Çinli cep devine büyük darbe!

Çin'in en büyük telefon devlerinden biri, Çin dışı iki ülkenin kavgasına kurban gidiyor!

Çinli cep devine büyük darbe!

Çin menşeli telefon devi ZTE, şu sıralar zor günler geçiriyor. Zira şirkete, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan ambargo sebebiyle Amerikan firmalarının kaynak sağlamasına engel getirilmiş durumda.

Bunun sebebi olarak ise, ilginç bir gerekçe gösteriliyor. ZTE'nin İran'a ihracatta bulunması, teknolojinin bir nevi İran'a "taşınması" anlamında kaygı verdiği için, fatura ZTE'ye kesilmiş. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen engel ile ZTE bu tutumundan vazgeçmezse, önümüzdeki günlerde ZTE'yi daha zor süreçler bekliyor gibi görünüyor.

Bilindiği gibi ABD, İran'a karşı uzun zamandır ambargo uyguluyor ve bu ambargoya, teknoloji de dahil. ZTE'yi zora sokan da, işte bu ambargoyu delmiş olduğunun düşünülmesi...

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

YUH... yıl 2017 oluyor adamlar hala ambargo ile bir sonuç elde edemediklerini görememiş...

@grezimonk Mesele Ambargo değil zaten ambargo adı altında diğer firmaları engellemek, Amerikan firmaları ambargo dinliyormu aceba alacağı paraya bakar, ambargo engellemesi ile de kendi ülkesine de diğerlerini sokmuyor pazarını koruyor.

@grezimonk Nasıl edememişler?

daha 1 ay öncesinde abd irana ambargo uygulama amaçlı ziyaret ve görüşmelerde bulundu nükleer çalışmalardan vazgeçmesi adına ama iran haklı amacı kendi enerjisini üretmek bizimkiler bile bunu beceremiyorken

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir