Çin'den yeni mobil işletim sistemi: China OS!

Android ve iOS'a isyan bayrağı açan dev ülke, şimdi kendi işletim sistemini yapıyor! İşte COS...

Çin'den yeni mobil işletim sistemi: China OS!
Android'e benzerliği çok

Batıda gizlilik ve gözetlenme konusunda olup bitenlerden endişe duyan Çin, yeni güvenlik odaklı mobil platformunu tanıttı. Chinese Academy of Sciences yardımıyla kurulan Liantong'un geliştirdiği China OS, akıllı ceplerde, tabletlerde, TV kutularında ve diğer ev eşyalarında çalışabiliyor.

Liantong, yaptığı açıklamada Çin'in Microsoft, Google ve Apple tarafından oluşturulan monopolden ve onların bilinen güvenlik açıklarınan uzak kalması gerektiğini söyledi. Firma, Windows XP'nin destek süresinin bitişini de dile getirerek yabancı firmalara güvenmenin zor olduğuna değindi. Çin'de devlet daireleri dahil Windows XP'nin kullanım oranı hala oldukça yüksek.

China OS, yapılan açıklamaya göre yüksek performanslı doğal uygulamaları, HTML5 ve isteğe bağlı Java Virtual Machine cihazlarını çalıştırabilen bir "tescilli" işletim sistemi olacak. İşletim sistemi çıktığında 100 bin uygulamayı çalıştırabiliyor halde olacak. Liatong, şu an Huawei ve Lenovo gibi üreticilerle ve mobil sağlayıcılarla China OS için bir ekosistem oluşturmak üzere ortaklık kurmaya çalışıyor.

İşletim sisteminin HTC One ve Butterfly üzerinde çalışan görüntüleri ise Engadget tarafından yayınlanmış bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

İsim koyarken milliyetçi davranmasalar olmazdı sankş

@17 Oca 2014 19:40 biz sanki aynısını yapmıyoruz herşeyde yapıyoz hemde

ayet gğzel bir hareket türkiyeden de bu gibi hareketleri bekliyoruz.

@17 Oca 2014 19:42 dostum türkiyenin pardusu ne alemde ? mobildede batırır emin ol . hiçbir teşvik yok. Türkiye yaparsa Cep telefonlarında vergi alınmasın ben kullanırım :)

Tamam çincilere gün doğdu.Çin mallarına toz kondurmayanlar var.Kutlama yaparlar artık.

@17 Oca 2014 19:42 teknoilah, farkında değilsin belki ama şu an -eğer varsa tabii- cebinde, masanda, evinde sehpa yada duvardaki elektronik eşyalalrın nerdeyse hepsi çinde üretildi. g

Çinlilerden korkulur. Adamlar haklı keşke bizim ülkemizde boş beleş şeylerle uğraşmayı bırakıp şöyle güzel adımlar atabilse.

Htc çinlilerle anlaştı artık sırtı yere gelmez

Bence en doğrusunu yapmislar. Amerikan NSA nin tüm dünyayi dinledigi ortaya çıkmisken, guvenlik ve gizlilik adina atilabilecek en iyi adım...

Android çakması işletim sistemi. Bununlada çin dinler amerikadan daha bilgi sahibi olmak için yaptığını anlamadık sanki.

çin en doğrusunu yaptı, darısı başımıza

telefona indirdiğimiz oyunlar şu bilgilere erişebiliyor. telefon rehberi, aram kayıtları, mesajlar vs. vs. biri gizlilik ve güvenlikten mi bahsetti? türkiye böyle bir yazılım yapsa nasıl olur acaba. malum telefon yaptılar ön yüzüne kamera diye 0,3 piksellik makera koydular. pardus u kullanmadık bile.

Türkiyede yapar !!! geriden...

bence de devlet bazı işleri yapmalı, herşeyi özel sektöre bırak doğru değil..

Youtube'da videosunu bulamadım. Bu işlerim sistemi nasılmış bi bakalım link var mı?

çin malından ne hayır gelmiş ki ?

Videosunu izlerseniz makyajlı androidden başka bir şey olmadığını anlarsınız .

bu sefer çin güldürdü :=)

Biz yıllarca Pardus'u yapamadık, yapamadığımız gibi bir de batırıp yok ettik, adamlar ise şipşak kendini MAC sanan işletim sistemini yaptılar.

Yorum yazanlar burdan yazıyorum, sizlerin sayesinde Türkiye saten kalkınmaz, sadece batar malesef.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir