Çin'de ucuza yüksek hızlı internet dönemi

Adı hep sansür haberleriyle anılan Çin, daha hızlı interneti daha ucuza sunmanın planını yapıyor!

Çin'de ucuz ve hızlı internet dönemi başlıyor

Çin hükumeti, ülkedeki internet bağlantıları hakkında kritik bir karar aldı. Çinli telefon operatörleri ile görüşen hükumet, ülke içinde internetin hızının arttırılması ve fiyatının düşürülmesi talebinde bulundu.

Çin'in dünyada en fazla cep telefonu kullanılan ülke olduğunu söyleyen ama internet hızının dünyada ancak 80. sırada yer bulabildiğinin altını çizen Çin başbakanı, hedeflerinin ülkedeki internetin hızını kısa vadede yüzde 40 arttırmak olduğunu vurguladı. İletişim firmalarına yüzde 40 internet hız artış hedefi koyan hükumet, ayrıca fiyatların düşürülmesi için de çalışma başlattı.

Yıl sonuna kadar 14.000 köye optik kablo döşeyecek olan Çin, böylece ülkedeki yatırım imkanlarının da gelişeceğini düşünüyor. Çin başbakanı da, Çinli operatörlerin yurt dışındaki operatörle daha fazla dolaşım anlaşması yapmasını ve bu sayede ülke dışına seyahat eden Çin vatandaşlarının iletişim imkanlarını daha ucuza kullanmasını istiyor. İşin en ilginç kısmı ise, tüm bu atılımın, internet sansürü ile özdeşleşmiş bir ülkeden geliyor olması.

Sözün özü, bir milyar Çinli yakında ucuz ve hızlı internetle, dünyadaki web sitelerine akın edebilir. Herkese kolaylıklar diliyoruz...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

TTNEt Limitsiz 50 GB interneti orada satmayı denesin. 5 Çinlinin 1 Aylık maaşına denk geliyor. Birde 8 MB a kadar diye planları sunsunlar. Bizde haber olarak izleyelim "Çinde İdam Edilen TTnet yöneticileri" Türkiye gibi salak bir ülkemi çin görelim. TTNET 1 Milyar kullanıcı çok büyük bir potansiyel, uç ve hizmet ver.. Aynı düşük zeka seviyesine sahip hisleri ile Bakanlık yöneten yöneticiler çinde varmı gör. Çinde bile oluyor Türkiye de Ne eksik ?

Bize de lazım böyle bir hareket ama daha 4G'yi getiremediler. :) Olsun, olsa ne olacak ki, o kadar hızla turkiye.gov.tr harici bir yere gidemeyeceğiz bu gidişle. :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir