Çin, tüm Google'ı 12 saat boyunca engelledi

İlk kez bu kadar ileri gidip, Google'ı tamamen engellediler... İşte Google'a erişemeyen o ülke...

  • Zeynel A. Öztürk
Çin, tüm Google'ı 12 saat boyunca engelledi

Google, Cuma günü yaptığı açıklamada Google araması, Gmail, Google Drive ve diğer web hizmetlerinin Çin'de engellendiğini açıkladı. Engellemenin uzun sürmesi beklenirken, yaklaşık 12 saat sonra engelin kalktığı bildirildi.

Google'ın dünya çapındaki kullanım oranlarını gösteren Transparency Report web sitesinde Çin'deki Google sitelerinin kullanımının keskin bir biçimde düştüğü gözlendi. Çin daha önce de 2010'da Google'ı engellemiş, ancak Gmail'i engellemeyi tercih etmemişti.

Google'ın Çin'de tamamen engellenmesinin Çinli kullanıcıları nasıl etkileyeceği tartışılmaya başlanmıştı ki engel, Çin yerel saati ile 06:00'da kalktı.

Bu engellemeden iki hafta önce de Çinli yöneticiler The New York Times'ı Çin Başbakanı Wen Jiaobao'nun biriktirdiği dev bir gizli servetle ilgili haberi nedeniyle engellemişti. Çin'in Komünist Partisi şu an 18. parti kongresini düzenliyor ve ülkenin yeni liderlerini seçmeye hazırlanıyor. Yönetimle ilgili bu tür hassas durumlarda Çin'in interneti engellediği biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

var ya bu google`a ne yapılsa yeridir! geçende youtube`da birkaç yorumda bulundum yorumlarımın hiçbirinde hakaret yada küfür yoktu ve bu yazılarımın hepsi 5 dakikayı doldurmadan silindi (bu ileti spam olarak işarlendi diye damgalı bir adet mesajım da komple kayıp), videoyu yükleyene sordum yorumlarımı kendisinin silmediğini açıkladı, bakıyorum videoda benim bütün yorumlarımın hepsi silindi ama ağır hakaret ve küfürler gırla gittiği bütün yorumlar aynen duruyor bu durumu youtube`un kendi forumunda bildirdim, bana birşeyler geveledi buna yok öyle değil dedim hâlâ cevap bekliyorum, gelen bir cevap yok! ayrıca google maps`da koca dünya üzerinde birtek türkiye`nin uydu görüntü kalitesi berbat, hemde 2012 senesinin görüntülerinden bahsediyorum. kısa ve net google kullanıcı dostu bir kurum değil!

@12 Kas 2012 20:10 google ile bi ilgisi yok büyük beyinli arkadaşım. kullanıcılar fazlaca spam olarak işaretlerse yorumun spam olarak gizlenir. diğer yorumunu da büyük ihtimal video'nun sahibi silmiştir. yani youtube (google) senin yorumlarını alıp yemiyor.

çinden daha büyük çin varmı.....herşeyi onlar üretiyor..istedikleri gibi "AT OYNATIRLAR"sağol çin..bazen gerekenlere hadlerini bildir....meraklı

Dün gece bir ara Google gitti, internet gitti zannettim, sonra bir baktım bilgisayar güncelleme yapıyor, meğerse yalnız Google gitmiş, hemen Yandex'e geçtim ama gözüm hala Google'da idi... Google demek internet demek...

Google'u ne yapacaklar, onlarda Gooje (Abla) var.

google candır can kokar hatta kokar

Dünyanın teknoloji devi çin onlar herşeyi yapabilir bende google taraftarı değilim.Çin akıllı telefonlar için yeni bir işletim sistemi geliştirebilir ayrıca kendi telefonlarında daha iyi performans sergiler.

bende google taraftarı değilim ama kullanmak zorunda kalıyorum.çin teknolojinin yönetildiği yer.samsung veya sony kendi işletim sistemlerini çıkarıp telefonlarında kullanabilirler.

@13 Kas 2012 03:32 Samsung Kore, Sony Japon markasıdır ve bu markalar yazılım değil donanım üreticisidir.

İste komunist, sosyalist zihniyetin tutumu! Bu yasaklarla nereye kadar gidecekler? merakla izliyorum. Demokrasinin bence çin'e de ugrama sirasi geldi.

@13 Kas 2012 12:02 Çin komünist veya sosyalist değil. Aksine devlet kapitalizmi ile yönetiliyor. Akıl var nizam var, Çin komünist olsaydı o kadar büyük şirket çıkar mıydı? İşçiler bu kadar fakir olur muydu? Yapmayın Allah aşkına, Mao döneminde kaldı komünizm bir daha da yaşanmadı.

Google ISS -> Google DNS -> Google Browser -> Google Search = Zombie Human

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play