Çin, Qualcomm'un biletini kesti!

Snapdragon 810'un ısınma sorunuyla başı dertte olan Qualcomm, şimdi çok daha büyük bir şok yaşıyor!

  • Ercan Uğurlu
Çin, Qualcomm'un biletini kesti!

Orta ve üst segment cep telefonu işlemcisi pazarında lider durumda olan Qualcomm, Çin'de şok cezayla karşılaştı. Yaklaşık 14 aydır süren soruşturma kapsamında Qualcomm'un anti-rekabetçi yaklaşımı tartışılıyordu. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yürütülen soruşturmaya Qualcomm'da destekte bulundu ve soruşturma nihayete kavuştu.

Soruşturmanın tamamlanmasıyla birlikte Qualcomm'a kesilen para cezası ise tarihe geçecek nitelikte. Tam 975 milyon dolarlık bir para cezasıyla karşı karşıya kalan Qualcomm, bu cezayı ödemeyi kabul etti ancak iş bununla da bitmeyecek. Bu cezayı ödemesinin ardından Çin'deki patentleri için telif bedellerini de düşürmeyi kabul eden Qualcomm, önümüzdeki dönemde mali açıdan sıkıntılı günler yaşayacak gibi görünüyor. Qualcomm'a kesilen para cezası ise, bugüne kadar Çin'de alınan en yüksek para cezası.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Qualcomma dokunmaz

Qualcomm a gecmis olsun

Nerden çıktı bu şirket ya Intel gibi bir canavar varken ha :-\

Geçmiş olsun qualcomm

Bence Çin eloktronik piyasasında kendi üreticilerini desteklemek üzere üretimini çin'de yapmayan veya çok küçük bir kısmını çin sınırları içinde yapan firmalara zorluklar çıkarıyor. MediaTek ve Rockchip ve birkaç üretici daha yakında dünya piyasasında 1 numaraya yerleşebilme potansiyeli gösteriyorlar. Ancak asıl büyük sıçrama HongKong gibi Tayvan 'ında çin'le birleşmesi sonucu olabilir. Bu öngörümü amerikanın zayıflaması Çin'in daha da güçlenmesi ve dolaylı olarak pasifik okyanusunda kontrolü kaybetmesiyle birlikte gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play