Çin'in işletim sistemi Ekim 2014'te hazır!

İşletim sistemlerini engelleyecek kadar ileri giden Çin'in özel işletim sisteminden yeni haber var!

Çin'in işletim sistemi Ekim 2014'te hazır olacak!

Çin, sadece askeri alanda güçlü bir ülke değil. Ülke, son dönemde teknoloji alanında da giderek bağımsız bir hale geldi.

Çin'in ABD merkezli Google, Microsoft ve Apple'ın ürünleriyle sıkça karşı karşıya geldiği, yabancı kaynaklı yazılımlara da büyük şüpheyle yaklaştığı biliniyor. Ülkenin Windows'tan ve Google'dan pek hazzetmemesi, kendi işletim sistemini geliştirmeye başlamasıyla sonuçlanmıştı. Windows 8'in devlet bilgisayarlarında kullanılmasının yasaklanması ve Windows XP'nin artık güvenlik yaması almayacak olması, Çin'i kendi işletim sistemini geliştirmeye teşvik etmişti.

Chinese Academy of Engineering'den Ni Guangnan'ın Xinhua haber ajansına yaptığı açıklamaya göre ise Çin'in geliştirdiği işletim sistemi, Ekim 2014 itibariyle kullanıma hazır olacak. İşletim sisteminin bir uygulama mağazasına sahip olacağı söyleniyor, ancak bunun dışındaki detaylar şimdilik kısıtlı. Çinli işletim sisteminin mobil cihazlarda da Android ve Windows Phone gibi platformların yerini alma olasılığı var.

Ancak uzmanlar, Çin'in bu girişimlerinin işe yarayacağından şüpheliler. Ülkenin daha önceki ulusal işletim sistemi geliştirme çabaları, pek de olumlu sonuç vermemişti. 2000'de geliştirilen, fon desteği kısmen hükümet tarafından sağlanan Red Flag Linux, tutulmayarak ortadan kaybolmuştu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

O sistem linux tabanlıysa birşey olmaz abicim

Bravo Çin'e! Kesinlikle başaracaklardır. Yalnız projeye tam destek vermeliler. Böyle hayati bir proje için özellikle de kesenin ucunu açmalılar. Kesenin ucunu açmayacaklarsa, bu işe girmesinler. Çin çok güçlü bir devlet ve gerekli herşeye sahip. Tek yapması gereken var gücüyle projeye odaklanmaktır...<Cleverman>

bizim de bi aralar pardus'umuz vardı...

@26 Ağu 2014 22:42 evet vardı elalemin gavuru kullanıyor youtube`a videosunu koyuyor tanıtıyor, bizimkiler Microsoft ve apple tarafını tutup pardus`a savaş açıyor. birde üstüne kapitalizme düşman ve öfkeli milletizdir, düşman halimiz buysa yavşayan halimiz nasıldır onu merak ediyorum!

İsminde hayır yok la şuna bak ''çinos'' :)

birde bizim ülkede bir teknoloji şirketi çıkıpta biz kendi işlletim sistemimizi yazacağız tamamen bize ayit olacak diyen yürekliler yok nevvar bizim ülkemizdede küresel güç teknolojik şirketi çıksa eh benimkide hayal bizinkiler ancak birbirini arkasında iş çevirir

İşletim sistemlerini engelleyecek kadar ileri gitmek mi??? Bu ne demek şimdi. Bunu yapmak için adamda yarım kilo ..şak olması lazım ve bu ..şak ancak çinde var. siz gidin kapitalizmin kölesi olun.. Adamlar akıllı burda öyle bir şey yapamazsınız neden? liberalizm var. Liberalizmi en çok kim sever.. Büyük kapitalist amcalar. Onlar kim diye sormayın. böyle cahil cesaretiyle salak salak bilmeden yazıda yazmayın...

Çinliler gerekirse yüz defa denerler ama yaparlar diye tahmin ediyorum.

ÇİN Malından sonra Çin işletim sistemi şaka gibi.

Linux un önündeki tek engel uygulama bulma sıkıntısı. eğer devlet dairelerinde kullanılacaksa uygulamaları da devlet karşılayacağından başarılı olma ihtimali çok yüksek. ama ev kullanıcıları ve özel şirketlerde kullanım oranının düşük kalacağı kesin. belki uzun vadede uygulamaların Linux versiyonları çıktıkça durum değişebilir.

Linux un önündeki tek engel uygulama bulma sıkıntısı. eğer devlet dairelerinde kullanılacaksa uygulamaları da devlet karşılayacağından başarılı olma ihtimali çok yüksek. ama ev kullanıcıları ve özel şirketlerde kullanım oranının düşük kalacağı kesin. belki uzun vadede uygulamaların Linux versiyonları çıktıkça durum değişebilir.

Windows 9'a yeni rakip. 25 Ekim'de bunlar da çıkartsa tam olur.

Bizde Pardus'u geliştirmeliyiz. Artık asker ve mühimmettan çok yazılım, ekonomi ve nitelikli nufus önemli... Gelişmemek mayın tarlasında halay çekmeye benzer. >>By Makro<<

Bizde TurkOS yapalım o zaman

Bugüne kadar hep amerikan tarafı savunmada çinliler ise saldırı pozizyonundaydı, Artık çin 'inde bir işletim sistemi ve bağlı ekosistemi olacağına göre roller eşitlenecek.

Linux tabanlı diye beğenmeyen arkadaşlar top 500 diye araştırma yapsın baksın neymiş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir