Çin, Windows 8'i yüklemeyi yasakladı!

Windows XP'yi kucaklayan Çin, tarihe geçecek bir Windows yasağına imza attı!

  • Zeynel A. Öztürk
Çin, Windows 8'i yasakladı!

Çin, geçtiğimiz haftalarda Windows XP'yi kullanmaya devam edeceğini açıklayarak şaşkınlık yaratmıştı. Ancak yasaklarıyla ünlü ülke, resmen ölen işletim sistemini desteklemekle kalmadı, şimdi de Windows 8'in yüklenmesini yasakladı.

Reuter'ın raporuna göre Çin'in Merkezi Hükümet Tedarik Merkezi, Windows 8 yasağını geçtiğimiz hafta web sitesinde duyurdu. Şaşırtıcı olansa yasağın, hükümetin enerji verimliliğine yönelik ürün kullanımına dair bölümde yer almasıydı. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, daha sonra yaptığı bir açıklamada yasağın bilgisayar güvenliğini sağlamak üzere getirildiğini söyledi.

Hamlenin ABD hükümetinin Çin ordusuna siber-casusluk gerekçesiyle kestiği cezalarla ilgisi olup olmadığı bilinmiyor. Çin hükümeti, Nisan ayının sonunda yaptığı açıklamada Windows 8'e yükseltmenin çok maliyetli olduğunu, PC'lerinde Windows XP kullanmaya devam edeceğini söylemişti. Microsoft ise yaklaşık 13 yılın ardından artık Windows XP'yi artık desteklemiyor.

Microsoft'tan Çin'in bu hamlesiyle ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Microsoft'un oyunlar dışında Windows 8'i temel alan Xbox One'ı Çin'de Eylül ayında satmaya başlayabileceğini söylemiş olması, ilginç detaylardan.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

windows 8 geçmek demek her şey sil baştan yapmak demek..

Çakmasını yaparlar iki güne onu kullanmaya başlarlar. Bu Çin nasıl bu kadar gelişebiliyor anlamak mümkün değil gelişiyor ve nasıl bu kadar ekonomik olarak yetersiz gibi davranıyor onu da anlamak mümkün değil.

bi taraftan haklılar. win 8 her türlü kişisel bilgiyi dışarıya sızdırabilecek bir sistem. metro arayüzü için geliştirilen uygulamalar bile uygulama yapımcıları için sistemden veri raporlayabilir

Ya ister cin olsun ister almanya fusya farketmez.bu google apple ve microsoft kadar hic bir ulke guclu degil bu yuzden yakinda yasak kalkar

Başbakanımızdan beklemiyoruz :D

Microsoft u çokta bağlamaz bu durum win8 satışlarından win9 u çıkaracak kadar para kazandı zaten. Fakat yasağın sebebi maliyet olamaz. Ayrıca desteği sona ermiş bir işletim sisteminin daha güvenli olduğunu savunmakta çok saçma bir sebep.

@21 May 2014 17:09 Dünyanın dörtte birinin orada yaşadığını hesaba katmak gerek. (Yüzde 80 korsan kullanıyorsa bile)

Çinlilerin kafasında harbi var.

yasaklar çinenmek içindir çinliler bunu yapar tabi kafayı

almanya gibi linux kullansınlar.

çinliler akıllı xp gerçekten güvenli arkaplan fazla çalışan uygulama yok win8 de böle degil

Diger ulkeler gibi linux kullanin...

iatkos v7 ile macos keyfi

Zaten berbat bir işeltim sistemi daha beter olsun...

Windows 8'in teknolojisine alışamayanlar Windows 8'e laf atmaya devam etsin...

Linux kullansinlar, rahatlasinlar

arkada uygulama çalışmaması güvenilir yapmaz. nesini seviyosunuz bu microsoftun anlamıyorum. neyi eksik linux dağıtımlarının. bi çoğunda görsel güzellikler win7 win8i geride bırakır. yapamadığın yazılımları linuxta yapabilirsin. destek de veriyorlar

Bir Mac kullanıcısı, özgür yazılım gönüllüsü ve Microsoft stajyeri olarak diyorum ki; Windows 8 i eleştirmeye hakkınız tabiki de var, ama içi boş şeyler yazıp "çöp, zaten bilgi sızdırıyor, windows 8 berbat iğrenç linux candır" tarzı şeyler demeye hakkınız yok. sebep yaz desem susacaksın. Zaten şu iğrenç egolarınıza kalsa sizden iyi bilgisayar bilen yok.

@22 May 2014 20:54 Ozgur yazilim gonullusuyum diyim, mac kullanicisi olup, microsoftta staj goren ancak senin gibi ergen gorunumlu bebedir. Senin yazdigin pespaye yorumdan daha igrenc bir yorum da ben gormedim, Ezikspor kalecisi seni.

Windows 8 e geçmek demek herşeyi sil baştm yapmak demek diyen genç beyin bence bilgisyarın b sinden anlamıyor.

bilgisayar bilmeyen kişiler yazmasın lütfen

Bilgisayar mühendisi değilim o halde yazmaya hakkım yokmuş az önce öğrendim...

Sen de yorum yaz