Çince ama Çin'de yasak!

İnternet devi web sayfasına Çince desteği ekledi ama ortada bir sorun var: Bu sayfa Çin'de yasak!

  • Ali Güngör
Yahoo'nun Meme'si Çin'de yasak ama Çince
Yahoo'nun microblog sitesi pek çok sosyal ağ gibi engelli

Yahoo'nun Meme internet sitesi, geleneksel Çince kullanıcı arayüzü sunmaya başladı. Çin'de genel olarak kullanılmayan ama yerel halk tarafından anlaşılan bu Çin harfleri, özellikle Hong Kong ve Tayvan'da kullanılıyor. Bu da esas amacın Çin'e değil bu iki bölgeye hitap etmek olduğunu gösteriyor.

Diğer şirketler de dev ülkede online sosyal etkileşimin gelişimini ilgiyle takip ediyor. İnternet kullanıcı nüfusu 120 milyonu aşan Çin'de sosyal ağlar oldukça popüler. Bu siteler üzerinde de microblog mesajları çok yaygın. Microsoft, Çince arama motoru Baidu.com ve diğer büyük Çin portalları benzer hizmetler sunuyor.

Yahoo'nun direkt Çin pazarına girmesi çok zor görünüyor. Sadece Meme de değil, Çin'de Facebook, Twitter ve benzeri pek çok site engelli. Çin hükümeti Temmuz ayında ülkenin batı bölgesinde gerçekleşen olaylarda, sosyal ağları sorumlu tutuyor. Etnik çatışmaları, sosyal ağların körüklediğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bak, çin kendi arama motorunu kullanıyor; "baidu". biz hâlâ google'ın bing'in fan'ı oluyoruz...

türkiyenin arama motoru http://www.arama-tr.com/

bizdede yok diye bişey yok ama biz hep yabancıları seçiyoruz niyeyse...

arama-tr.com yaparsa tabi kullanılmaz.

sadece arama-tr.com değil diğerleride kullanılmıyor . çünkü bizde bu işe yatırım yapan yok olsada diğer devlerin arasına girse biri nerde...

galiba bu işe ciddi yatırım yapan birileri var, www.ara.com.tr ama kullanım oranı ne derece onu bilemiyorum.

dalga geçiyorsun herhalde google reklamları ve google sonuçları var arama-tr de yani çakma arama motoru sen böyle yaparsan destek tabi olmaz kasıcaksın arkadaşın kendi arama algoritmanı ve sistemini yapıcaksın ondan sonra destek olmuyorsunuz diye söyleniceksin sen kendi stabil arama motorunu yaz adam gibi çalşan bak bakalım sana destek geliyormu gelmiyormu sen bişi yapma ondan sonra yok efendim kullanmıyormuşuz....

Sen de yorum yaz