Çin, DuckDuckGo'yu engelledi!

Çıkarları için dev siteleri engellemekten çekinmeyen Çin, gizlilik odaklı bu siteyi de sansürledi!

DuckDuckGo, Çin'de engellendi!

Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo, Çin'in büyük güvenlik duvarının arkasına atılan web sitelerinin arasına eklendi.

DuckDuckGo'nun kurucusu ve CEO'su Gabriel Weinberg, engellemenin gerçekleştiğini Tech In Asia'ya yaptığı açıklamada doğruladı ve bu engellemenin birkaç hafta önce başladığına inandığını söyledi. Weinberg, ülkenin internet sansürüne niye takıldığını ise tam olarak bilmediğini söyledi.

Yasaklanan siteleri izleyen Great Fire, duckduckgo.com'un gerçekten de 4 Eylül'de engellenmeye başladığını gösteriyor. Sitenin raporu, DuckDuckGo'ya erişimin hala engellenmiş olduğunu göstermekte.

DuckDuckGo, son 18 ayda iyi bir performans göstermiş, 2013'ü 1 milyarın üzerinde aramayla kapatmayı başarmıştı. Site, her ay 100 milyar arama sorgusuna cevap veren Google'ın elbette çok gerisinde, ancak gizliliğe önem verenler için yerini sağlamlaştırmış durumda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Çin, Google kullanmaya devam edip hem devletin, hem de halkının gizliliğini tam bir tehlikeye atmak istiyorsa sorun yok... (Çin'e olan saygı seviyem, şu anda eksilere düşmüş durumda.)

@22 Eyl 2014 17:09 Çinliler Google kullanmıyor, coğu kendi arama motoru olan Baidu.com ı kullanıyor.

Cin halk Cumhuriyeti adı bu mu gerçekten ben son sözcüğü hak etmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir