Çin işi interneti Firefox ile deneyin!

Birçok Firefox eklentisi kullanıyor olabilirsiniz ama bu çok farklı: Kurun, Çin işkencesini yaşayın.

  • Ümit Öncel
Çin işi interneti kendiniz test edin
İnterneti Çinliler gibi kullanın

Özgürlükler konusunda en çok eleştirilen ülkelerden arasında yer alan Çin'in, internet konusunda kendi özel kuralları var. Kullanıcıların hangi sitelere girip giremeyeceği konusunda son derece hassas olan hükümet, bu yüzden bazı sitelere erişimi engellemeyi tercih ediyor. Her ne kadar dünya çapında düşünüldüğünde internet sitelerine erişimi yasaklama yoluna giden ülke sayısı az olmasına rağmen, Çin bu konuya özel bir hassasiyet gösterdiği için bu konuda özel bir yere sahip.

Fakat Çin'de yaşamayanların Çinlilerin interneti nasıl kullandıklarını bilmeleri de mümkün değil. En azından yakın zamana kadar durum böyleydi. Ama şimdi bir grup yazılımcı Çin internetini evinizin konforunu terk etmeden bilgisayarlarınıza getiriyorlar.

Hazırladıkları özel Firefox eklentisi sayesinde artık isterseniz siz de Çinlilerin ne şekilde internete erişebildiklerini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken China Channel adlı Firefox eklentisinin sitesini bu adresten ziyaret etmek ve eklentiyi kurmak. Bu eklenti aktifken internette pek farklılık göremeyecek olursanız Google'ı açıp Tibet ve Tiananmen yazıp, çıkan arama sonuçlarından birine tıklamanız yeterli.

Geliştiriciler bu eklentiyi internet sansürüne dikkat çekmek için hazırladıklarını söylüyorlar. Siteleri üzerinde eklentinin nasıl kullanılacağını açıklayan bir video da bulunuyor. Bu videoyu, paylaşım sitesi Vimeo üzerinden yayınlayan geliştiriciler, belki de YouTube'a erişimin yasaklanmış olduğu ülkelerden gelen ziyaretçileri düşünerek Vimeo'yu tercih etmiş olabilirler...

Eklentinin nasıl çalıştığını video bağlantımıza tıklayarak izleyebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Banane çinin yasaklarından, bana bizim yasaklar yetiyor.

Ilahi Chip, tutup da Çin hükümetinin yasaklarını görmek için illa bu eklentiyi kurmaya gerek oldugunu sanmıyorum :) zaten bizim ülkemiz internet erişimi konusunda Çin`i model aldıgı icin, pek fazla değişiklik olmaz internet erişimlerimizde..

Bir programcı da Türk interneti eklentisi yapsın da dünya çektiğimiz rezaleti görsün.

Biride çıkıp Türk eklentisi yapsın. Düşük internet hızı ile internette gezmek neymiş görsünler :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir