Çin'den CERN'i gölgede bırakacak girişim!

Asrın deneyine ev sahipliği yapan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çok daha büyüğü geliyor!

  • Onur Seven
Çin'den CERN'i gölgede bırakacak girişim!

Çin, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın iki kat daha büyük ve tam yedi kat daha güçlü bir modelini inşa edecek. Son tasarımları 2016 yılında tamamlanması beklenen tesiste, Çin devlet medyasına göre 2020 yılında düğmeye basılacak.

Tesisin, 2012 yılında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) tarafından keşfedilmiş olan Higgs bozonu parçacıklarından milyonlarca üretebilme kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. Higgs bozonu, evrenin temel yapı taşlarından biri olarak görülüyor.

Çin Bilimler Akademisi Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü Müdürü Wang Yifang, Çin Seddi'nin başladığı Pekin'in kuzey doğusunda bir liman kenti olan Qinhuangdao'nun, elverişli jeolojik koşullar nedeniyle tesis için ideal bir lokasyon olduğunu söyledi.

China Daily'ye açıklama yapan Wang: "LHC enerji seviyesinin sınrılarına vuruyor. Mevcut tesiste enerjiyi yükseltmek mümkün değil gibi görünüyor" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Malûm kesim damlar yakında "allahın işine karışılmaz" diye.

@02 Kasım 2015 20:22 onlara zaten bi cami yap sustur. başka birşey lazım değil. zihniyetlerini suladıklarım..

@02 Kasım 2015 20:22 ne alakası var? Dindar bilimciler de var. Bu neyin kafasını yaşamak bu devirde???

@02 Kasım 2015 20:22 Aynen öyle.. Bilim çok farklı bir şey din çok farklı bir şey.. Dinimizde araştırma günah diye bir şey yok. Buna inanan varsa zaten at gözlükleriyle bakıyordur..

@02 Kasım 2015 20:22 lan bunu yazan kendi kaşınıyor zihniyetine gerek yok esamen geçmez hayatta

Ne alaka ! Din , size camiden çıkmayın mı diyor ? İlim Çin'de olsa gidin alın diyor. Cahil herif .

@02 Kasım 2015 20:22 işte senin gibi yarım akıllılar yüzünden bu ülke bu halde adamlar ilim yapıyo sen din le nasıl uğraşsam diye kafa yoruyosun

@02 Kasım 2015 20:22 O malum kesimler halt etmişler! ''Bilim müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa almalıdır'' Peygamber efendimizin Hadis-i şerifini suratlarına çarpmak kafidir. İnsanoğlunda Hakkın bir katresi mevcuttur, her taşın altında bir sır gizlidir bunu insan bulup araştırıp insanlığın hizmetine sunmayacaksa niye ontolojik orada var?! Kara zihniyet Bilim ışığını engelleyemez. ''İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır'' der Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli.

@02 Kasım 2015 20:22 Bilimi reddeden o malum kara zihniyet, İslam dinini kavrayamamış, acınması gereken bir güruhtur. Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki: “Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslüman’a farzdır. Melekler, yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler.” Partiküler fizikte Higgs Bozonu (Tanrı parçacığı) ile varlığın kütlesi ispat edilmişse bunda inancın ne zararı olabilir? Çinliler' de büyüğünü yapıyormuş, keşke bizde yapabilsek.

@02 Kasım 2015 20:22 Böyle embesil laflar ancak evrimci beyinsizlerden çıkar zaten

@02 Kasım 2015 20:22 Çekemeyen... Neyse sen anladın onu...

@02 Kasım 2015 23:52 Kus, kus... Sende toz tanesi kadar akıl var unutma... Hepiniz yıldız tozusunuz ya...

@TheArrow bilimle din ayrılmaz, İslam bilimi teşvik eder bilakis

@02 Kasım 2015 20:22 allahın işine karışılmaz

@02 Kasım 2015 20:22 ne alaka illa içinizdekileri kusacaksınız değil mi? "ilim müminin yitik malıdır, onu nerde bulursa alsın" "ilim Çinde de olsa gidip alınız" ve binlerce ilim ve bilim hakkında söz ve hadisler var. Hem Türkiye'de böyle bir şey yapılacak olsa "nükleere hayır" diye önce ayağa kalkacak hangi kesim bizden iyi biliyorsunuz.

hadron çarpıştırıcısını da mı çaktınız bee yakında sahte insan da üretirsiniz siz:) şaka bi yana takdir ettim çinlileri doğrusu.

O değil de, kalkıp birde kendi dünyamızın kalbinde bir karadelik yaparsak var ya. .oku yedik demektir ??

Yuce yaradan Zeus' un isine karisilmaz.

hayır arkadaş nedir bu islam ile ortaçağı bir tutma hevesiniz.sizin o çok övdüğünüz ibrahim müteferikka bile hristyanken müslüman olmuş incile reddiye yazmış bir insandır.bunlarıda konuşun yiyorsa tabi

Büyük Hadron çarpıştırıcısı deney sonucunda gözle görülemez, elle tutulamaz bir fiziksel olayın maddelere kütle ve hacim verdiğini bize gösterdi. Bilim adına büyük bir gelişmedir. Higgs bozonuna metaformoz olarak Tanrı parçacığı denilerek teistlerin tepkisini çeksede “Tanrı Parçacığı”nı bulmak insan zihninin ve modern bilimin en büyük başarılarından biridir fakat bu başarıyla, fiziğin ve bilimin epistemolojik (bilgi felsefesi) sınırlarını olduğundan daha geniş gösterme yanlışına düşülmemelidir.

@03 Kasım 2015 09:25 bence de:)

Bilim söz konusu olunca işin içine dini katıpta sebebi buymuş gibi yorum yapanların bilime katkılarını merak ettim doğrusu.

bilim dediğin şeye kesin doğru kabul edip dini küçümseyenler: bilimde kesin doğrular yoktur.kanun olarak kabul edilen olgular zaman içinde eksik ya da yanlış olduğu ortaya çıkabilir.newton mekaniği buna örnektir. sadece yaratıcının koyduğu düzeni ve kuralları ortaya çıkarmaktan olan bir şey(bilim) dinin önüne geçemez.bir bilimsel kuram ya da kanun tanrının olmadığını ispatlayabilir.ancak yıllar sonra bu teorinin yanlış olduğu ortaya çıktığında, imanından olmuş milyonların allahın gazabını hak

Sen de yorum yaz