Çinli firma Siri için Apple'a dava açıyor

Apple'ın iPhone 4S ile beraber tanıttığı Siri çalıntı mı? Bu iddiaya göre cevap "evet!"

  • Zeynel A. Öztürk
Çinli firma Siri için Apple'a dava açıyor

Apple'ın "akıllı kişisel asistan" olarak adlandırdığı Siri, zaman zaman teklemesiyle gündeme gelse de iPhone'un etkileyici işlevleri arasında. 2007'de Siri, Inc. tarafından geliştirilen işlev, Apple tarafından 2010'da satın alınmış ve 2011'de iPhone 4S'teki yerini almıştı. Şimdi ise Apple, Siri'de bazı öğeleri izinsiz kopyaladığı gerekçesiyle Çinli bir firmanın suçlamalarıyla uğraşmak zorunda.

Agence France Presse'in raporuna göre Zhizhen Network Technology Co., Apple'ın ses tanıma yazılım patentlerinden bir tanesini kanun dışı bir biçimde çiğnediğini iddia ediyor. Zhizhen, söz konusu teknolojinin patentini 2004'te "Xiao i Robot" yazılımında kullanmak üzere almış. Siri'ye oldukça benzer bir biçimde çalışan uygulama, iOS ve Android için sunuluyor. Şirkete göre uygulamanın Çin'deki birçok endüstride 100 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

Zhizhen avukatlarından Si Weijiang, "ihlalin doğrulanmasının ardından" Apple'dan kendi patentlerini kullanan ürünlerinin satışını durdurmasını isteyeceğini söylüyor. Weijiang, gelecekte bir tazminat talep edebileceklerini de ekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Apple siri den vazgeçmez... Apple nin kasasında 100b$ durduğu sürece siri gitmez :D

Apple sanki Siri' yi kaldıracak hatta bu mahkemeler öyle bir mahkeme ki rakibi Samsung' un davasının hakimi şu an Samsung' ta çalışıyor çinli firmayı dikkate alacakları ya da Apple' ın fazla zarar görmesi zor sadece bizim gibi 3. Dünya ülkelerinin konuşacağı bir dedikodu :)

Apple kurucularından Steve jobs iphone tasarımı ve ortaya çıkışıyla ilgili gerekeni kendi ağzından söylemişti bize laf söylemek düşmez :):)

Çinliler herşeyi kopyalıyor o zaman sorun yok.

hırsız olduğu defalarca kanıtlanmış olan azılı hırsız Apple yine yakalandı...

@grezimonk bence sen daha önce hayatında hiç apple ürünü kullanmamadan konuşan bir insansın bütün apple haberlerinin altına saçma sapan yorumlar atıyorsun apple dediğin firma sayesinde teknoloji şu an bu düzeyde.

@30 Mar 2013 15:51 atma Apple fanboyu Apple teknoloji firması bile değil... sadece boş telefon tasarlayıp FOXCONN gibi fason üreticilere ürettiriyor... SIRI çok önceden varmış diyende sallıyor ses komutu ilk kullanan Sony Ericsson'du diye hatırlıyorum siri fos bir ürün...

siz ne derseniz deyin apple dünyanın en büyük teknoloji markası türkiyede apple a karşı bir nefret var tahriklere kapılmayın bunlar yalan haberler

@30 Mar 2013 13:56 Yalan mi? Sen hangi gezegendensin? Mustafa Topaloglu sizin taraflardan mi? Bu arada Apple teknoloji firmasi filan degil.

bu çınliler hayal görmeye başladılar bu ara çok kopyalamaktan beyinleri sulandı garibanların.. yaw siz daha nokia 3310 u kopyalamaya çalışırken siri vardı hehey...APPLE...

Apple mühendisi Çin'de Siri'nin originalini görünce hemen kopyalayıp kullanmış...

grezimonk denen kisi android tum uygulamalrini zuckberg sayesinde app storedan aliyor ayrica cinliler ne yapmiski hak talep ediyorlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play