Çin, reklam engelleyicileri engellemeyi planlıyor...

Çin, internet sitelerindeki reklamları engelleyen yazılım ve donanımları engelleyecek!

  • Levent Öztürk
Çin'den reklam engeline engel

Geçtiğimiz hafta kabul edilen bir internet reklam kanunu çerçevesinde Çin, kişilerin cihazlarına kurdukları reklam engelleyici programların yüklenmesini yasaklamaya hazırlanıyor. Bu bilgi de, popüler reklam engelleme programı AdBlock Plus'ı ortaya çıkartan çalışmanın lideri Ben Williams tarafından kısa bir süre önce keşfedildi.

Yeni Internet Reklamcılığı Geçici Kuralları ile Çin, nelerin online reklamcılık olarak tanımlanacağını belirlemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu kurallar, yanlış veya yanıltıcı online reklamları da hedeflemeyi planlıyor. Ayrıca ödemeleri arama sonuçlarının, organik sonuçlardan kolaylıkla ayırt edilebilir olacaklarını da belirtmekte.

Ancak kuralların 16. Maddesinde bulunan bir bölüm, Williams'ın dikkatini çekmiş durumda. Çinceden çevrilen bu bölümde, internet reklamcılığı kampanyalarının başkalarının kullanımı için engelleyici, filtreleyici, kapayıcı veya yönlendirici uygulama, donanım veya yasal iş reklamcılığı kullanamayacağı belirtiliyor. Ayrıca ağ erişimi, ağ cihazları, uygulamaların kullanımı ve normal reklam verilerini bozan, değiştiren veya engelleyen işlemlerin de gerçekleştirilemeyeceği söyleniyor.

Williams, reklam engelleme kavramının, gücü bir kez daha tüketiciye vermek ile alakalı olduğunu ve bu kanunun artık temel bir hak haline gelmiş olan bu imkandan tüketiciyi yoksun bıraktığını söylüyor.

Williams'ın söylediğine göre tüketicinin, reklamları görmek hakkında kontrole sahip olması gerekiyor ve bu durum, internet güvenliği konusunda da yardımcı oluyor. Çin'de bol miktarda bulunan üçüncü parti mağazalar, kötü amaçlı yazılımlar içerebilmekteler ve bu da tüketicileri risk altında bırakıyor.

Williams'ın bir pazarlama firması ile yaptığı bir araştırmada, insanların reklam engelleyicileri kullanmaları için asıl sebep belirlenmiş durumda: Rahatsız edicilik.

Williams, yaptığı açıklamayı bitirirken, firmanın alınan kararlara uyacağını ve gerekirse ürünlerini Çin'den çekeceğini söylerken, seçim hakkının önemini de bir kez daha belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Reklam gelirleri ile sitenin yaşadığını farkındayız ama reklamlar çoğu kez gerçekten rahatsız edici. Yanıp sönen, zırt-pırt kendini gösteren, her sayfada tekrarlayan reklamlardan gına geldi. Basılı gazetelerin reklamlarındaki gibi sakinlik istiyorum. Bir ihtiyacımız varsa bilinçaltımızda zaten ona dikkatimiz artmıştır, kenardaki bir reklamı bile fark ederiz. Defalarca gözümüze sokmaya ihtiyaç yok. Bakacağım varsa bakmaz oluyor, bazen sinirden sayfayı kapatıyorum, okumam daha iyi.

Tüm reklamları engelledim. Bunun 5 nedeni var: 1) Sörf Konforu 2) Sistem Performansı 3) Sistem ve Veri Güvenliği 4) Kotadan Tasarruf 5) Ticari Sahtekarlıklar. "Comodo ile kapsamlı Ad Blocking" başlıklı blog yazımı okuyunuz. Bu yöntem tamamen bana ait olan ve şu anda da tüm sistemlerimde kullandığım yöntemdir ama host modification ile de reklamları engelleyebilirsiniz. Bir önceki yazı da bu yöntemle ilgilidir. İşin tadını kaçırdılar, onlarca MB'lık Streaming Video'lar bile yayınlıyorlar...

Çin'e ise, şunu söylemek isterim: "Gerçekçi olun, o düdük ötmez! Bu tür uygulamalar insanlara kanunları çiğneme alışkanlığı kazandırmaktan başka hiçbir işe yaramaz!:)"...

O değilde bu adam adblocku satmamışydı ? Kime satmıştı ?

:) Host dosyasından engelleyin :)

Dizi izlerken olsun ya da haber okurken olsun uyuz oluyorum reklamlara. Gereksiz bir kanun bence insanlar reklamlara bakmak zorunda değil. Resmen insanların hakkını yemişler.

Sen de yorum yaz