Çin'den "dünyanın en büyük teleskobu"

Çin'in inşa ettiği garip görünümlü bu dev yapı, bakın ne işe yarayacak...

  • Cenk Atlı
Çin'den "dünyanın en büyük teleskobu"

Bugüne dek daha çok harika doğa manzarası, el değmemiş bitki örtüsü ve eski çağlardan kalan köyleriyle bilinen Çin'in Guizhou bölgesinde çarpıcı bir değişim yaşanıyor. Çinli mühendisler söz konusu bölgede yer alan Pingtang'a tam 500 metre çapında devasa bir teleskop inşa ediyor.

Kısaca FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) olarak adlandırılan bu devasa teleskobun inşası için Guizhou'nun tercih edilme nedeni de aslında tam da bu eşsiz manzarası. Zira FAST'ın içinde yer alacağı vadinin özel konumu onun manyetik bozulmalardan da korunmasını sağlıyor. Yapının altında zemin de hem sağlamlığı hem de suyu etkili bir biçimde emmesi sayesinde teleskop için ideal bir alan yaratıyor.

Bu yıl içerisinde tamamlanması beklenen FAST, dünyanın en büyük tek diyaframlı radyo teleskobu olacak. Teleskobun büyüklüğü ve özel yapısı, bilim insanlarının evrene dair daha önce hiçbir teleskobun göremediği derinliklere dair önemli veriler elde etmelerine olanak sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu kadar büyüğünü yere yapacağına uzaya bir hareketli teleskop yapsa bundan daha iyi görüntü yakalar.

@17 Nisan 2016 16:33 bu yorumu okuyan çin hükümeti ve diğer hükümetler biz bunu nasıl düşünemedik deyip hızlı bir gelişme sürecine geçtiler

@17 Nisan 2016 16:33 uzayada yaparlar

@17 Nisan 2016 16:33 radyo teleskobu optik bölgede görüntü elde etmek için kullanılmaz. dalga boyu görünür bölge ışınlarınkinden çok daha büyük, metreden kilometreye kadar, ışınları algıladığı için atmosferden etkilenmez..

Haberdede belirtilmis bu bir radyo teleskop ama amaci goruntu almak degil, genis spektrumlu tarama yaparak sistem disi yapay radyo dalgalari aramak, bu fikrin cikis noktasida evrendeki zeki yasam formlarinin birbirleriyle radyo dalgalari iletisim kurabilme olasiligi, radyo dalgalarida isik hizinda hareket eder ancak isiga gore daha uzun dalga boylari kullanildigi icin isigin ulastigi mesafelere tasidigi mesaji bozulmadan tasiyip tasiyamayacagini bilemiyoruz.

Küçük insanlar büyük işler yapıyor

"Radyo teleskop" diyor adamlar, görüntü değil olay.

Arkadaşlar radyo teleskobu ne işe yarar?

@18 Nisan 2016 06:14 Radyo teleskoplar elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendirerek gözlem yapmak için kullanılan çanak şeklinde antenlerden oluşmuş alıcı veya alıcılardır. Antenin büyüklüğü yani dalgaları toplayan alanın büyüklüğü önemli olduğu için radyo çanakları olabildiğince büyük yapılmaya çalışılır.

olay radyo dalgalarıyla en küçük astroidi bile bulmak sanırım yakında madencilik başlar beyler bide şu roketleri indirip kaldırıyorlar

Sadece teleskop olmamalı Çin seddi gibi işlevsel yapılar

BİZDE BU TÜR İŞLER YAPILMAZ YAPILSADA DOĞAYA ZARAR VERİLİR ADAMLAR DOĞAYA ZARAR VERMEDEN BU TELESKOPU KOYDULAR BURAYA BAKIN NEKADAR GÜZEL OLMUŞ ADAMLARDA KAFA VAR AKILLI İLERİ ZEKALI BİZİM HALKIN YÜZDE 90 GERİZEKALI O YÜZDEN YAPAMIYORUZ BUTÜR İCATLAR

@18 Nisan 2016 13:20 o yüzden mi dünyanın en kirli havası Çin'de?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost