor amerikada.

Bir gün gerçekten taşınabilicek kadar gücüm ve param olursa japonya ya da çin gibi bir ülkeye taşınıcam. Dünya üzerinde batı tarafından asimile olmayan hatta tam da aksine karşısında dimdik duran ülke sayısı çok az..

@ErsinEsk Japonya mı ABD karşısında dimdik duruyor, güldürme beni. Hepsi Amerikan özentisi ordusu bile yok çünkü amerika yasakladı. Biraz tarih öğrende ondan sonra dik duruştan bahset.

@ErsinEsk allahda seni güldürsün :)

Amerieka rakip istemiyor :) Bkz:Android

@10 Eki 2012 22:56 Android'de bir Amerikan yani Google'in sahip oldugu bir isletim sistemidir :)

Allah bilir o cihazların içinde neler var...

amerika paranoyak bir ülke.

ABD'nin kendi şirketleri dünya için tehlikeli, Iraktaki petrollere ne oldu ABD'li kimse lafını etmiyor, bütün dünya ülkelerine silah satan ve ülkelerde gizlice pilotsuz uçak uçuran babamın oğlu değil heralde

Telefon bahane Çinin durdurulamaz büyüyüşünden endişeli Amerika. Zaten cihazlardan değil şirketten korkuyorlar. Vaktinde Amerikalılar akıllılık ettiler; Japonya, Tayvan ve Güney Kore yi finanse edip bu günlere gelmelerine katkı sağladılar. Ama bir gün çin bunların hepsini yutabilir (o zamana kadar Hindistan büyük bir üretim merkezi olmuş olacak) çini dengede tutmak için batı ellerini kirletmiyor. Huaweinin amansız yükselişi karşısında rakip uzakdoğuda adamakıllı ucuz bir rakip olmayınca müdahale ettiler. Güzel tarafı HTC az da olsun nefes alacak. Huawei ülkemizde daha da ucuzlayacak.

dünyanın değişmez çöplüğü çin çin...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play