Çin kendi işlemcisini kendi üretiyor

Çin bir yandan kopyalarken, bir yandan da kendi teknolojisini üretiyor. İşte Çin malı işlemci Godson

Çinli araştırmacılar, geçtiğimiz hafta Kaliforniya'da, 2010 yılında Çin'de piyasaya sürmeyi planladıkları yeni bir işlemciyi tanıttı. Godson-3 kod adlı çip, Çin Bilim Akademisi'nin Bilgisayar Teknolojileri departmanında (ICT) devlet desteğiyle 200'den fazla araştırmacı tarafından geliştiriliyor.

ICT'den Zhiwei Xu, Çin'in işlemci piyasasına girmekte geç kaldığını itiraf ediyor. Palo Alto'daki Hot Chips konferasında konuşan Zhiwei Hu, artık Çin'deki karar mekanizmalarının ve bilgi işlem dünyasının işlemci üretiminin önemi konusunda hem fikir olduğunu söylüyor.

Araştırma şirketi In-Stat'tan Tom Halfhill, Çin'in amacının temel teknolojik ihtiyaçlarını kendi kendisine karşılayabilmek olduğunu söylüyor. İşlemci gibi kritik bir teknolojiyi elde etmek için başka ülkelere bağımlı kalmak istemeyen Çin, günümüzde Amerikan federal yasalarının Amerika'dan Çin'e işlemci ticareti konusunda koyduğu yasaklar sebebiyle, yeni teknolojilerin birkaç jenerasyon gerisinde kalıyor.

Her yeni modelde daha iyi performans

İşlemciler Loongson adıyla piyasaya sürülüyor.

İşlemci geliştirmeye geç başlayan Çin, aradaki farkı kapatmak için var gücüyle savaşıyor. 2001 yılında tek çekirdekli bir CPU tasarlamaya başlayan ekip, bir sene sonra Çin'in ilk genel kullanım işlemcisi olan Godson-1'i üretmeyi başardı. 2003, 2004 ve 2006 yıllarında bu işlemcinin daha hızlı modellerini tasarlayan ICT ekibi, tasarladıkları her çipin bir öncekinin performansının üç kat üzerinde olduğunu iddia ediyor.

Godson işlemcileri Çin'deki ST Microelectronics isimli bir Fransız - İtalyan şirketi tarafından üretiliyor. İşlemciler piyasada "ejder çipi" anlamına gelen Loongson ismiyle satılıyor. Loongson Çin'de birçok bilgisayar sisteminde kullanılıyor.

Son jenerasyon Godson işlemcilerde ise bazı ileri düzey özellikler olacak. Dört çekirdekli Godson-3 işlemcisi 2009 yılında piyasaya sürülecek. Xu, şimdiden sekiz çekirdekli bir modelin de geliştirilmekte olduğunu belirtiyor. Godson-3'ün tasarımının en önemli taraflarından biri, ileride fazla tasarım değişikliği yapmadan yeni çekirdeklerin eklenebilir olması. Ayrıca mimarisi, işlemcinin kullandığı gücün mühendisler tarafından kesin bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Örneğin işlemcinin çalışmayan bölümleri kapatılabiliyor ve çekirdekler farklı frekanslarda çalışabiliyor. Xu dört çekirdekli Godson-3'ün 10 watt, sekiz çekirdeklinin ise 20 watt harcayacağını söylüyor.

Intel bu işe ne diyor?

Godson-1 ve 2 Intel'in x86 mimarisiyle uyumlu olmadığı için birçok ticari yazılımı çalıştıramıyordu. Godson-3 ise x86 mimarisini emüle edecek şekilde tasarlanmış. Çip mimarisinin simüle edilmesi sayesinde Intel'den lisans almaya da gerek kalmamış.

Intel'in patent avukatlarından Erik Metzger, çipin normal bir x86 çipinin %80 hızıyla çalışabileceğini söylüyor. Metzger'e göre bu durum, Godson-3'ün pazarın ancak düşük bütçeli bölümüne hitap ettiğini gösteriyor. Başka bir deyişle Intel, Çinlileri şimdilik kendisi için bir tehdit olarak görmüyor.

Metzger ayrıca işlemcinin iç yapısı tam olarak açıklanmadığı için x86 patentlerinin çiğnenip çiğnenmediği konusunda bir fikir sahibi olmadıklarını da sözlerine ekliyor.

CHIP Online yorumu:
Çoğu zaman klon ürünlerle gündeme düşen Çin, bir yandan da kendi teknolojisini üretmek için çalışıyor. İşlemci geliştirme çabaları da bunun en güzel kanıtı. Bizce büyük teknoloji devleri, Çin'in kendileri için büyük bir tehdit olduğunu yavaş yavaş kabul etmeye başlamalılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Çin bile kendi işlemcisini üretir hale geliyor...Eski bilgisayarların hurdalığı ve geri kalmış teknolojinin merkeziyken, şimdi işlemci üretecek...Sizce işlemci üretmekle kalır mı?Bence hayır...
Çin'i yorumlayacağımıza kendimize baksak daha iyi olur...Biz neyiz?
Hurdacı, değiliz.Teknoloji üreten, hiç değiliz... Sanırım doğru cevap biz taşeronuz...Kendimizi geliştirdiğimizi düşünüyoruz ama sadece yabancıların taşeronuyuz...Bu sadece bilişim sektöründe değil, birçok sektörde böyleyiz...Umarım bir gün ülkemiz akıllanırda tam anlamıyla kendi üretimini gerçekleştirir...

bencede çin emin adımlarla geliyor. şimdilerde teknolojin bir çok devinin yatırımlarıyla şenlenip kopya mantıgıyla biryerlere kadar gelen çin artık kopyadan kendi teknolojine adım adım geçmeye başladı. daha öncelerde kaplosuz ağ teknolojisi için kendi alt yapı ve protokollerini uygulamaya başlayasacağını söylemişlerdi. ki bu mevcut sistemle uyumlu olmayıp tamemen yeni bir sistem olacaktı..

çin teknolojiye oynamaya başladı yakında kaliteyede oynamaya başlayacaktır.bizim ülke için gerçekten düşündürücü olması gerekmez mi. bırakın 90 yılları daha 2000 yıllarına girerken çin bu denli gelişmiş bu denli dünyaya açılmış bu denli atılımlar yapmış ülke değildi. 2000 yıllara doğru dünyaya kapılarını ağırdan ağırdan açmaya başlamışlardı. japon mucizesinin aynısı olmasada yakını göstermek üzereler.. çip teknolojisine atılım yapmaları bir yana üretimede geçmeleri tamamen kendi teknolojilerinede yapmaları ne denli hızlı geliştiklerinin göstergesi.ABd bir yıgın çinli uzmanların profların olması ve seçkinler ünilerde dahilş binlerce çinli öğrencinin istilası belki bunlara zeminde hazırladı. önce teknoloji yatırımları zamanla kopyayay kopyalarda yeni teknolojik atılımlaırn öncesü oldu..

fason ürütecilerin çok oldugu ki bir çogu alanından dünyanın en büyükleri yakında bir gelecekte kaliteyede oynamaya balarlarsa o zaman mevcut dünya devlerinin işi daha zor gibi..bekleyip göreceğiz..

adamlar kopyalaya kopyala teknoloji geliştirmeyide öğrendiler. tabii markalaşmanın önemini yeni anladılar hindistan gibi... bizde yerimizde sayalım ona buna eleştiri yapalım. çine özenir hale geldim, öyle veya böyle adamlar kendi teknolojisiyle üretiyorlar artık...

Çin çok yii yaptı Intel görecek yakında Çin çok daha iyi üretim yapacak..Çinliler'den herşey beklenir adamlar var güçleriyle çalışıyorlar..helal olsun...İnşalah bizim işlemcimizde en yakın zamanda çıkar...

biz teknolojiyi porno chat için kullanıyoruz normaldir bizden bişey çıkmaması.

gelecek kuşaklar çince öğrenmeye başlasın.Yeni büyük güç Çin.

Merak etmeyin. Yakında milyonculardan işlemci alırız :)

Evet Çin bence dünya devlerinden biri kim nederse abd işlemci satışları yakın zamanda sıfıra yakın satışlaar yapacak.

çinlilerin Komünist bir ülke. avrupaya bağlı olmaktansa kendin pişir kendin ye taktiğini uyguluyo. zaten yakında rusya yeniden sovyetler birliğini kuracak. hindistan- çin - rusya- iran artık avrupaya kök söktürecek. Komünizm yeniden doğuşunun habercisidir bu olaylar

Tamam güzelde bizim üreteceğimiz işlemci için gelişmeler yok mu? elin adamlarının teknolojilerini takip etmekten bıktım. birde bizim şu son durum itibari ile bir makale yayınlasanız çok güzel olur. SAYIN CHİP YÖNETİCİLERİNİN DİKKATİNE

yeccüc-meccüc geliyooooo:))))))))

hay agzindan bal damliyor arkadasim milyoncudan islemci almak harika olurdu..
ama en önemliside kendi ülkemizin ürettigi islemcileride kullanabilecekmiyiz acaba diyemiyorum cünki devlet politikasi elde avucda ne varsa satalim böyle kalkinalim seklinde olunca haliyle ileriye gitmemiz pek mümkün olmuyor..

hay agzindan bal damliyor arkadasim milyoncudan islemci almak harika olurdu..
ama en önemliside kendi ülkemizin ürettigi islemcileride kullanabilecekmiyiz acaba diyemiyorum cünki devlet politikasi elde avucda ne varsa satalim böyle kalkinalim seklinde olunca haliyle ileriye gitmemiz pek mümkün olmuyor..
--
bunu düzeltecek bir hükümetin geleceğinide sanmıyorum :S
neyse ben siyasetten anlamam :D
bakalım çinliler ne yapmış eğer güzelse ucuz ve kaliteli işlemci alacağız demekki :D

üniversitede "işlemciminizi tasarlayalım" adında türkiye genelinde bir kampanya vardı. tabii bu milyonlarca transistör içeren bir işlemci değil, mantalitenin yerleşmesi amacıyla uygulamaya dönük bir kampanyaydı. öğrencilere bakıyordum afişin başlığını okuyup herkes geçiyordu. bir kişi ilgi duymuyor, afişin içeriğini okumuyor. durum yapıp yapamamak değil, kanıksamışız artık herşeyi dışarıdan almayı, kendimiz suya sabuna dokunmadan uzun vadeli yatırımlara ve argeye yönelmiyoruz.
sadece tubitak mikroçip ve mikro donanımlar geliştiriyor.
ayrıca şunu da belirtmek gerekirki, bizim iş adamlarımızda böyle şeylere yaklaşmıyorlar pek, bakkal mantığıyla nasıl fazla kar ederim, nereden ucuza alıp ticaret yaparım ın peşindeler. şu anlık sadece hayal edebilmekle yetinebiliyoruz maalesef... beyinlerimizde dışarı göç ediyorlar. bugün intele teknoloji satan isviçre gibi ülkelerde yaşayan beyinlerimiz var... böyle haberleri okudukça hayıflanmaya başlıyorum herkes gibi...

çinlilerde aslında baya hızlı gidiyor yakında diğer firmalarla yarışabilir :D

helal olsun adamlara kendi işlerini kendi mallarıyla yapmaya devam ediyorlar."Keske bizim ülkede" diye baslayan bir cümle yazmayacagım...

çin bu işi yapar ancak sanırım ticari yazılımlar boyutunda intel tekeline çarpar x86 mimarisi herkesi kendine bağladı. ama linux pazarında işi iyi gider. şimdiden 4 çekirdekli yapabiliyorlar.sanırım bunun bir amacı askeri sistemlerde abd sistemlerinden kurtulmak..

tebrik ediyorum. adamlar çalışıyor ve yapıyor. biz de ancak teknolojiyi ithal ederiz.

Bende bundan korkuyordum. Çin bi orya el atmamıştı. Yakında satın alınabilecek kalite mal kalmayacak.... Nekadar kaliteli olursa olsun "Made İn China" yazdıysa bitti, asla almam...

bu çinlilerdeki azim bizde olsaydı aya yerleşmiştik sadece evladı neler yapıyo demekle yetiniyoruz

Hele bi 2023 gelsin biz de kendi islemcimizi yapacaaz Allaain izniynen.

Daa genciz biz delikanli ciceemiz düsünce burnumuzdan görün bizi. Gorkun bizden gelioz emecik emecik.

Sony Ericsson telefonların hepsinde MADE IN CHINA yazar.

amaneyn artık ucuz işlemçiler gullanaciz intell ve amd ye bir rakip gerekli zaten . bizde işlemci üretelim yetti garii . adınıda dantel koyalım intel e rakip olsun diye :o))

mesela bzm okuldaki kameralı telefon yasağında bnm kullandığım telefon almanya malı ben japon malı kullanıyodum şimdi alman malı telefon kullanıyom

intel zamanında amd'yi de tehdit olarak görmüyodu. sonra ne oldu gördük. çinliler 10 seneye kalmaz pazara girmeye başlarlar. tek engellerin yıllardan beri süregelen intel ve amd markalarını zihinlerden silmek olucak. bi de tabi "made in china" olduğu için bir önyargı olucak...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir