Çin'in bilinmeyen gücü: Baidu

Çin'in en büyük internet devi, şimdi de gözünü batıya dikti! İşte Baidu ve özel yazılımları!

Çin'in bilinmeyen gücü: Baidu

Ülkemizde "Baidu" adını duymuş olan, ne anlama geldiğini bilen çok az insan vardır. Ama dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de internete işi düşen herkes onun adını ezbere bilir. İnternet denince bizim aklımıza Google geliyor. Çin'deyse internet demek Baidu demek. Çin internet arama motoru pazarının yarısından fazlasına sahip olan firma kullanıcılarına pek çok ücretli yazılım yanında 50'ye yakın ücretsiz uygulama sunuyor.

Artık Çin pazarı ona yetersiz geliyor olacak ki firma, uygulama ve hizmetlerinin henüz beta aşamasında olan İngilizce sürümleriyle Çin Seddi'ni aşıp Batı'yı fethetmek istiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, Çin'den esen bu rüzgarın beraberinde getirdiği ücretsiz uygulamaların en ilgi çekici olanlarını inceleyeceğiz: Android işletim sistemi için hazırlanmış bir tarayıcı olan Baidu Browser; PC'lerin daha hızlı çalışması için gerekli ayarları yapan Baidu PC Faster; gerçek zamanlı koruma sağlayan bir anti virüs programı olan Baidu Free Antivirus 2013 ve Android akıllı telefonların arabirimini değiştiren Baidu Launcher.

Baidu Browser

Baidu'nun Android işletim sistemi için geliştirdiği bir tarayıcı olan Baidu Browser, T5 motoru sayesinde yüzde 30'a kadar daha hızlı internet gezintisi sunuyor. Swype desteğine de sahip olan tarayıcı, "Sports", "Video" ve "Müzik" gibi kategorilere sahip.

Tarayıcıyı dokunmatik komutlarla kontrol etmek çok kolay: İki parmağınızla aşağı doğru kaydırma hareketi yaptığınızda yeni bir sekme açılıyor. Eğer klasik kontrolleri tercih ediyorsanız yeni sekmeleri alıştığınız şekilde de açabilirsiniz. Ekranı yakınlaştırmak için tüm dokunmatik ekranlarda olduğu gibi iki parmağınızın ucunu yaklaştırarak komut verebileceğiniz gibi isterseniz ekranın altındaki çubuğu da kullanabilirsiniz.

Baidu Browser, HTML 5 testlerinden 419 puan almayı başardı. Bu haliyle, 429 puan alan Chrome ve 428 puan alan Firefox'un gerisinde kalıyor. Ancak bu yine de oldukça iyi bir sonuç ve geleceğe dair umut veriyor.

Tarayıcının ayarlar menüsünde mevcut indirme işlemlerine erişebilir, internet bağlantınızın yavaş olduğu durumlarda sayfalardaki resimlerin yüklenmemesini sağlayabilirsiniz. Burada ayrıca tam ekran modunu açabilir, o an açık olan web sayfasının ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu son seçenek, özellikle işletim sisteminin henüz bu desteği sunmadığı eski Android telefonlarda kullanılmak üzere eklenmiş. Tarayıcı aynı zamanda yer imlerini de destekliyor. Böylece tarayıcıyı her açtığınızda favori siteleriniz hemen gözünüzün önünde oluyor.

Baidu PC Faster

Baidu PC Faster, PC'ler için geliştirilmiş, kullanıcıya kayıt defteri ve tarayıcı geçmişi temizliğiyle başlangıç seçeneklerini ayarlama konularında yardımcı olan bir uygulama. Ayrıca isterseniz bilgisayarın hızını arttırmak için sürücü erişimini düzenleyebiliyor, Windows güncellemelerini kontrol edebiliyor ve internet bağlantı sorunlarını giderebiliyorsunuz. Uygulama içinde on adet ücretsiz araç bulunuyor.

Uygulama bilgisayarın genel temizliğini yapmadan önce bir tarama yapıyor. Tarama sonucunda bilgisayarı yavaşlatan tüm program ve seçenekler görüntüleniyor. Uygulama ayrıca Windows açıldığında başlatılan programları inceliyor, başlatma hızını arttırıyor. Çöp kutusunu boşaltan uygulama ayrıca arka planda gereksiz yere çalışmakta olan ve bilgisayarı yavaşlatan süreçleri sonlandırıyor. Analiz ve temizliğin ardından uygulama, bilgisayarınızı nasıl bir yükten kurtardığını gösteriyor.

Uygulamanın Speed Up özelliği ise, bilgisayarda yüklü uygulamaları tarayarak gerektiğinde lüzumsuz olanları kapatarak sistem başlangıç hızını arttırıyor. İşlem öncesinde sistemin açılması için ne kadar süre gerektiği gösterilirken işlem tamamlandıktan sonra ne kadar zaman kazanıldığı hakkında bilgi veriliyor. Bu özellik sayesinde sistem başlangıcında hangi programların açılacağını siz de belirleyebiliyorsunuz. Hemen ihtiyaç duymadığınız nesneleri başlangıç listesinden çıkartarak zaman kazanmanız mümkün.

Baidu PC Faster kapsamında kullanıma sunulan diğer araçlar arasında internet hız testi, dosya öğütücü ve internete bağlanarak önemli güncellemeleri tespit eden bir araç bulunuyor.

Baidu Free Anti-virüs 2013 ve Baidu Launcher

Baidu'nun sunduğu bir diğer ücretsiz yazılım da gerçek zamanlı tarama yapabilen, Avira gibi farklı motorları bir araya getiren Baidu Free Antivirus 2013. Yazılım, alıştığımız diğer anti-virüs yazılımlarından farklı değil: Yüklemenin ardından hızlı bir tarama yapılıyor; güncellemeler indiriliyor. Güncellemeler indirildikten sonra sistemi baştan sona incelemek üzere kapsamlı bir tarama yapılması tavsiye ediliyor. Tarama sırasında tespit edilen zararlı ya da şüpheli nesneler karantinaya alınıyor. İsterseniz tam bir tarama yerine, virüs bulaştığından şüphelendiğiniz kısımları tarayabilirsiniz.

Anti-virüs ayrıca gerçek zamanlı koruma da sağlıyor. Internet Explorer için tarayıcı koruması sağlayan yazılım, kritik sistem dosyalarını sürekli gözlemleyerek zararlıların etkilerine karşı koruyor. Ancak gerçek zamanlı koruma biraz fazla hassas: Yazılım, sisteme program yüklerken kayıt defterinde yapılan değişiklikleri tehdit olarak algılayabiliyor. Bu sırada yapılan uyarılar elbette kullanıcıya yardım etmek amaçlı. Ancak sürekli tekrarlanan can sıkıcı mesajlardan kurtulmak için özel kurallar belirlemek zorunda kalabilirsiniz.

Baidu'nun sunduğu ücretsiz araçlardan biri de Android telefonların arabirimini değiştiren Baidu Launcher. Şunu hemen baştan söyleyelim: Bu da aynen anti-virüs yazılımı gibi benzerlerinden farklı bir şey sunmuyor. Ama ücretsiz bir alternatif olarak Android dünyasına taze kan getirdiğini söyleyebiliriz. Son derece basit ve sade bir tasarıma sahip olan Launcher, beraberinde yığınla duvar kağıdı ve temayla birlikte geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Siber internet savaşı için birimler kuran bir komunist devletin bence amerikadan farkı yoktur. Google, facebook, microsoft ve apple bizleri izliyor. Demekki çinlilerde kervana katımak istiyor....

@melihcerit ah birde ulkemiz bunun farkinda olsa da tedbir alsa. buna rusyada yandexle katildi.

Baidu candir

@19 Ağu 2013 13:38 Canın çok kıymetliymiş senin

Boyle bi program casuslukta yapiyomu acaba demek geliyo aklima...

@19 Ağu 2013 14:28 Googleden daha tehlikeli. Bu kesin.

@19 Ağu 2013 23:48 Kesinlikle nede olsa kömönist çin zulümlü. CIAnım ABD'nin Google'ı nasıl kötü olabilir ki? İki gün Gmail mesajlarınızın takip edilmediğini düşünmeniz komik diyen bir şirketten bahsediyoruz. Sen devam et.

@19 Ağustos 2013 14:28 Arkadaşım kesinlikle çok tehlikeli program sistemi çok yavaşlatıyor ve üstelik silinmesi çok zor. Dinlemeyin böyle siteleri sakın indirmeyin böyle Çin işi bişey.

baudi tam fiyasko arama motoru bence... ayrıca bir kelime arattım. iyi bildiğim bir kelime. açılan linklerin çoğu pornografik. bence çinlilere güvenmemek lazım.

@20 Ağu 2013 09:10 Hahahahahs

Google, bing gibi, her türlü kişisel bilgiyi ülkesiyle paylaşan şirketlere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Onlara alternatif olan, batı merkezli olmayan şirketlerin sistemlerini kullanmaya özen göstermemiz gerekiyor. Bu bizim kişisel güvenliğimiz açısından çok önemli.

@20 Ağu 2013 10:18 Değil mi batılı ülkeler yerine uzak doğulu ülkelere gitsin. Aynı şey :P

@22 Ağustos 2013 19:21 Çok yanlış düşünüyorsun abi bu program tam bir virüs bilgisayardan silmesi çok zor yapışıyor resmen

Baidu ne Google ne ? zaten bu soruyla herşey cevaplanmış olmuyormu sizce

@20 Ağu 2013 11:51 sanki dünyanın var oluşunu açıklayacak soruyu sormuş gibi havan kime ?

arama motoruyla ne yapıyorsunuz ki neyinizi izlesinler? Google üzerinden kritik ne yapabilirsiniz ki kardeşim? gmail izleniyormuş, neyi izliyorlar gelen reklam maillerini mi? geyik muhabbetlerini mi? yok gmail uzantılı bir mail adresiyle iş yapıyorsan en fazla esnafsındır kim ne yapsın senin mailini. sanki internetten memleketi kurtarıyorsunuz da :P

@21 Ağu 2013 12:57 Haklısınız, Google maillerimi okusa, arama geçmişime baksa ne olacak. Sanki birleşmiş milletleri göçertmeye çalışıyorum. Ve şu da bir gerçek, Yandex bilgileri Rusya ile, Google Amerika ile paylaşıyor. Ne kullanırsanız kullanın izleniyorsunuz.

@22 Ağu 2013 19:20 herkesin derdi ticari değeri olabilecek istatistikler. ama bunu yıllardır kredi kartı firmalarından tutun cep operatörlerine kadar herkes topluyordu. ama olan google'a oluyor çünkü herkes orada. inanın bana facebook bile çok daha tehlikeli kişisel gizlilik adına...

@22 Ağu 2013 19:20 yandex zaten crome yani Google temelli.

@22 Ağu 2013 21:18 zaten face yüklenen tüm içirik face in malıdır kabul ettiğiniz şartlara bakın isterseniz.

Çinde hgoogle yasaklandığı için baidu büyüdü yoksa bi cacık olmaz

Benim şuan anlamadığım konu şu; Bu ülke Google'dan nefret ediyor, Google'ın hiçbir ürününü kullanmak istemiyor ama ülkenin %90'ı Android kullanıyor, ''Baidu'' sadece Android için program yazıyor. Bu biraz saçma değil mi?

@22 Ağu 2013 19:29 ya Google kucağına ya apple nin başka seçenekmi var .

@23 Ağu 2013 22:10 Ubuntu var, Web OS var, Bada var, Symbian var.

https://encrypted.google.com kulanın izlenme derdiniz olmasın

yahu ne kamil adamlarsınız. bir yerden bir şey satın alırken bile mecbur bilgilerinizi vermek zorundasınız. fatura için. onun için kasmanızın bi anlamı yok !!!

Bir Çin eksikti bilgilerimizi çalmayan!

@27 Ağu 2013 12:01 Sen Bu yorumu Yazmadan bi programı denedimi... Ben denidim virüs algılaması %99.99 dur heralde.Ayrıca ek koruma modulleri ile beraber geliyor ve tamamen bedava.

O kadar sessiz bir antivirüs yazılımı ki sistemde varlığı yokluğu belli olmuyor. :) Bu nedenle koruduğundan şüphe duymuştum ve kaldırmıştım.

pc faster ve antivirusu denedim. antivirüsü database'den tarama yöntemiyle tarıyor eşzamanlı koruma olarak da avira'yı kullanıyor. yani hiç anlamı yok. faster iyi gibi aynı işi yapan onlarca yazılımla aynı. farklı üstün bir yanı yok. zaten genelde bu tip yazılımlardan hoşlanan birisi de değilim. free av arayanlar avast'tan şaşmayın derim...

Baidu hakkında yazabilmek için sitenize üye oldum sakın Baidu Antivirus KURMAYIN ben kurdum sistemimi detaylı tarattım 320 virüs buldu ve sildi şuan notebook a format atmaktan başka çarem kalmadı ses ekran driverlarım directx kadar herşeyi silmiş gom player ıdm hatta mozilla nın tüm exe dosyalarını sildi. Çeşitli tarihlere Sistem Geri yükleme Yapıyorum o noktalardaki dosyalarıda bozduğu için sistem geri yükleme devamlı hata veriyor. Deneyin görün .....

@02 Eyl 2013 13:56 Antivirüs programını 1 hafta kadar kullandım test amaçlı bence gayet başarılı sistemi yormadan sadece kendi işini yapan bir program ayrıca arayüzüde çok güzel olmuş senin talihsizliğin bilgisayarında gerçekten virüs varmış ve zaten tüm sistemini sarmış hangi antivirüsü kullansan aynısı olurdu geçmiş olsun.

google amerikanya . ya veriyoruz bilgileri .. yandex rusyanın rusya ya veriyoruz bilgileri ... Baidu çinin çine veriyoruz hangisini kullanırsak kullanalım işimiz sakat vere vere bir haller oldu bilgilerimizi .. en iyisi gizli iş yapmamak internette yaptıgın bütün işler takip edilir evinizden kullanıyorsanız ....interneti

Bence dünyada tam olarak kullanılmaması ve adaptasyon sorunu yaşaması her nekadar ingilizceye çevrilmiş olsada arkaplanda çince alfabe kullanması

Free antivirüslerin içinde en iyisi COMODO üstelik Türkçe ve sistemi hiç kasmıyor.Ben kullanıyorum çok memnunum,denemenizi tavsiye ederim.

bu lanet olası şey nasıl kaldırılıyor çözüm sunun burakın övmeyi ne yapsam kaldırılmıyor pc den

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play