Çin malı ucuz tabletler alınır mı?

Ucuza satılan Çin malı tabletler kulağa güzel geliyor. Peki ucuz olmaları, almamız için yeterli mi?

Çin malı ucuz tabletler alınır mı?

Ucuz Çin malı tabletler her ne kadar pek çoğumuz için ilgi çekici olsa da, bu tabletleri almanın en akıllıca şey olmadığını gösteren birden fazla sebep bulunmakta.

Bu tabletlerle ilgili en büyük sorun, normal olarak, bu tabletlerin kullanımlarının rahat olmamaları. Bunun en büyük sebebi ise, pek çoğunun markasız Çin ürünleri ile donatılmış olmaları. Ancak görünene göre, bu tabletlerle ilgili tek sorun bu değil ve bunun yanında pek çok güvenlik problemi de bulunmakta.

Bir güvenlik yazılımı firması olan Bluebox Labs'ın yakın zamanda bir grup tablet üzerinde gerçekleştirdiği testlere göre, bu tabletlerin pek çoğunda, "içinden küçük bir kamyonu geçirebileceğiniz", güvenlik açıkları bulunmakta.

Öncelikle, test edilen tabletlerin çok azında kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma bulunmakta. Normalde otomatik olarak açık olması gereken bu seçenek pek çok tablette varsayılan ayar olarak kapalı durumda. Yani çocuğunuz veya bir başkası rahatlıkla kötü amaçlı bir yazılımı farkında olmadan tabletinize yükleyebilmekte. Böylelikle de tablette bulunan bütün bilgilerinizi kaybetmeniz söz konusu olabilmekte.

Ne yazık ki problemler burada bitmiyor. Bu tabletlerin bazıları, kök erişimi açık olarak sunulmakta (Root'lu olarak). Üstelik bazı tabletlerde bazı güvenlik önlemlerinin sebepsiz bir şekilde kaldırıldığı ve aktif edilemediği de gözükmekte.

Başlangıçta yüklü olan uygulamaların yarattığı sorunlar da bulunmakta. Bluebox ayrıntıya girmese de, bazı tabletlerin önceden yüklü olan reklam programları veya Angry Birds'ün normalden fazla kullanıcı verisi toplayan sürümleri ile yüklü olarak satıldığını söylemekte.

Güvenlik açısından bu tabletlerin büyük sorunlar teşkil ettiği ortada. Ayrıca bu tabletlerin sahip olduğu bütün sorunlar bunlarla da sınırlı değil. Genel olarak bu tabletlerin çok yavaş oldukları bilinen bir durum. 

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Polypad var 200 tl adam kitkat güncellemesi verdi memnunum

Cihazimda polypad root dosyası var 0.00kb bu cihaz rootlumudur

Bemim a9 işlemci Çin mali 200 tl tablet var 1.3 ghz. 1.2 ghz samsung tablet var 1000tl ne yapayim (ram miktarı ayni)

Çinde üretilmeyen tablet varmı, en ünlüsünden en pahalısına kadar hepsi çinde üretiliyor.Birileri marka satıyorum diye kazıklıyor, öbürü pazar oluşturacağım diye yırtınıyor.

Ben 2 tane aldım ayni tableti farklı farklı isimler altında satıyorlar birinin power düğmesi 4 defa bozuldu 2 defa kulaklık girişi içeri göçtü ikinci tablet ise,(yine ayni model) şarj da iken (bord kısmından)eridi ve yandi. Markası aklıma gelmiyor amaaa fiyatı 99 tl idi

Bunu son kullanıcının alması sakıncalı fakat bilinçli kullanıcı cyanogen kurduğu ve dikkatli kullandığı takdirde hiçbir şey olmaz. root ile komut satırından açtığıtığın linux'ta admin yetkisi isteyen uygulamalara şifre vermezsen bişi yapabiliyormu ki android'e bişi olsun. hep ucuzdan kaçma aşılanıyor insanlara. bu zihniyet hep kapitalizmin yarattığı bir zihniyet. biraz aklınızı kullanın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir